Petr Jákl ví, jak přesvědčit ke spolupráci největší zahraniční hvězdy. Co právě chystá společně s Georgem Clooneym
Foto: Stanislav Honzík / Archiv Bioscop

Petr Jákl ví, jak přesvědčit ke spolupráci největší zahraniční hvězdy. Co právě chystá společně s Georgem Clooneym

Český režisér a producent Petr Jákl prostě umí. Přesto, že natáčení velkofilmu Jan Žižka komplikuje koronavirus, Jákl nezahálí a rozjíždí další projekty. Chystá film o americké vražedkyni a pustil se do spolupráce s Georgem Clooneym a Bobem Dylanem.


Petr Jákl umí chytit příležitost za pačesy. Už jeho první film v angličtině – Ghoul – mu přinesl kontakty v zahraničí. Na svém dalším projektu o Janu Žižkovi se potkal s hercem Michaelem Cainem, se kterým se pustil do natáčení snímku Best Sellers. Produkoval také válečné drama The Last Full Measure se Samuelem L. Jacksonem, snímek z období 2. světové války Axis Sally s Al Pacinem a nyní pracuje na hororu o americké vražedkyni Lizzie Borden a filmu Calico Joe s baseballovou tématikou. Spolupracovníky mu jsou George Clooney a Bob Dylan. 

Velkofilm Jan Žižka je stále ve střižně, ale do kin by měl přijít příští rok. „Koronavirová situace všechno velmi komplikuje a zpomaluje dokončení filmu. Hodně lidí, se kterými pracuji, už coronu mělo a bylo na nějakou dobu vyřazeno z provozu,“ svěřil se producent Petr Jákl, který se momentálně nejvíc těší na film Calico Joe. Jde o adaptaci románu Johna Grishama z baseballového prostředí, které se scenáristicky ujal herec George Clooney. Ten by měl hrát i hlavní roli a film také režírovat. „Strašně se na spolupráci s Georgem Clooneym těším. Obdivuju ho nejen jako skvělého herce, ale i jako režiséra. Čeká nás ještě plno práce, než snímek spatří diváci na filmovém plátně, ale bude to skvělá zkušenost,“ vysvětlil Jákl.

Snímek bude vedle společnosti George Clooneyho a Granta Heslova Smokehouse Pictures produkovat společnost Gray Water Park Boba Dylana. Petr Jákl se s dalšími společníky bude podílet na koprodukci. „Spolupracovat s hudební legendou Bobem Dylanem je opravdu kuriózní a jsem moc zvědavý, co tohle spojení přinese. Moc se těším na natáčení a doufám, že v tomto případě už snad budu moct být i na place,“ dodal producent. 

Petr Jákl se tak od českých filmů pomalu přesouvá k produkci velkých amerických projektů. „Díky tomu, že jsem v poslední době produkoval několik amerických filmů, mě producenti začali kontaktovat napřímo. Každý den čtu alespoň jeden námět nebo scénář, který mi někdo pošle, takže je toho opravdu hodně. Stejným způsobem se ke mně dostal i Calico Joe,“ dodal Petr Jákl.  

Druhým filmem, na kterém Jákl momentálně jako producent v Americe pracuje, je horor The Inhabitant. Hlavní role v thrilleru o známé americké vražedkyni Lizzie Borden si zahrají Dermot Mulroney (Svatba mého nejlepšího přítele) a Leslie Bibb (Soukromé neřesti).

Začal se natáčet 9. listopadu v Oklahomě, ale i do tohoto projektu zasáhl covid. „Po třech dnech natáčení se objevilo 15 pozitivně testovaných lidí ve štábu. Všechno se muselo zastavit, a i když se po několika dalších testováních ukázalo, že šlo o pochybění laboratoře, vznikly i tak velké ztráty“ svěřil se Jákl s tím, že na natáčení kvůli pandemii nemohl odjet a vše řeší na dálku z Prahy. „Zastavení natáčení nám udělalo velkou čáru přes rozpočet, a to doslova. Náklady se hodně zvýší a bude velmi komplikované všechno dokončit bez výraznějšího navýšení rozpočtu,“ dodal producent.

A proč se rozhodl produkovat zrovna tento film o vraždách sekyrou, za které nebyla vražedkyně Lizzie Bordenová nakonec odsouzena? „Miluju filmy o skutečných osudech lidí a tento temný příběh je na jednom takovém založen. Jde o zajímavé propojení podivných událostí a v Americe velmi známého příběhu,“ dodal Jákl. 

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Režiséři

To nejlepší od krále vtipu a kouzel Václava Vorlíčka aneb tyto filmové pohádky o Vánocích nemůžete vynechat

To nejlepší od krále vtipu a kouzel Václava Vorlíčka aneb tyto filmové pohádky o Vánocích nemůžete vynechat

Václav Vorlíček byl režisérem nejen dětských filmů a rodinných seriálů, z nichž většina se může pyšnit jeho námětem i scénářem, ale i vědecko-fantastických a bláznivých komedií. Vorlíčkovy filmy patří do zlatého fondu české kinematografie a jeho pohádky se staly nedílnou součástí vánočních svátků.

Nefunkční maketa, tropická nemoc nebo oheň na place aneb které známé filmy si prošly nejtěžším natáčením

Nefunkční maketa, tropická nemoc nebo oheň na place aneb které známé filmy si prošly nejtěžším natáčením

Produkce filmu není vůbec jednoduchá. Natáčení zabere spoustu hodin a občas může být velmi fyzicky i psychicky náročné. A často se objeví řada komplikací, které vznik filmu ještě zdrží. Které filmy měly nejnáročnější natáčení a proč?

Greta Gerwig - nejen herečkou, ale také oceňovanou režisérkou a scénáristkou. Režie Malých žen ji posunula ještě dál

Greta Gerwig - nejen herečkou, ale také oceňovanou režisérkou a scénáristkou. Režie Malých žen ji posunula ještě dál

Greta Gerwig se po poměrně úspěšné kariéře herečky rozhodla stát ještě režisérkou. A to se jí také povedlo perfektně. Její režisérský debut Lady Bird a loňská novinka Malé ženy mají skvělé ohlasy a Greta stoupá ještě výš. Jak její kariéra začala a jak bude ještě pokračovat?

Režiséři železné opony, kteří dokázali obstát za velkou louží

Režiséři železné opony, kteří dokázali obstát za velkou louží

Nadaní režiséři východního bloku v “poúnorové době” o spoustě věcech točit nesměli a režimem nabízená témata ztvárňovat nechtěli. Jen hrstka z nich však měla tu odvahu a štěstí se prosadit ve svobodném světě netušených možností.

Slavné kousky Tima Burtona. Znáte je všechny?

Slavné kousky Tima Burtona. Znáte je všechny?

Rodák z Burbanku v Kalifornii letos v srpnu oslavil už 62 let. Znáte všechny jeho slavné snímky? Podívejte se na náš přehled a odškrtávejte si kousky, co jste viděli.


Další články z rubriky Režiséři