Bitva o Sevastopol: Strhující příběh odstřelovačky a mladé ženy v té nejvypjatější době 2. světové války
71%
Foto: www.shutterstock.com

Bitva o Sevastopol: Strhující příběh odstřelovačky a mladé ženy v té nejvypjatější době 2. světové války

Bitva o Sevastopol: Strhující příběh odstřelovačky a mladé ženy v té nejvypjatější době 2. světové války Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com

Rusové nikdy na válečných filmech nešetřili a tento žánr jim už tradičně šel moc dobře i za dob Sovětského svazu. Koprodukční snímek (Rusko a Ukrajina) z roku 2015 na tuto tradici úspěšně navazuje. Snímek si nenechte ujít 22. září večer na Prima MAX.


Film versus realita

Kdo čeká klasický film o taktice boje a válečných hrdinech, nedočká se. Příběh Ljudmily Pavličenkové, která je považovaná za jednu z nejlepších odstřelovaček 2. světové války, není jen o hrůzách války. Hlavní hrdinka filmu, která zabila přes 300 nacistických vojáků, prožívá v této době také svůj osobní život, kde nechybí touha po lásce a přátelství.

Životopisný film líčí pohnutky mladé studentky historie, která se rozhodne opustit svůj dosavadní životní styl a vzít do ruky zbraň, se kterou se naučila výborně zacházet. Poznáme lásky mladé ženy a také bolest nad ztrátami, které jí válka přináší. Film vede k zamyšlení, kde je vlastně tenká linie mezi oslavovanou hrdinkou a chladnokrevnou vražedkyní. Ale je válka a hranice dobra a zla jsou dané.

Ve filmu je mladá žena svobodná a děj zavádí diváka i k milostným vzplanutím a touze po dítěti. V reálu byla ale odstřelovačka už před odchodem do války vdaná a měla syna.

Ljudmila utrpí během bojů o Sevastopol zranění a ani její cesta z bojiště do bezpečí není úplně snadná. Z obklíčeného města prchá ponorkou na evakuační průkaz svého přítele. Je jedna z mála lidí, kterým se podaří z města evakuovat, než město padne. To ji zachrání život.

Do války už se potom nevrací. Pro Sověty je moc cennou trofejí a chtějí ji použít pro své propagační záměry. Tak se Ljudmila, jako vůbec první občan Sovětského svazu dostává do Bílého domu. S Eleonor Rooseveltovou, ženou tehdejšího amerického prezidenta, se velice sbližuje a Eleonor ji doprovází na cestách.

Ženě, která dokázala svou poloautomatickou pistolí zastřelit 36 odstřelovačů (říká se, že na jednoho z nich trpělivě čekala dva dny, než udělal chybu, které využila), trochu zkazila pověst až moc velká snaha Sovětů z ní udělat ženu s téměř nadlidskými schopnostmi.

Ljudmila si po válce dodělala univerzitu a pracovala pro vojenské námořnictvo. Své střelecké umění předávala jako vojenská instruktorka dalším vojákům. V roce 1957 ji Eleonor Rooseveltová navštěvuje v jejím bytě, což bylo setkání v rámci „sbližování Sovětského svazu a USA“.

V hlavní roli se můžete těšit na Julii Pěresildovou, která byla za svůj herecký výkon několikrát oceněná.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Novinky

<< Předchozí článek Další článek >>