Chyby a zákulisní příběhy filmu Ať žijí duchové!
Foto: Luigi Galli / Shutterstock

Chyby a zákulisní příběhy filmu Ať žijí duchové!

Je to jedna z těch známějších pohádek, které se hrají při každé možné příležitosti. Proto ten příběh známe všichni. Skupina kluků se na popud duchů rozhodne opravit hrad. Film má všechno to, co můžeme vidět i v Pánovi prstenů. Duchy, lásku, alkohol, trpaslíky a mechanizaci. Pojďme se společně podívat na pár maličkostí, které jste o tomto filmu možná nevěděli.


Začneme hlavním dospěláckým představitelem Brtníka z Brtníku, Jiřím Sovákem. Jiří Sovák se netajil tím, že neměl rád děti. A ve filmu „Ať žijí duchové!“ se děti nabažil až přesmíru. Jiří Sovák zemřel ve věku nedožitých osmdesáti let. Pokud si na tohoto herce chcete zavzpomínat, vyrazte po ukončení karantény do restaurace U Sapíků na Klokočné. Zde, u stolu štamgastů, sedával před svým skonem. Nad jeho místem visí rozměrný obraz Brtníka z Brtníku.

Bílou hradní slečnu, Leontýnku, si zahrála Dana Vávrová. Ta se při natáčení zamilovala do Jiřího Procházky, který ale její lásku neopětoval. Došlo tedy i na zákulisní nešťastnou lásku, kterou Dana Vávrová ve svém útlém věku těžce nesla. Představitelka Leontýnky zemřela ve věku 41 let na rakovinu.

Nejmenší blonďatý chlapec, kterého si zahrál Jiří Brož, byl na natáčení vždy dovezen z dětského domova. Tato role mu doslova změnila život, jelikož si ho po dotočení filmu adoptoval herec Vladimír Krška. Všechny jeho repliky namluvila Aťka Janoušková, stejně jako trpaslíky a třeba i Včelku Máju.

Co se týče samotných chyb, tak většinu z nich jste zaregistrovali a nejspíše ponechali osudu s tvrzením, že se přeci jen jedná o pohádku. Asi nejviditelnější chyba je v části filmu, kdy se Vendelín snaží v rámci stezky odvahy v noci podepsat na stěnu hladomorny. V jednom záběru začíná psát jméno, v detailním ho má již dopsané a v následujícím, oddáleném záběru, není jméno dopsané. Také při pokládání bomby je vidět, že místo, kam je položená, je jiné než to, kde vybouchla. Další z chyb je možné vidět chvíli poté, co je dostavena střecha. Na jednom z krátkých záběrů je vidět hrad bez střechy.

K ukončení článku se zaměříme ještě na hrad Krakovec, kde se samotný film odehrával. Hrad je necelých deset kilometrů jihozápadně od obce Rakovník ve středočeském kraji. Jedná se o ukázku nejmodernějšího hradu své doby, na kterém například kázal i mistr Jan Hus předtím, než odjel do Kostnice, a nejen proto stojí za návštěvu. Škoda jen, že ve filmu byly použity speciální efekty, které hradu dodělaly střechu. Hrad se jí však ve skutečnosti nedočkal.

 
Autor: Jan Bratt
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Pohádky

Nejslavnější princezny z českých pohádek

Nejslavnější princezny z českých pohádek

Vánoční maraton českých pohádek máme za sebou a princezny prožívající dramatické románky ještě stále v živé paměti. Které z nich se nenávratně vryly do srdcí televizních diváků?

Princ a Večernice: Proč herci během natáčení zapáchali aneb to nejzajímavější o slavné pohádce

Princ a Večernice: Proč herci během natáčení zapáchali aneb to nejzajímavější o slavné pohádce

Pohádka z minulého století, ale stále nám vytváří úsměv na tváři během vánočních svátků. Zapnout si ji můžete 30.12. v 16:55 na televizi Prima. Jak vypadá děj této pohádky, která vznikla podle knížky Boženy Němcové? A co jste o ní ještě nevěděli?

Zajímavosti z natáčení české pohádky Anděl Páně, o kterých jste neměli ani zdání

Zajímavosti z natáčení české pohádky Anděl Páně, o kterých jste neměli ani zdání

Kdo by neměl rád anděla Petronela, čerta Uriáše a jejich nezapomenutelná dobrodružství? Tato česká klasika rozhodně nesmí chybět ani o letošních Vánocích! Natáčení ale občas bylo dost náročné. Podívejte se, jaké největší problémy museli herci i filmaři na place zažívat.

Kdo je princezna ze štědrovečerní pohádky Leonie Brill?

Kdo je princezna ze štědrovečerní pohádky Leonie Brill?

Tradiční štědrovečerní pohádka O vánoční hvězdě bude letos v něčem přece jen odlišná. Princeznu ztvární mladá německá herečka Leonie Brill. Jak se kráska dostala až do české pohádky a co všechno o ní víme?

Popelka třikrát jinak – Podívejte se na různá filmová zpracování známé pohádky. Které z nich je nejlepší?

Popelka třikrát jinak – Podívejte se na různá filmová zpracování známé pohádky. Které z nich je nejlepší?

Kromě známé české klasiky s Libuší Šafránkovou, která neodmyslitelně patří k českým Vánocům, už vznikla i řada dalších zpracování. Jde totiž o příběh starý několik staletí a první film vznikl už v 19. století. Podívejte se na tři nejlepší z nich.


Další články z rubriky Pohádky