Hrdinka seriálu Anatomie života trpí tranzitorní globální amnézií
Foto: Pavel Gwužď / Nextfoto

Hrdinka seriálu Anatomie života trpí tranzitorní globální amnézií

Nevíte, kde mám zaparkované auto? Tuto větu v mnoha podobách zopakovala primářka Marta Dostálová snad všem zřízencům své nemocnice, kteří se o ni starali, a to dokonce několikrát. Vlastně to byla jediná myšlenka, kterou si byla schopná zapamatovat. Postihla ji totiž náhlá porucha paměti způsobená dlouhodobým stresem. Co se primářce přihodilo?

Marta v podání Ani Geislerové je sebevědomá, nepřístupná a na pohled spíše bezcitná velitelka celého týmu traumatologie, kterou nemůže na zem srazit nic. Jak se ale často říká, zdání klame. I člověk citově jinak nedotknutelný, má svá slabá místa. A to je i případ Marty. Stojí před rozvodem se svým manželem, který se svou novou přítelkyní čeká dítě, a tak spěchá s odstěhováním se k ní. Dostálové zbyl akorát pes. To by byla velká rána pro každou ženu. Marta se s tím vyrovnala po svém, takže o tom nikdo z jejích kolegů neměl ani ponětí, odnesla to ale její psychika. Zrovna při tiskové konferenci začala ztrácet koordinaci, stala se nepřítomnou, mluvila z cesty a neměla ponětí, na co se jí novináři ptají. Jediné, co při vyšetření a následné hospitalizaci řešila, bylo její auto. Dokola se všech v krátkém časovém odstupu znovu a znovu ptala, jestli nevědí, kde má zaparkované auto. Naštěstí se brzy vzpamatovala a hned, jak se jí vrátila paměť, našla i svou formu a okamžitě honila zaměstnance do práce. 

Tranzitorní globální amnézie

Stojí před rozvodem se svým manželem, který se svou novou přítelkyní čeká dítě, a tak spěchá s odstěhováním se k ní.

Krátkodobá ztráta paměti je nečekaný stav, kdy si člověk najednou nevybavuje vzpomínky z předchozích dnů či týdnů. Je zmatený, nepřítomný a ztrácí své schopnosti a dovednosti. Jedná se o náhlou mozkovou příhodu, která má ale vratný charakter. Člověk se tedy dříve nebo později rozpomene a dostane se znovu do své psychické kondice. Příčinou většinou bývá nějaký úraz, šok či stresor, kterému je postižený vystaven. 

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy