AZ-kvíz: Zavzpomínejte na jeho předchůdce a na závěr se pobavte u malého kvízu

AZ-kvíz: Zavzpomínejte na jeho předchůdce a na závěr se pobavte u malého kvízu
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Možná jste už zapomněli, že ještě před AZ-kvízem tu byla soutěž zvaná Ypsilon. Než se Aleš Zbořil pustil do jejího moderování, nasbíral cenné zkušenosti mj. v Telekvízu, což byla vůbec první soutěž, na kterou se díky mobilnímu telefonu mohlo dovolat celé Česko.

Brněnské studio České televize oslavilo v roce 2021 krásných 60 let, což zmiňujeme proto, že právě z jeho dílny pochází také oblíbený vědomostní pořad AZ-kvíz, který se začal vysílat v roce 1997. Od té doby je jedním z jeho stálých moderátorů sympatický Aleš Zbořil. „AZ-kvíz vzešel z takové středoškolské soutěže, která se jmenovala Ypsilon podle toho, že je to tvar nejkratší cesty, kterou se dají spojit tři strany trojúhelníku. Ta se vysílala od roku 1995, takže dva roky Ypsilon a potom AZ-kvíz,“ vysvětlil v rozhovoru a dodal, že moderátorské zkušenosti měl už předtím.

„V roce 1992 nebo 1993 existovala soutěž s názvem Telekvíz, která byla historická v tom, že jako úplně první soutěž byla určena všem stejným dílem. Do té doby existovaly pouze pevné telefonní linky a měly předčíslí, pražské 02, brněnské 05 a tak dále. A my jsme měli poprvé ve studiu mobilní telefon, tehdy s předčíslím 601, které bylo stejné pro celou republiku, takže to byla historicky první soutěž, na kterou se mohli dovolat všichni stejně z celé republiky. Skončila velmi záhy, protože ta síť nefungovala, jak měla. Když zavolalo třeba pět nebo deset soutěžících současně, linka spadla a nestalo se vůbec nic.“

Nyní je s námi AZ-kvíz bezmála 26 let a je stále natolik populární, že vznikají i různé malé doprovodné kvízy, třeba takové, jako je ten náš.

Doufáme, že jste si s námi rádi zavzpomínali na skromné začátky vědomostního pořadu AZ-kvíz a jeho předchůdců a že se vám líbil i náš kvíz. Zkuste nějaké další.

Zdroj článku: