Noc na Karlštejně (1973): Problémy s obsazením připravily Podskalskému horké chvilky
75%
Foto: www.shutterstock.com

Noc na Karlštejně (1973): Problémy s obsazením připravily Podskalskému horké chvilky

Noc na Karlštejně (1973): Problémy s obsazením připravily Podskalskému horké chvilky Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com

Filmový muzikál Noc na Karlštejně patří k nejoblíbenějším českým evergreenům, přestože se v něm vyskytuje řada historických nepřesností. Zcela přesná není ani postava Karla IV., jak ji ztvárnil Vlastimil Brodský. Ten si toho byl vědom už dopředu a roli vůbec nechtěl přijmout.


Brodský si o slavném panovníkovi zjistil informace přímo u historiků a mimo jiné se dozvěděl, že Karel IV. býval nevázaným milovníkem a opravdovým mužem činu. Fyzicky nepříliš atraktivní herec, který byl zvyklý řešit neshody s manželkou Janou Brejchovou tichým trucováním ve svém pokoji, si vedle českého velikána připadal jako "trouba". Režisér Zdeněk Podskalský musel najmout speciálního odborníka, který Brodskému promluvil do duše a přesvědčil ho, že právě on se na tu roli hodí nejlépe. 

Spory se vedly také o Alžbětu Pomořanskou. Jana Brejchová byla režisérovou první volbou, problém byl však v tom, že postava královny měla ve filmu zpívat. Padl proto návrh, že by si Karlovu manželku zahrála Helena Vondráčková, ta nakonec ale (ke svému zklamání) jen nazpívala písničku Lásko má, já stůňu a vokály k písni Do věží. Jana Brejchová se stala jedinou protagonistkou, která ve filmu svůj part nezpívala osobně. 

Do obsazení Noci na Karlštejně zasáhly Podskalskému i komunistické zákazy. Natáčení se z politických důvodů nesměl zúčastnit Jan Werich, který si měl zahrát purkrabího, ani Jiřina Jirásková, pro niž Podskalský rezervoval úlohu Ofky. Werich byl nahrazen v té době již hodně nemocným Jaroslavem Marvanem, jenž na natáčení jezdil přímo z nemocnice a v některých scénách ho lidé ze štábu museli podpírat. Slavnostní premiéry se už Marvan nedočkal, zemřel dva měsíce před uvedením filmu do kin.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy