Daniela Kolářová: Nejoblíbenější filmová role, houbaření s Tomášem Holým a filmové partnerství s Jaromírem Hanzlíkem

Daniela Kolářová: Nejoblíbenější filmová role, houbaření s Tomášem Holým a filmové partnerství s Jaromírem Hanzlíkem
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Daniela Kolářová je i v 74 letech aktivní herečkou a důchodový odpočinek neplánuje. Přestože jejím středobodem života je divadlo, nezahálí ani v období, kdy mají divadla spuštěné opony a odskočila si do nekonečného seriálu.

Z role do role

Danielu herectví přitahovalo už od dětství. Už v osmi letech si prožila svou první roli. Herečkou se stala v sedmdesátých letech a měla tolik práce, že se filmové produkce domlouvaly, kdy si herečku budou předávat.

Několik výrazných rolí vytvořila ještě před dokončením studia na DAMU, ale až po boku Jaromíra Hanzlíka si ji diváci zamilovali.

Dvojice, která si sedla a diváci to ocenili

Poprvé si spolu zahráli v roce 1969 ve veselohře Slasti otce vlasti. Příběh ze 14. století zachycuje dospívání a první manželství Karla IV. (Hanzlík). Daniela byla první Karlovou Manželkou Blankou z Valois a spolu s Karlem se vzepřeli diktátorskému Janu Lucemburskému (Kopecký), otci Karla IV.

V roce 1971 se potkali před kamerou znovu, v seriálu podle scénáře Fan Vavřincové Taková normální rodinka. S hvězdným obsazením s Marií Rosůlkovou, Danou Medřickou, Janou Štěpánkovou, Jaromírem Hanzlíkem, Zdeňkem Řehořem, Oldřichem Novým, Pavlem Landovským a mnoha dalšími, vznikl nejlepší český sitcom.

Další herecká spolupráce s Hanzlíkem se konala v roce 1973 v hudební komedii Noc na Karlštejně, rovněž z období Karla IV. (Brodský). Komedie Zdeňka Podskalského se v roce 2007 umístila na 1. místě v anketě „Nejlepší hudební film“.

Natáčení v horkém létě si spolu užili v roce 1976 při natáčení komedie Léto s kovbojem. Během natáčení na Českolipsku trávila Daniela volný čas u Hanzlíka na nedaleké chalupě.

Pro fanoušky českého filmu bylo zklamáním, že Daniela Kolářová a Jaromír Hanzlík byli pár pouze ve filmech. Navíc se jejich úspěšná kariéra stala trnem v oku vlivným lidem minulého režimu a filmaři dostali jasný pokyn, neobsazovat je spolu.

Stejné léto stihla herečka ještě divácky úspěšnou komedii Na samotě u lesa se Zdeňkem Svěrákem.

Psal se rok 1978, když dostala roli učitelky angličtiny ve filmu Setkání v červenci, kde si hrdinka prožije krátký prázdninový vztah se svým studentem (Oldřich Kaiser). Mladá profesorka si na letní školu přivezla i syna, kterého hrál Tomáš Holý. Teprve později se herečka dozvěděla, že to byl právě Tomáš, kdo si ji z pěti adeptek vybral jako svou filmovou matku. Ráda vzpomíná na dny natáčení, kdy ve volném čase chodila s Tomášem do lesa na houby, které potom připravila a spolu je snědli.

Do role učitelky se vžila

Z filmů porevoluční doby Daniela ráda vzpomíná na menší roli učitelky ve filmu Jana Svěráka Obecná škola z roku 1991. Právě tato role je její nejoblíbenější.

(zdroj: ČSFD, Celebwiki, Blesk)