Ať žijí duchové! Prozkoumejte s námi tajemství této filmové klasiky

Ať žijí duchové! Prozkoumejte s námi tajemství této filmové klasiky
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Oldřich Lipský je známý český režisér, který se do našich pamětí zapsal především díky svým skvělým komediím. Občas však do humoru vmísil i kousek fantazie a pohádkových motivů. Přesně takto vznikl i všem známý film Ať žijí duchové.

Naprostý skvost české kinematorografie, tak přesně to je film Ať žijí duchové. Tento pohádkový příběh plný humoru a krásných písniček byl natočen v roce 1977 a dodnes neztratil svou oblibu u mladé i starší generace. Ve filmu si zahrály mnohé velmi známé české osobnosti, mezi nimi třeba Jiří Sovák, který výborně ztvárnil ducha rytíře z Brtníku, nebo Lubomír Lipský, který si dle svých slov náramně užíval roli Jouzy. Ve filmu zaznívá plno krásných písní, jako je například Hajný je lesa pán nebo Zavolejte stráže. Písně k tomuto filmu složil Jaroslav Uhlíř a slova napsal Zdeněk Svěrák. Celý děj filmu se odehrává v malebné vesničce v Novém Kníně, kde si místní parta dětí oblíbila tamní zříceninu hradu. Velmi rychle však zjistí, že mají tu čest s pánem hradu, rytířem Vilémem Brtníkem z Brtníku a jeho spanilou dcerou Leontýnkou, kteří jsou však duchové a už mnohá léta tento hrad obývají.

Děti mají v plánu dohodnou se s radou města, že si ve zřícenině, kterou tito duchové obývají, zřídí svou vlastní klubovnu. Se zříceninou má však své plány i místní vedoucí samoobsluhy, p. Jouza, a jeho sestra, neoblíbená paní učitelka Pilátová, kteří však chtějí hrad získat jen pro svůj větší zisk. Při hlasování o hrad dobro zvítězí nad zlem a hrad dostanou do svých rukou děti, které se ihned pustí do práce na opravě. Do Leontýnky se brzy zamiluje jedna z hlavních postav, Jenda Dlouhý, a společně spolu objevují kouzlo první lásky. Děti spojí síly s pánem z Brtníku a opravu hradu přivedou ke zdárnému konci. Rozum nakonec získá jak Jouza, tak i jeho sestra. Celý pohádkový film v sobě nese mnoho morálních poselství o hodnotě pravého přátelství, odvahy a vzájemné pomoci.

V tomto filmovém skvostu se odráží nejen bohatý umělecký talent Oldřicha Lipského a jeho schopnost vtáhnout diváky do děje, ale i hlubší poselství o síle komunity a důležitosti zachování kulturního dědictví. Ať už jste film viděli desetkrát, nebo pouze jednou a tepvre začnete objevovat jeho kouzlo, věříme, že tento kvíz vás opět vrátil do dob, kdy jste na film koukali jako malí, a vykouzlil vám usměv na tváři.

Zdroje článku: