Smrt krásných srnců je důstojným připomenutím narození Karla Kachyni

Smrt krásných srnců je důstojným připomenutím narození Karla Kachyni
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Uznávaný režisér Karel Kachyňa se narodil 1. května 1924 a ČT ho divákům v tomto období připomíná hned několika jeho nezapomenutelnými snímky. Film Smrt krásných srnců z roku 1986 patří určitě mezi ty nejpopulárnější. Připomíná divákům také spisovatele Otu Pavla.

Autobiografická kniha Oty Pavla Smrt krásných srnců (1971) nabízí v sedmi povídkách vzpomínky na šťastné dětství před druhou světovou válkou i na okupaci, která dramaticky zasáhla do osudů spisovatelovy smíšené židovské rodiny.

Příběh o odvážném židovském otci, který poruší všechny nacistické zákazy a sežene srnce, aby nakrmil dva své syny odcházející do koncentráku, inspiroval i vznik celovečerního filmu Karla Kachyni z roku 1986.

Spisovatel Ota Pavel se jmenoval vlastním jménem Otto Popper. Ve filmu potom diváci sledují příběh jeho otce Lea Poppera, maminky Hermy a bratry Huga a Jiřího. Všichni žijí na čas na venkově, kde se potkávají s převozníkem Proškem, který tráví čas na Berounce.

Režisér Kachyňa spojil povídky z knihy do jednoho celku, obohatil příběh zajímavými postavami a děj trošku okořenil, aby byl pro diváky zajímavější.

Karel Kachyňa v roce 1990
Karel Kachyňa v roce 1990 | Zdroj: Jonn Leffmann / Creative Commons Attribution 3.0

V příběhu zachoval hlavní dějovou linii, v níž se Leo Popper stane úspěšným prodejcem vysavačů a začne si plnit sen o koupi rybníka s kapry.

I přes počáteční zklamání z koupeného rybníka nakonec začne chovat kapry a příběh by mohl pokračovat hezkou idylkou. Jenže se vše změnilo s příchodem nacistů.

Leo tak s vědomím, že za pytláctví je trest smrti, udělá to, co jako otec považoval za svou povinnost.

Přestože je snímek Smrt krásných srnců už notoricky známý, stále dokáže diváky dojmout.

A dojemný je i skutečný příběh rodiny Popperových. Huga a Jiřího transportovali nejprve do Terezína, následně je však rozdělili. Hugo musel na nucené práce do Německa a Jiřího přesunuli do koncentračního tábora v Osvětimi. Ani Leo Popper se transportu nevyhnul a čekal ho o rok později.

Jako zázrakem však všichni tři hrůzné podmínky přežili a po osvobození se vrátili zpět do Prahy, kde původně žili.

V Kachyňově snímku si hlavní roli Leo Poppera zahrál Karel Heřmánek a jde bezesporu o jeho životní roli. I Jiří Krampol v jednom rozhovoru uvedl, že ho Heřmánek dohnal až k slzám.

Chválit Rudolfa Hrušínského za roli převozníka Proška snad ani není třeba. Co role, to herecká opera. Hermu Popperovou ztvárnila s elegancí sobě vlastní křehká Marta Vančurová. Pro herečku to byl splněný sen. Chtěla si zahrát v Kachyňově filmu a milovala knihy Oty Pavla.

Ve filmu měl hrát i Josef Kemr. Dostal nabídku na roli akademického malíře Nejezchleba. O roli přišel kvůli jedné nešťastně pronesené větě na pohřbu Jaroslava Seiferta. Pronesl: „Je-li s námi Bůh, kdo proti nám?“

Biblický text se soudruhům nelíbil a roli dostal Lubor Tokoš.

Určitě překvapivé bylo obsazení zpěvačky Dany Vlkové (z dua Kamélie), která přijala roli Irmy Korálkové, protože zahrát si ve filmu, a to dokonce s tak slavným režisérem, byl její sen. Bez váhání roli přijala, aniž by tušila, že bude natáčet nejžhavější scénu z celého filmu. Kachyňa prozíravě natáčení milostné scény v maringotce nechal až nakonec, aby postavil herečku před hotovou věc. Během natáčení filmu jen mlžil, aby ji nevyplašil.

Popperovy starší syny si zahráli Jiří Strach a Jan Jirásek, nejmladšího potomka, přezdívaného Prdelka, ztvárnil Marek Valter.

Film je k vidění 8. května na ČT1 večer.