Kursk: Příběh ruských námořníků dojal celý svět. Pomoci se nedočkali

Kursk: Příběh ruských námořníků dojal celý svět. Pomoci se nedočkali
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Ruská jaderná ponorka Kursk se potopila se všemi námořníky na palubě. Začíná závod s časem o to, jestli se je podaří zachránit. Jeden pokus za druhým selhává, ale ruská vláda stále pyšně odmítá mezinárodní nabídky na pomoc. Strhující katastrofické drama je inspirováno skutečnými tragickými událostmi.

Tragická událost, která se stala v nedávné minulosti, inspirovala celou řadu režisérů a dokumentaristů k tomu, aby se pokusili zpracovat událost, která otřásla světem. Film z roku 2018 se řadí mezi diváky nejlépe hodnocené.

O filmu

Severní flotila ruského námořnictva zahajuje cvičení v Barentsově moři. Nasazená flotila zahrnuje Kursk, ponorku třídy Oscar. Na moři zbrojní důstojník Pavel Sonin hlásí, že vnitřní teplota torpéda HTP se rychle zvyšuje, což naznačuje potenciální únik peroxidu vodíku. Kapitán však Pavlovy obavy ignoruje a o chvíli později torpédo předčasně exploduje a zabije posádku zbrojnice. Sekundární výbuch zbývajících torpéd vytvoří díru do předního trupu ponorky a pošle loď na mořské dno.

Přeživší členové posádky se shromáždili v nejzadnějším prostoru a nyní rychle nabírají vodu. Posádka zoufale čeká na záchranu, zatímco na souši se rodiny dozvídají pouze střípky informací, co se děje.

Komodor královského námořnictva David Russell detekuje seismické události a vyvozuje, že Kursk měl nehodu. Admirál Grudzinskij, velitel Severní flotily, se zpočátku domnívá, že neexistují žádní přeživší, ale vzápětí je slyšet klepání na trup ponorky a Rusové nasazují záchrannou ponorku. Staré a špatně udržované plavidlo neodvede svou práci a je nuceno vrátit se na povrch a čekat na 12hodinové dobití baterie.

Steven Waddington, Colin Firth, Peter Simonischek
Steven Waddington, Colin Firth, Peter Simonischek | Zdroj: STX Entertainment / FTV Prima

Mezitím přeživším začíná docházet vzduch, což vyžaduje, aby dva členové posádky plavali do zatopeného prostoru, aby získali kyslíkové patrony. Je proveden další marný pokus o záchranu. Osud posádky sleduje celý svět. Ruská admiralita odmítá zahraniční nabídky pomoci ze strachu z odhalení ruských námořních tajemství. Navzdory tomu admirál Grudzinsky přijme dřívější nabídku od Russella, ale Grudzinsky je krátce poté zbaven velení. Ruské námořnictvo nařizuje Russellovi, spolu s britskými a norskými potápěči, aby se nepřibližovali ke Kursku. Je učiněn třetí ruský pokus o záchranu přeživších a pod tíhou neúspěchu je zvažována zahraniční pomoc. Jenže následné události v ponorce nemají dobrý konec a na záchranu je pozdě.

Peter Simonischek
Peter Simonischek | Zdroj: STX Entertainment / FTV Prima

Zajímavosti:

Kursk byla ruská jaderná ponorka, která měla 12. srpna 2000 nehodu a potopila se v Barentsově moři s celou svou posádkou. Nehodu ponorky přežilo 23 ze 118 námořníků, kteří ale zůstali uvězněni na dně moře. Zatímco jim postupně docházel vzduch, ruská vláda celých pět dní odmítala mezinárodní nabídky pomoci. Nakonec přijala pomoc britského a norského námořnictva, ale snaha o záchranu byla bohužel neúspěšná. Námořní katastrofu nikdo nepřežil.

Scénář k filmu Kursk vznikl podle knihy Čas umírání, kterou napsal Robert Moore.

V hlavních rolích hrají Matthias Schoenaerts (Býčí šíje, Dánská dívka, Rudá volavka), Léa Seydouxová (Duna: část druhá, Není čas zemřít, Spectre, Hanebný pancharti), Colin Firth (Pýcha a předsudek, Zamilovaný Shakespeare, Láska nebeská, Mamma Mia!) a Max Von Sydow (Sedmá pečeť, Vymítač ďábla, Barbar Conan, Minority Report).

Max Von Sydow zemřel v březnu 2020 ve věku 90 let. Kursk je poslední film ve kterém si zahrál.

Colin Firth hraje britského námořního komandéra Davida Russella, který se snažil zachránit posádku potopené ponorky Kursk navzdory tomu, že ho před tím ruská strana varovala.

Herec Michael Nyqvist (Mission: Impossible – Ghost Protocol, John Wick, Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm, Dívka, která kopla do vosího hnízda) natočil několik scén, které byly nakonec z filmu vystřiženy. Nyqvist zemřel 27. června 2017 na rakovinu plic.

Scénář k filmu napsal Robert Rodat (Zachraňte vojína Ryana, Patriot, Thor: Temný svět).

Ve filmu se měla původně objevit postava ruského prezidenta Vladimira Putina, ale v březnu 2017 vyšlo najevo, že postava byla z příběhu vyřazena před tím, než byla role obsazena. Web magazín The Hollywood Reporter přinesl zprávu, že Luc Besson, který je prezidentem produkční společnosti EuropaCorp, chtěl, aby se příběh více zaměřil na okolnosti katastrofy než na její politické pozadí. Proslýchalo se však, že postava Vladimira Putina byla vyřazena z filmu Kursk, protože se zástupci společnosti EuropaCorp snažili vyhnout nebezpečí případného hackerského útoku. Obavy vycházely z toho, že v roce 2014 na filmové studio Sony skutečně zaútočili hackeři – zřejmě kvůli uvedení bláznivé komedie Interview, kvůli které se rozhněval severokorejský diktátora Kim Čong-un, ze kterého si komedie dělá legraci.

V době, kdy došlo k tragickému potopení jaderné ponorky Kursk, byl Vladimir Putin ruským prezidentem teprve osm měsíců. Ve filmu se měl objevit jako vedlejší postava nejméně v pěti scénách a v původním scénáři byl vykreslen sympaticky. Scény vysvětlovaly, proč si Putin bral tragédii osobně – jeho otec v minulosti sloužil jako námořník na jedné z ponorek.

Natáčení filmu mělo začít v září 2016. Filmaři měli působit asi měsíc v Rusku. Ale začátek natáčení musel být odložen, protože ruské ministerstvo obrany nevydalo štábu potřebné povolení k natáčení na ruském území. The Hollywood Reporter uvedl, že ministerstvo původně souhlasilo spolupracovat se štábem, ale později se údajně objevily obavy, že by filmaři mohli získat přístup k utajeným informacím.

Natáčení nakonec začalo v dubnu 2017 na námořní základně ve francouzském Toulonu. Některé scény s hercem Colinem Firthem vznikaly také v obchodním přístavu Brest – mimo jiné ty, které se natáčely na palubě lodi Atlantic Tonjer, která je ve filmu jako loď Seaway Eagle. Filmaři natáčeli také v Belgii a Norsku.

Hudbu k filmu složil Alexandre Desplat (Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 a část 2, Syriana, Podivuhodný případ Benjamina Buttona, Králova řeč, Kód Enigmy).

V online databázi Rotten Tomatoes, která sdružuje recenze profesionálních kritiků, má film Kursk vysoké hodnocení 71 %. Stejně vysoké hodnocení má české uživatelské databázi ČSFD.

Katastrofický koprodukční (Francie / Belgie / Lucembursko / Rumunsko / Kanada / USA) film uvede Prima Cool 30. března večer.

Zdroje článku:
  • Press kit FTV Prima,
  • csfd.cz,
  • Autorský text