E.T. - Mimozemšťan (1982): Kameraman kultovního sci-fi zemřel na Covid-19
81%
Foto: www.shutterstock.com

E.T. - Mimozemšťan (1982): Kameraman kultovního sci-fi zemřel na Covid-19

E.T. - Mimozemšťan (1982): Kameraman kultovního sci-fi zemřel na Covid-19 Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com
Hollywoodký kameraman Allen Daviau, který se podílel na vzniku kultovního sci-fi snímku E.T. - Mimozemšťan, ve středu podlehl komplikacím spojeným s novým koronavirem Covid-19. Bylo mu 77 let.

Rodák z New Orleans byl ve svém životě pětkrát nominován na Oscara, přičemž první nominaci mu vynesl právě E.T. - Mimozemšťan. 

"S Allenem jsem začal spolupracovat v roce 1968," zavzpomínal režisér Steven Spielberg. "Byl to úžasný umělec, ale jeho vřelé srdce a lidskost byly stejně ohromné jako jeho talent."

Prvním filmem, který Daviau se Spielbergem natočili, byl experimentální krátkometrážní snímek Amblin'. Jejich spolupráce nabrala zcela nový rozměr po celosvětovém úspěchu E.T. - Mimozemšťana. "Nejraději mám tu scénu, kde malý Elliot říká, že si kamaráda z vesmíru nechá. Mimozemšťanovi se nato objeví v očích takové žluté světlo, ten obraz je jak vystřižený z malby Maxfielda Parrishe," vyprávěl o svém díle Allen Daviau v dřívějším rozhovoru.

K jeho úmrtí se kromě Spielberga vyjádřil také předseda Americké asociace kameramanů Kees van Oostrum. "Budeme si pamatovat jeho smysl pro humor a smích, podle kterého jsme ho poznávali na dálku. Budeš nám moc chybět, drahý Allene," dodal van Oostrum.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy