30 případů majora Zemana: Příběh zasazený do roku 1946 patřil k těm nejoblíbenějším

30 případů majora Zemana: Příběh zasazený do roku 1946 patřil k těm nejoblíbenějším
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Ponurá atmosféra doby i místa vtáhne diváka do děje. K tomu všemu přispívá i hudba, o kterou se postaral Zdeněk Liška. Mladý Honza Zeman je v této epizodě poněkud zastíněný perfektním hereckým výkonem zkušeného Luďka Munzara, který si zahrál velkého záporáky – fanatického nacistu.

Zeman nastupuje se samopalem a s kufry do svého působiště v Kateřinské Hoře. Byl vyškolen a stal se z něj čekatel Sboru národní bezpečnosti. V novém místě ho vítá pomocník VB (Veřejná Bezpečnost) Ludvík Velenský. Ten Zemana informuje, že asi za dva týdny dojde k velkému odsunu Němců. Vyškolených lidí na práci u policie moc není, což vysvětluje i to, že náčelník Vydra je zároveň vrchním poštmistrem.

Zemanův nástup je spojený s oslavou. Nová posila strážců zákona se setkává s místním bláznem. Těch je v místě asi dvacet a obývají místní zámeček. Jde o německé lidi, kteří utrpěli šoková zranění z války a budou v nejbližších dnech přepravení do Německa jako projev dobré vůle.

Zeman se také dozvídá, že na rozlehlou oblast má k ruce jen Vydru. Ten mu zajistil i ubytování v blízkosti blázince. A právě s blázincem je spojený celý případ. Doktor Wolf (Munzar) má velice sebevědomé vystupování, svěřuje se Zemanovi, že si jako své poslaní zvolil dopravit psychicky narušené vojáky do jejich vlasti.

Vypadá to, že všichni už se chtějí německých pacientů zbavit. Vydra i Velenský jsou pro rychlý transport, ale Zemanovi se něco nelíbí a rád by celou akci odložil. Nesouhlasí počet pacientů, a překvapivé je i chování správce Wintera, který má na starosti psy a rád by zůstal v Kateřinské Hoře. Překvapí ho, jak se Velenský snaží věc urychlit a Zeman zjišťuje, že je spolčený s Winterem.

Mladý Zeman se nenechá ošálit ani podplatit a nakonec odhalí, že transport psychicky nemocných pacientů je velký podvod a místo bláznů mají ze země pohodlně vycestovat zajatí vojáci poraženého wehrmachtu. Zeman se stává rukojmím, ale nakonec využije chvíli nepozornosti Wolfa a pokusí se svou beznadějnou situaci zvrátit. Při rvačce i s Wolfem vypadne z autobusu. Na ten začnou pálit přivolaní vojáci. Wolf přemůže nezkušeného Zemana a chce uprchnout, ale Vydra se chopí zbraně a zasahuje nacistického padoucha mezi lopatky. Zeman si tak vysloužil slib povýšení za statečnost.

Pod čarou

Kdo hledal v této epizodě nějakou propagandu komunismu, musel mít hodně velkou fantazii. Zeman není nesmrtelný, je to jen chytrý chlapík, který sice na svůj věk vypadá staře a unaveně, ale jedná vcelku logicky a pro diváky jasně. Díl je našlapaný „syrovými“ záběry a je plný akčních scén.

Zeman není žádný kariérou posedlý floutek, ale má za sebou ještě stále živou zkušenost ze své rodné vesnice. V zapadlé vesnici v Sudetech na něj čeká hodně práce a musí se rozhodnout, komu může věřit.

Poté co vidí podivný hon na jednoho z pacientů a navštíví ústav pro postižené, zafunguje u něj šestý smysl a pochopí, že vše není takové, jak na první pohled vypadá. Několik událostí, které následují, ho utvrdí v tom, že nejde jen o jeho pocit a musí rozkrýt pár záhad.

Jeden z nejtemnějších dílů má až hororovou atmosféru s prvky mystiky, a i jeho technické zpracování je nadstandardní.

Zdroje článku:
  • Kniha 30 případů majora Zemana, autoři Graclík a Nekvapil, vydal Dobrovský v edici Omega 2014, ISNB: 978-80-7390-232-2,
  • autorský článek