Češi tenhle seriál skutečně milují. Jen málokdo ale tuší, jak těžké bylo ho natočit

Češi tenhle seriál skutečně milují. Jen málokdo ale tuší, jak těžké bylo ho natočit

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Pro tvůrce bylo jedním z nejtvrdších oříšků obsadit roli Ozzáka. Hledali „androše“ a už jim došly nápady. Nakonec se ukázalo, že jinak seriózní Martin Dejdar se pro tuto roli snad narodil. Z Ozzáka se stal fenomén, který si žil svým životem, bez ohledu na seriál.
Obsah článku
  1. Cesta k seriálu nebyla vystlaná růžemi a dobrými nápady
  2. Seriál Novákovi se nepovedl, Hospoda už byla povedenější
  3. Nová doba plná změn
  4. Akce Sitcom Projekt

Dokud se Martin Dejdar nestal Ozzákem, ani by nikoho nenapadlo, že v sobě má předpoklady pro takovou roli. A byla to právě jeho role, která popularitě seriálu nejvíce pomohla. Comeback je vlastně jediný skutečný sitcom, který v nové, svobodné éře televizního vysílání vznikl. Tomáše Matonohu dodneška seriál uklidňuje a cítí z něj nálož pozitivní energie. To je podle něj i důvodem, proč se na seriál lidé stále dokola dívají.

Cesta k seriálu nebyla vystlaná růžemi a dobrými nápady

Sitcom u nás nemá moc hluboké kořeny a po Takové normální rodince z roku 1971 se nikomu takový seriál nepovedlo natočit. Na více než dvacet let se žánr z obrazovek ztratil.

Seriál Novákovi se nepovedl, Hospoda už byla povedenější

Nova se pokusila natočit ve stejném žánru Novákovi, ale zabředla do trapnosti a asi nikdo už tento seriál vidět nechce. S americkými majiteli přišly i jejich nápady, ale tady jednoduše herci neuměli v sitcomech hrát, scenáristé je neuměli psát a režiséři to nezachránili. Železný se sám během natáčení angažoval, vyměnil se režisér, změnilo se herecké obsazení, ale očekávaný úspěch se nedostavil.

Komediálním seriálem se sitcomovými prvky byla i Hospoda. Tento pokus už byl úspěšnější. Režisér Dudek na tom měl lví podíl. Scénáře si na víkendy vozil na chalupu a tam je upravoval.

Nová doba plná změn

Na Nově došlo k velkým změnám a na pořadu dne byl zase úspěšný sitcom. Televize stagnovala a bylo potřeba udělat změny. Byl čas pro seriály Soukromé pasti, Okresní přebor a nakonec zmíněný Comeback. V televizi v té době začal pracovat Tomáš Baldýnský, filmový kritik a publicista, který byl také spoluautorem komiksu Zelený Raul. Právě on dostal na starost vyvinout originální sitcom.

A na scénu vstoupil americký scenárista, spisovatel a lektor John Vorhaus, který jezdil po světě a učil, jak by se měl napsat úspěšný sitcom. Baldýnský dostal nápad tohoto muže pozvat, sehnat talentované lidi a vyškolit je, jak na to.

Akce Sitcom Projekt

Tak se zapojil scenárista Jirka Vaněk, Simona Babčáková, Jakub Žáček a řada dalších scenáristů, studentů FAMU, komiků, blogerů a dalších nadšenců. Čtyři dny sice na žádné velké vzdělávání nestačily, ale zúčastnění umělci byli plní naděje a odhodlání.

Podle Martina Dejdara to byl zásadní krok. Konečně se tvůrci přestali snažit udělat situační komedii na český způsob, ale zkusili přivést k životu seriál podle amerického návodu. Tak začaly ve skupinkách vznikat nápady na první český sitcom točený podle amerického návodu. Moc dobrých nápadů se nezrodilo, až na jeden nápad s pracovním názvem Jako déšť o zpěvákovi z osmdesátek, který si říkal Tomi Paci a fanynky mu ležely u nohou.

A tak to všechno začalo…

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: