Chlast – dánský film, který dokázal bořit rekordy návštěvnosti i přes protikoronavirová opatření
Foto: Dominika Kučinská / 2media

Chlast – dánský film, který dokázal bořit rekordy návštěvnosti i přes protikoronavirová opatření

Jak už z názvu vyplývá, film pojednává o alkoholu. Čím by si vás mohl získat? Podívejte se společně s námi na zajímavosti, zjistěte, proč je film věnovaný režisérově dceři.

Existuje teorie, že se každý člověk narodí s určitou dávkou alkoholu v krvi. Tato dávka otevírá naši mysl k poznávání okolního světa, zmírňování problému a zvyšování kreativity. Výzkum zaujme Martina, kterého představuje pětapadesátiletý dánský herec Mad Mikkelsen. Se svými kamarády, středoškolskými učiteli, se pustí do experimentu, během kterého si celý den udržují nízkou hladinku v krvi. Co pár kapek způsobí? Klady nebo zápory?

Nejprve to vypadá, že úspěchy jsou povzbudivé a kladné. Projekt se stane opravdovým akademickým výzkumem. Učitelé i studenti jsou spokojení, dostanou chuť do života a jejich výsledky se zlepšují. Ne vše ale končí šťastně a pozitivně. Někdy se to přežene a následky některých odvážných činů jsou katastrofální.

Film byl nominován na Ceny akademie Oscars 2021, Cenu diváků LUX, Golden Globes a proměnil nominace na Cannes 2020, European Film Awards a nově také zvítězil na BAFTA Awards.

Zajímavosti

  • Záběry, ve kterých se objeví Brežněv, pochází z jeho novoročního projevu z roku 1979. Během něj byl prý údajně opilý.
  • V archivních záběrech se objevilo několik politiků – Angela Merkel, Boris Jelcin nebo Viktor Orbán.
  •  Mad Mikkelsen byl před svou hereckou kariérou profesionálním tanečníkem, takže pro svoji náročnou taneční scénu nepotřeboval dubléra.
  • Zástupci Dánska snímek zvolili do boje o nominaci na 93. ročník Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film za rok 2021.
  • I přes omezení se jedná o nejnavštěvovanější dánské drama za posledních sedm let.
  • Postava, kterou znázorňuje Mad Mikkelsen, měla mít syna a dceru. Dceru si měla zahrát režisérova dcera Ida Marie, která bohužel zemřela při autonehodě čtyři dny před začátkem natáčení. Film je věnován právě jí.
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy