Život Svatopluka Skopala je pestřejší než život Josefa Dvořáka ze seriálu Vyprávěj

Život Svatopluka Skopala je pestřejší než život Josefa Dvořáka ze seriálu Vyprávěj
Celá řada herců touží po velké seriálové roli, která jim zaručí „nesmrtelnost”. Svatoplukovi Skopalovi se určitě sen splnil – jako manžela, který má své pevné zásady, si ho určitě pamatují všichni diváci, kteří fandi českým seriálům.

Přestože lesk dobového seriálu Vyprávěj (2009-2013) už trochu zašel, Dvořákovi se pravidelně vrací na obrazovky v úterní a čtvrteční večery. Televizní nabídka není moc pestrá, a tak si lidé opět rádi připomenou dobovou ságu rodiny Josefa Dvořáka, která je provádí obdobím od roku 1964. Seznamuje je s manželkou Janou, synem Karlem, budoucí snachou Evou a celou řadou dalších postav. 

Svatopluk Skopal oslaví v květnu 72 let. Za sebou má úspěšnou hereckou kariéru a zajímavý soukromý život. O povolání herce původně neměl zájem, přestože jeho otec byl divadelním režisérem a matka dělala v divadle nápovědu. Svatopluk chtěl studovat pedagogickou fakultu a nejspíš z něj mohl být přísný pan učitel. Nakonec však své rozhodnutí změnil – šel na brněnskou JAMU. 

Právě na škole potkal svou budoucí ženu, Lenku Řehořovou. Než je ale osud svedl dohromady, oba si prošli jiným manželstvím. Svatopluk si vzal porodní asistentku, a teprve po čase se opět potkal s bývalou spolužačkou Lenkou. Ta už se také vdala.  

Začali se potkávat během zkoušek v Divadle na Vinohradech a občas si zašli do kavárny. Najednou Svatopluk věděl, že ona je tou osudovou láskou. Jeho budoucí manželka to ale zdaleka neměla tak jasné. Chvíli ji tak musel dobývat a přesvědčovat, než se odhodlala k přátelskému rozvodu.  

Herec byl sice celý žhavý do nového soužití, ale se svatbou otálel a moc se mu do ženění nechtělo. Používal tradiční výmluvu, že na spokojené soužití nepotřebuje mít žádný papír. Partnerce však dal slib, že si ji vezme, pokud otěhotní. A slib splnil. 

Pár měsíců po svatbě se narodil František. I přes snahy otce odradit syna od herecké profese a nasměrovat jeho život ke sportu, se i z Františka stal herec, přestože žije ve stínu popularity svého otce.  

František Skopal
František Skopal. | Zdroj: Pavel Gwužď / Nextfoto

Manželství s Lenkou se ukázalo jako velice stabilní. Svatopluk o sobě tvrdí, že je kliďas, naopak jeho žena je hodně temperamentní a horkokrevná. Oba se tak pěkně doplňují.  

Jediné, co herci zkazilo plány, bylo jeho zdraví. Roky utíkaly, a přestože se Skopal snažil dodržovat zdravou životosprávu, nakonec i on musel zvolnit pracovní tempo. Už od 80. let, kdy trénoval na natáčení filmu Dlouhá míle, pravidelně běhal – zvládl i 50 kilometrů. Jenže natáčení seriálu Vyprávěj bylo hodně náročné, herec navíc ještě souběžně hrál v Divadle na Vinohradech. Nakonec ho zradilo tělo a zkolaboval. Až v nemocnici zjistili, že má oboustranný zápal plic. Natáčení seriálu Vyprávěj se tak na chvíli muselo zastavit, než se jedna z hlavních postav opět dostala do formy.  

Své herecké kolegy udivuje tím, že nemá mobilní telefon. Doma má na pevné lince záznamník, a tak vše řeší tak, že si přehrává vzkazy a obvolává volající, pokud je to třeba. Svatopluk se prostě zasekl někde uprostřed seriálu Vyprávěj. Dokonce ho nezajímají ani sociální sítě, které jsou dnes pro většinu herců nepostradatelným nástrojem ke komunikaci s fanoušky i s hereckými kolegy.  

Přestože je Svatopluk už v zasloužilém důchodu, stále pracuje, ale když má chuť, mizí do své dřevěné chaty na Vysočině, kde žije uprostřed lesa, bez elektřiny. Jako jedinou vymoženost si u obydlí, které zdědil po otci, nechal udělat studnu, aby nemusel nosit vodu ze studánky. 

Vyprávěj k vidění: v úterý a ve čtvrtek večer na ČT1

Zdroje článku: