Yves Rénier, slavný komisař Moulin, byl v socialistické televizi jako zjevení

Yves Rénier, slavný komisař Moulin, byl v socialistické televizi jako zjevení
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Dnes už se nedozvíme, kdo rozhodl o tom, že kriminální příběhy z Francie nebo Velké Británie mohou být servírované i v pečlivě cenzurovaném vysílání. Možná šlo o to ukázat, jak v kapitalistické cizině bují kriminalita, nebo to s cenzurou nebylo až tak zlé, jak se traduje.

Komisař Moulin patřil ke kriminalistům, které si diváci oblíbili. Byl šarmantní, nežil jen prací a především ho u nás hodně vylepšil Miroslav Moravec svým podmanivým hlasem. Rénier se tak stal představitelem jednoho z nejoblíbenějších kriminalistů, které si diváci na televizních obrazovkách mohli užít.

Nikdo se nemůže herci divit, že už svou postavu neměl moc rád. Natočil 75 epizod a často je podepsaný pod epizodami i jako režisér, scenárista a producent. Díky této roli se stal prakticky nesmrtelným, přestože do hereckého nebe odešel už na jaře roku 2021 ve věku 78 let.

Yves Rénier se narodil 29. září 1942 v Bernu (Švýcarsko) francouzskému otci, divadelnímu režisérovi a anglické matce. Umělecká dráha, kterou si vybral, nikoho nepřekvapila. S hercem Yvesem Furetem, zakladatelem hereckého tréninkového studia, chodil na hodiny pouhé tři měsíce, když ve věku 17 let získal roli ve zfilmované hře Arnauda Desjardinse Les Jours heureux, která byla vysílána v roce 1961 na ORTF.

Něž se stal jedním ze symbolů francouzského kriminálního žánru, uplatnil se v divadle a stihl natočit i pár filmů. Exkluzivní nabídka do seriálu přišla v ten pravý čas, kdy neměl práci. Bylo mu teprve 31 a takové role byly nabízené v té době spíše starším hercům.

Yves Rénier
Yves Rénier | Zdroj: © Česká televize

Postava komisaře Moulina ho v sedmdesátých letech doslova proslavila po celé Evropě a přinesla mu nevšední popularitu i v tehdejším Československu. V seriálu si prosadil i vlastní image v ošacení, protože policajt v obleku a s kravatou se vymykal realitě. Role ho však unavila a dal si pauzu. Zkusil to i v Americe. V letech 1980 až 1984 se během delších pobytů na území USA snažil prosadit ve filmové branži, ale bez většího úspěchu.

Velice rád přijal roli policejního inspektora ve filmu 48 hodin v Paříži (1988), kde si zahrál po boku slavnějšího kolegy Harrisona Forda. V roce 1989 se vrátil k natáčení další série Komisař Moulin, ale za zcela jiných podmínek, které si vynutil při podepsání smlouvy. Ve své podstatě to znamenalo, že se bude podílet autorsky na psaní scénářů a také na režii. Změna byla patrná především v tom, že začal používat svojí oblíbenou motorku Ducati 850 Strada a vytvořil si vlastní styl: oblékl si koženou bundu, triko a džíny. Nové díly se přizpůsobily době. Divák se dočkal více akčních scén a své místo dostali i poradci z řad policistů. Francouzská kriminální policie pokračování seriálu hodnotila velmi pozitivně. Nové pokračování sice vzhledem ke konkurenci už nesklidilo takový úspěch, ale stále se řadí mezi nejlepší seriály devadesátých let v kriminálním žánru.

Poslední roky seriálu už herec natáčel pouhé dvě epizody ročně a věnoval se více svým třem dětem, která si pořídil ve třech manželstvích. Stal se také propagátorem ochrany životního prostředí a zamiloval si mořskou zoologii. Snažil se využít popularity k tomu, aby poukazoval na kruté zacházení se zvířaty.

Zmíněný seriál je v nabídce ČT.

Zdroje článku: