Některé filmové skvosty by měly zůstat bez nového zpracování. Po nové Popelce dostanou diváci i Pyšnou princeznu

Některé filmové skvosty by měly zůstat bez nového zpracování. Po nové Popelce dostanou diváci i Pyšnou princeznu
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Nová doba přináší nové ambice. Ve filmovém průmyslu to ale nemusí být vždy dobrá volba. To už jsme viděli v případě prodeje práv k národnímu klenotu – pohádce Tři oříšky pro Popelku, ze které vznikla v roce 2021 pohádka Tři přání pro Popelku. Zbytečně.

Podivný čin, zřejmě motivovaný finančním ziskem, rozhodně diváky nenadchl. Nová Popelka si sice v premiérovém televizním vysílání kvůli zvědavosti sledovanost vysloužila, ale po padesáti letech po ní asi nikdo ani nevzdechne.

Z jedné hodně trefné recenze na ČSFD:

Pocta Třem oříškům pro Popelku. Proč? Proti původním přináší jen jiné obličeje a jinou hudbu. Divnou, ne úplně pohádkovou. Popelka je vcelku hezká holka, ale tu bezbrannost jí nejde věřit, navíc působí divně upatlaně i po odvšivení, oholení a očištění na ples. Během filmu se myje několikrát, ale zapatlaná je furt. Královna je krásná a vypadá mladě. Věkový rozdíl 13 let... je to tak. Polibek dvou chlapů. Popravdě, nevědět o tom dva roky předem, možná si ani nevšimnu. A jinak – „kdepak ty ptáčku hnízdo máš“ je zřejmé. Do Norska jsi zabloudil omylem.

Pyšná princezna 2024

Trailer v angličtině působí dojmem, že české publikum je až druhořadé.

A teď diváky čeká nová Pyšná princezna. Tentokrát jsme náš národní klenot alespoň neprodali Norům a animovaný remake vzniká v česko-polské koprodukci. Režírují jej tvůrci David Lisý a Radek Beran. Navíc se tvůrci alespoň vyhnou srovnání s hranou pohádkou. Ale jen stěží si lze představit, že by někdo dokázal vytvořit figurky, které by chytily diváky za srdce stejně, jako se to podařilo v roce 1952 režisérovi hraného filmu Bořivoji Zemanovi a jeho výtečně obsazené dvojici Aleně Vránové a Vladimíru Rážovi. Není žádným tajemstvím, že silné jiskření před kamerami nemusel král Miroslav předstírat, a i princezna Krasomila si pozornost prince užila do sytosti i mimo záběry kamer. Oba byli v té době zadaní.

Pyšná princezna podle předlohy Boženy Němcové, s hudbou Dalibora C. Vačkáře a kostýmy Jana Kropáčka se zapsala spolu s pohádkou Tři oříšky pro Popelku do naší historie. Nic lepšího už nebude.

Radek Beran došel k závěru, že jde o dobrý a odvážný počin. Poté, co na divadelní loutkové jeviště přivedl několik filmových předloh, usoudil, že vytvoří nově s moderní technologií dílo, které máme všichni rádi přes sedmdesát let v jediné podobě.

Lákal mě návrat k původní literární předloze pohádky Potrestaná pýcha, možnost vyzdvihnout motiv čisté lásky, díky které lze proměnit k lepšímu i svůj charakter. Zároveň jsem s radostí použil některé ikonické momenty původního filmu. Například akční scénu ze mlýna, šermovací tanec v trámoví, poskakující výběrčí daní v pytlích, zpívajícího ševce na hranici království, nebo „našli moji rádcové…", 

vyjmenovává Radek Beran

Na novém projektu vypadá zajímavě hudba, pod kterou jsou podepsaní Ondřej Brzobohatý a Ondřej Brousek. Postavy a prostředí vytváří tým výtvarníků pod vedením Jana Koníčka.

Na pohádku si diváci počkají do 7. listopadu tohoto roku, kdy bude film uvedený do kin. Pravé zkoušce se však podrobí až při zařazení do televizního vysílání. Nadchne děti, které jsou animovanou tvorbou přesycené? Přitáhne k obrazovkám i dospělé, jako to zvládá každá repríza hrané pohádky?

Zdroje článku: