Šest tváří svůdníka, milovníka, alkoholika a agenta s povolením zabíjet

Šest tváří svůdníka, milovníka, alkoholika a agenta s povolením zabíjet
Šest tváří svůdníka, milovníka, alkoholika a agenta s povolením zabíjet Další fotografie v galerii >
Foto: RichartPhotos / Shutterstock.com
Společně se zaměříme na šest představitelů Jamese Bonda, agenta Britské tajné služby s označením 007. Kolik tváří měl tento známý milovník. Kde jsou jeho představitelé nyní a s kým jsme se již museli rozloučit.

„Protřepat, nemíchat“, fráze, která vyšla z úst mnohým Bondům. Někteří milovníci Martini s vodkou by tento pokyn pro barmana považovali za barbarství, nicméně Bond si na třepání potrpí. Kdo v průběhu let ztvárnil Jamese Bonda?

Daniel Wroughton Craig

Posledního agenta 007 nejspíše není potřeba blíže představovat. Volba Daniela Craiga do role lamače dívčích srdcí se setkala s různorodou reakcí. Zatímco někteří z fanoušků Bond série čekali na jeho první výkon v Casinu Royale, ostatní tohoto blond mladíka s ostře řezanými rysy označili za nevhodného. Přeci jen, blond Bond, to tu ještě nebylo. V posledních čtyřech filmech se ale nadmíru osvědčil, o čemž svědčí nejen tržby jím ztvárněných Bondovek, ale také jeho obsazení v té další, jejíž premiéra je naplánována na příští rok. Není čas zemřít, jak se v pořadí 25. film jmenuje, je podle vlastního vyjádření posledním dílem, ve kterém se Daniel Craig objeví.

Pierce Brendan Brosnan

Od roku 1995 do roku 2002 byl ve čtyřech natočených Bondech hlavním představitelem Pierce Brosnan. Jeho poslední natočený Bond, Dnes neumírej, byl vizuálně nadupaným dílem, což ale nestačilo k plnému uspokojení diváků. Přesto dosáhl vynikajících tržeb. Život Pierce Brosnana velmi poznamenala smrt jeho ženy Cassie a adoptivní dcery, které podlehly rakovině vaječníků. Dlouhodobě podporuje vývoj inovativních metod k léčbě rakoviny a v současné době se věnuje natáčení Popelky, kde ztvární krále Rowana. Premiéra filmu by měla podle informací studia Sony proběhnout 5. února 2021.

Timothy Leonard Dalton Leggett

V pořadí čtvrtým Bondem byl Timothy Dalton, který se objevil ve dvou dílech s názvy Dech života a Povolení zabíjet. I přesto, že se díky těmto rolím stal uznávanou filmovou hvězdou, se s oblibou vrací na divadelní prkna, tedy tam, kde začínal. Jeho posledním projektem je účast na seriálu Doom patrol. Jeden z dílů bude k vidění 10.11. v 19:00 na HBO.

Sir Roger George Moore

Tento herec se společně se Seanem Connerym dělí o prvenství v počtu Bondovek, kde ztvárnil hlavního představitele. Celkově bylo s Rogerem Moorem natočeno sedm Bondovek. Poslední z dílů, Vyhlídku na smrt, natočil ve věku 58 let. Zemřel 23. května 2017 za přítomnosti rodiny ve Švýcarsku. Důvodem úmrtí byla rakovina jater.

George Robert Lazenby

Měl muskulaturu, měl výraz, měl všechno. A přesto to nefungovalo. George Lazenby byl Bondem jen v jednom díle a možná bylo jeho největší smůlou nástupnictví po skvělém Seanu Connerym. Po jediném natočeném díle se tento Australan nechal slyšet, že si již nepřeje být Bondem. „Producenti na mě koukali jako bych byl blázen. Každý můj nápad smetli ze stolu jen proto, že jsem nebyl v branži tak dlouho jako oni.“ Z filmu odešel do ústraní, investoval do nemovitostí a dále se věnuje své rodině a pěti dětem.  

Sir Thomas Sean Connery

S prvním představitelem Bonda jsme se museli nedávno rozloučit. Sean Connery zemřel 31. října 2020 ve věku 90 let. Jamese Bonda zahrál v sedmi dílech. K této roli se v průběhu své herecké kariéry dvakrát vrátil. Jednou po odchodu George Lazenbyho, po téměř čtyřleté pauze a podruhé s dvanáctiletou pauzou. Právě jeho druhý návrat do role Bonda, ve filmu Nikdy neříkej nikdy, vyvolal vleklé spory o autorství se studiem Eon Productions, pod kterým vznikají všechny oficiální Bondovky. Nikdy neříkej nikdy se tak považuje za neoficiální díl. Teorie, která vzešla z úst milovníků filmů, tvrdí, že se Sean Connery vrátil do role Jamese Bonda ještě jednou, ve filmu Skála z roku 1996, kde se jeho postava jmenuje John Mason z důvodu krytí.