Film týdne: Zlatý transport norských filmařů zavzpomíná na rok 1940, kdy ve válce šlo i o zlato

Film týdne: Zlatý transport norských filmařů zavzpomíná na rok 1940, kdy ve válce šlo i o zlato
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Druhá světová válka zasáhla nakonec celý svět, a kromě známých událostí existují i ty, o kterých jsme se ve škole neučili. Zlatý transport, v rodné norštině Gulltransporten, nabízí příběh, který se nechal inspirovat skutečnou událostí. Nejde ale o dokument. Film je spíše pojatý jako válečné dobrodružství.

A začíná zlověstně, když protiletecké sirény přeruší narozeninovou oslavu jednoho z dětí Fredrika Haslunda. Píše se rok 1940 a začíná německá invaze do Norska.

Když se král a vláda přestěhují na bezpečnější místo, jsou vytvořeny plány, jak zajistit, aby se Němci nedostali ke zlatým rezervám země. To zahrnuje zrekvírování všech náklaďáků, které najdou, včetně jednoho, který patří drsnému Odd Henrymu. Navzdory tomu, že je Haslund spíše obyčejný muž než klasický hrdina, ocitá se v roli velitele náklaďáků, které odvážejí zlato do Lillehammeru. Kolona vyrazila právě ve chvíli, kdy Němci pod velením majora Stoltmanna vstoupili do města.

Režisér Hallvard Bræin spolu se scenáristy Sofií Lersol Lund, Thomasem Moldestadem a Jørgenem Stormem Rosenbergem smíchali fakta a historické postavy s fiktivními, aby byl příběh spíše oddechový než drsně reálný. Pro diváky, kteří neznají tuto část norské historie, to nemá vliv na zážitek z filmu.

Zlatý transport je podle kritiků lehce nadprůměrný a pro českého diváka stokrát neokoukaný příjemný dobrodružný film, který se drží šablony žánru a rozjede se poté, co se zdá, že vše jde podle plánu. Jakmile zlato a doprovod dorazí do Lillehammeru, uvědomí si, že to není bezpečné. Haslund je pověřen přepravou zlata na pobřeží a dál do Anglie. Je mu přidělen vojenský doprovod v podobě majora Sundeho a jeho mužů, což zdaleka nestačí na to, aby odrazil Němce, pokud na ně narazí.

Scénář se trefuje do not divákům, kteří od takového filmu očekávají konflikty mezi civilními a vojenskými vůdci mise, různé nezdary či nečekané hrdinství i zradu.

I když je zde několik větších akčních scén, většina filmu spoléhá na napětí, když se Norové snaží zůstat vždy o krok napřed před Němci, a to všem neúspěchům a měnícím se cílům navzdory. Každý, kdo pochází z rodné země hrdinů příběhu, ví, jak to dopadlo. My ostatní asi tušíme, že Bræin dokáže najít způsoby, jak udržet napětí, a to obvykle pomocí prokreslených osudů jednotlivých postav.

Závěrečný akt je také největší akční scénou filmu. Norové se zde snaží dostat poslední zbytky nákladu s posádkou na loď, zatímco Němci bombardují přístav a okolní město.

Film není označený jako válečný, ale jde spíše o oddechový žánr. Neignoruje válečnou realitu, ale nemá ponurost válečných filmů a jsou minimalizovaná i úmrtí zobrazená na obrazovce.

Film je ve vysílání ČT2 27. dubna večer.

Zdroje článku: