Kriminálka Anděl se vrací v novém kabátě. Osmá řada přinese případy, které mohou být až nepříjemně blízko realitě

Kriminálka Anděl se vrací v novém kabátě. Osmá řada přinese případy, které mohou být až nepříjemně blízko realitě

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Na pražských ulicích se znovu rozběhne vyšetřování případů, u kterých nebude vždy snadné odhadnout, kam povedou. Kriminálka Anděl vstupuje do osmé řady, která slibuje modernější obraz, nové vyšetřovací postupy a především zločiny inspirované světem, v němž dnes skutečně žijeme.
Obsah článku
  1. Po letech přichází změna, kterou divák uvidí na první pohled
  2. Šestnáct případů a kriminalita, kterou známe ze zpráv
  3. Nejde jen o mrtvolu a pachatele
  4. Kriminalisté, kteří už nejsou jen kolegové
  5. Tvůrci si tentokrát pomohli větším počtem policejních poradců
  6. Po patnácti letech stále není konec
  7. Co si o práci na seriálu myslí samotní herci

Po letech přichází změna, kterou divák uvidí na první pohled

Kriminálka Anděl se poprvé objevila na obrazovkách v roce 2008. Málokdo mohl tehdy tušit, že se z ní stane jeden z nejdéle vysílaných českých kriminálních seriálů. Za ty roky se změnili diváci, technologie i samotná kriminalita, základ oblíbeného seriálu ale zůstal stejný. V centru stále stojí vyšetřovatelé, kteří musí poskládat jednotlivé stopy a zjistit, co se skutečně stalo.

Osmá řada však nechce pouze pokračovat ve vyjetých kolejích. Tvůrci se rozhodli seriál výrazně vizuálně posunout. Obraz bude dynamičtější, práce s kamerou modernější a drobné obrazové efekty mají divákovi pomoci všimnout si detailů, které by při běžném sledování mohl přehlédnout. Stopa na místě činu, nenápadný předmět v pozadí nebo důležitý poznatek z pitevny tak dostanou větší význam.

Nejde přitom o snahu udělat z Kriminálky Anděl úplně jiný seriál. Její poznávací znamení zůstávají na svém místě – známí kriminalisté, zajímavé případy, postupné odhalování pachatele a zvraty, které mohou původní teorii několikrát převrátit. Jen se všechno bude odehrávat v obrazově atraktivnějším prostředí.

Helena Dvořáková, Jiří Dvořák, M. Dancingerová
Helena Dvořáková, Jiří Dvořák, M. Dancingerová | Zdroj: TV Nova

Šestnáct případů a kriminalita, kterou známe ze zpráv

Osmá řada nabídne celkem 16 nových případů. A právě jejich témata ukazují, že se tvůrci nechtějí vracet k příběhům, které by působily jako vystřižené z minulosti. Naopak se zaměřili na problémy, které se objevují v současnosti.

Diváci se setkají například s internetovými podvody, zneužíváním systému sociální péče nebo sázkařskou mafií napojenou na organizovaný zločin. Dojde také na vraždu elitního policisty a dětskou kriminalitu. Nejde tedy jen o klasické pátrání po vrahovi. Některé případy mohou být divákům až nepříjemně povědomé, protože podobné příběhy dnes pravidelně plní stránky novin a televizní zpravodajství.

Právě schopnost reagovat na současné dění považují tvůrci za jednu z největších předností seriálu. Kriminalita se totiž mění rychle. Pachatelé používají nové technologie, zločiny se přesouvají do internetového prostředí a kriminalisté musí pracovat s digitálními stopami, které před patnácti lety v podobných seriálových příbězích prakticky neexistovaly.

Výhodou Kriminálky Anděl je přitom epizodická struktura. Každý díl přináší samostatný případ, takže divák nemusí znát všechny předchozí řady, aby se dokázal zorientovat. Zároveň ale pokračují osobní příběhy jednotlivých detektivů, které dávají seriálu duváckou přitažlivost.

Nejde jen o mrtvolu a pachatele

Právě osobní linky dostanou v nové řadě větší prostor. Za každým případem totiž nejsou pouze důkazy a policejní protokoly, ale také lidé. A jejich motivace bývají mnohem složitější než jednoduché rozdělení na viníka a oběť.

V příbězích se proto objeví rodičovská láska, zrada, chamtivost, zoufalství i touha něco získat za každou cenu. Epizodní postavy nemají být pouze figurkami, které se objeví ve chvíli, kdy je potřeba dodat detektivům další stopu. Tvůrci se snaží ukázat, proč se člověk dostane do situace, ze které už nemusí být cesta zpět.

To je ostatně jedna z věcí, která může osmé řadě pomoci udržet pozornost i ve chvíli, kdy divák už podobný televizní formát dobře zná. Pachatel totiž nemusí být od začátku jasný a motiv nemusí být takový, jaký se na první pohled zdá.

Kriminalisté, kteří už nejsou jen kolegové

Důležitou součástí seriálu zůstává také sehraný herecký tým. Po více než stovce odvysílaných epizod už nejde pouze o skupinu herců, kteří se potkávají před kamerou. Jejich postavy spolu fungují tak dlouho, že vztahy mezi nimi získávají přirozenost, kterou není jednoduché vytvořit během několika dílů.

V osmé řadě se tak znovu objeví major Dan Frýba v podání Jiřího Dvořáka, kapitánka Jana Chládková, kterou hraje Helena Dvořáková, kapitán Tomáš Benkovský v podání Davida Švehlíka, nadporučík Ruda Uhlíř v podání Michala Novotného nebo soudní lékařka Tereza Benkovská, kterou ztvárňuje Tereza Dočkalová.

A právě dlouholeté působení herců v seriálu je podle tvůrců jedním z důvodů, proč jejich tým působí čím dál přirozeněji. Divák už nemusí sledovat jen to, kdo koho vyslýchá. Zajímá ho také, co se děje mezi samotnými vyšetřovateli.

Michal Novotný, Helena Dvořáková a David Švehlík
Michal Novotný, Helena Dvořáková a David Švehlík | Zdroj: TV Nova

Tvůrci si tentokrát pomohli větším počtem policejních poradců

Za změnou ale nestojí pouze kamera a střih. Tvůrci rozšířili také okruh policejních poradců, kteří pomáhají s tím, aby vyšetřovací postupy odpovídaly současné praxi.

To může být pro seriál důležité především u nových typů kriminality. Internetový podvod nebo práce s digitálními stopami se totiž nedají natočit stejným způsobem jako klasické pátrání po vrahovi v pražské ulici. Kriminalisté dnes pracují s kamerovými záznamy, telefony, počítači, daty a dalšími stopami, které mohou být pro vyřešení případu zásadní. Osmá řada se proto snaží policejní práci ukazovat přesněji a s větším důrazem na jednotlivé kroky vyšetřování.

Po patnácti letech stále není konec

Kriminálka Anděl má za sebou více než 110 epizod, což je v českém televizním prostředí samo o sobě pozoruhodné číslo. Přesto se tvůrci snaží dokázat, že ani po tak dlouhé době nemusí dojít nápady. Pomáhá jim především skutečnost, že skutečný svět jim neustále nabízí nové náměty. Technologie mění způsob, jakým lidé páchají trestnou činnost, společnost řeší nové problémy a kriminalisté se musí přizpůsobovat. Seriál tak může reagovat na témata, která ještě před několika lety vůbec nebyla součástí běžného televizního vyprávění.

Co si o práci na seriálu myslí samotní herci

JIŘÍ DVOŘÁK (major Dan Frýba)

„Kdysi jsem koketoval s tím, že bych se stal kriminalistou, takže mě tohle prostředí baví. Nakonec jsem ale zůstal u herectví. Kriminálka Anděl mi tak dává možnost si některé věci z policejní práce alespoň vyzkoušet – třeba správně zacházet se zbraní. Nejtěžší je ale nakonec stejně udržet si v hlavě texty, když se scény z různých dílů točí na přeskáčku.“

HELENA DVOŘÁKOVÁ (kapitánka Jana Chládková)

„U Kriminálky Anděl jsem od samého začátku, tedy už od první řady v roce 2008. Když se za tím ohlédnu, pořád si uvědomuji, jak velká příležitost to pro mě tehdy byla. Najednou jsem stála vedle herců, které jsem do té doby znala hlavně jako divák, a ocitla se v seriálu, který měl od začátku velký divácký zásah. Dodnes je pro mě potěšením být součástí takhle výrazného televizního projektu.“

DAVID ŠVEHLÍK (kapitán Tomáš Benkovský)

„Policejní práce je podle mě úplně odlišná od toho, co děláme my. Na práci kriminalisty bych neměl povahu. My se sice při natáčení pohybujeme ve světě kriminálních případů, ale pořád je to herectví. Mnohé z příběhů Kriminálky Anděl jsou ale inspirované skutečnými případy, a to jim dává úplně jinou váhu.“

MICHAL NOVOTNÝ (nadporučík Ruda Uhlíř)

„V kriminálce nesmíte ztrácet logiku případu. O něco víc než v jiných žánrech záleží na tom, aby byl text řečený tak, jak je napsaný, včetně správného slovosledu. Každá informace může být pro vyšetřování důležitá, a když se spletete nebo něco řeknete jinak, může se stát, že to najednou přestane dávat smysl.“

TEREZA DOČKALOVÁ (soudní lékařka Tereza Benkovská)

„V mém textu bohužel není moc prostor pro improvizaci, protože hraju soudní lékařku. Jsou v něm pevně stanovené lékařské výrazy, takže ho musím umět opravdu přesně. Jak se říká, jako když bičem mrská. Moje postava musí působit vzdělaně, jistě a důvěryhodně, proto nemůžu některé věci říct jen přibližně nebo po svém. A na prostředí pitevny jsem si nakonec zvykla docela rychle. Pořád jsme v ateliéru a člověk ví, že je to jen jako...“

Oblíbená Kriminálka Anděl se na obrazovky TV Nova vrátí už zanedlouho. Tentokrát nabídne známý tým v novém vizuálním provedení, šestnáct případů inspirovaných současným světem a vyšetřování, v němž může být stejně důležitá velká stopa jako nenápadný detail, kterého si na první pohled nikdo nevšimne.

Už brzy na Nově.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře

Možná jste zmeškali

Všechno zlé je pro něco dobré. Oblíbenou českou herečku změnil rozvod k nepoznání
25.10.2025

Všechno zlé je pro něco dobré. Oblíbenou českou herečku změnil rozvod k nepoznání

Pavla Tomicová má krásný zvonivý smích, který už opět mohou její fanoušci slyšet. Překonala těžký rozchod, zhubla pár desítek kil a je z ní nová...

Fešák Vladimír Polívka už ví, že když nedopadne svatba, je lepší skončit u piva
01.09.2025

Fešák Vladimír Polívka už ví, že když nedopadne svatba, je lepší skončit u piva

Herce Vladimíra Polívku tajně miluje a obdivuje mnoho žen. Navíc se zdá, že v soukromém životě je to nejen velký pohodář, ale i romantik. Víte, pro...

Nový psychologický horor Keeper: Romantika, která se promění v noční můru
04.11.2025

Nový psychologický horor Keeper: Romantika, která se promění v noční můru

Plánovali jste si romantický víkend v chatě uprostřed lesa? Pěkně si to užít, zapomenout na svět, možná si připít na výročí a jen tak se smát? Tak...

Takhle si klip k Wednesday nepředstavujete. Gaga překročila všechny meze
08.09.2025

Takhle si klip k Wednesday nepředstavujete. Gaga překročila všechny meze

Ostrov panenek je děsuplné místo, kam se lovci duchů sjíždění se svými přístroji. Kde vás po nocích pronásledují duchové. Lady Gaga sem jela...

Operace Black Bag: Zrada, vášeň a špionáž bez výbuchů, ale s pořádným třeskem
10.11.2025

Operace Black Bag: Zrada, vášeň a špionáž bez výbuchů, ale s pořádným třeskem

Špionážní drama od Stevena Soderbergha, ve kterém excelují Cate Blanchett a Michael Fassbender, nás zasvěcuje do světa tajných služeb, manželské...

Zítra vás TV napálí přímo do hlavní nostalgické žíly. A Vy tomu zatleskáte
12.09.2025

Zítra vás TV napálí přímo do hlavní nostalgické žíly. A Vy tomu zatleskáte

V hlavní roli tohohle filmu září Jim Carrey a také zelená barva. Je to bláznivé, je to šílené a je to také šíleně zábavné. V Česku snad nenajdete...

Nepolapitelný: Channing Tatum v roli, jakou by od něj čekal málokdo
05.11.2025

Nepolapitelný: Channing Tatum v roli, jakou by od něj čekal málokdo

Channing Tatum odhazuje svaly i hollywoodskou pózu a přichází s rolí, která mu překvapivě sedla. V krimi-komedii Nepolapitelný hraje muže, jenž se...

Polabí mezi smíchem a hříchem: kdo komu věří a kdo je ochotný porušit všechny sliby, jen ne ten zpovědní
13.11.2025

Polabí mezi smíchem a hříchem: kdo komu věří a kdo je ochotný porušit všechny sliby, jen ne ten zpovědní

Miloš je v euforii z vítězství, Žížala rozdává facky. Václav sice hubne, ale také plešatí a potí se. Jenže podezření na vedlejší účinky léků se...

Nový český film míří na obrazovky. Překvapí Čvančarová, Sokol i Vyorálek
04.10.2025

Nový český film míří na obrazovky. Překvapí Čvančarová, Sokol i Vyorálek

Jeden zápas, mnoho příběhů. Profesorka bohemistiky, která miluje fotbal. Otec a přítel dcery. Fotbalový rozhodčí a jubilejní zápas. Zpěvák a...

První česká Popelka: Diváci ji obdivovali, ale režiséři ji přehlíželi. Stačilo pár kilo navíc
14.09.2025

První česká Popelka: Diváci ji obdivovali, ale režiséři ji přehlíželi. Stačilo pár kilo navíc

Eva Hrušková se v televizi objevila už v jedenácti letech. Tehdy asi netušila, že se její život obrátí nejen kamerami, ale i osudem. Normalizace...



Diskutujte



Nejnovější fotogalerie

Cítím se jako starý opuštěný pes. Oldřich Vlach bojuje se zdravím i bolestnou ztrátou
16.08.2026

Cítím se jako starý opuštěný pes. Oldřich Vlach bojuje se zdravím i bolestnou ztrátou

Herec Oldřich Vlach oslavil na začátku července 85. narozeniny. Krátce před nimi však musel podstoupit operaci kyčle kvůli zlomenině krčku. Nyní...

Jak dnes vypadá Ivan Vyskočil? V 80 letech odmítá mít s mladou přítelkyní děti
15.08.2026

Jak dnes vypadá Ivan Vyskočil? V 80 letech odmítá mít s mladou přítelkyní děti

Ivan Vyskočil má ve tváři o pár vrásek navíc než před lety, ale energie a životní elán mu nechybí. Nedávno oslavil osmdesátku a po jeho boku stojí...

V úterý podlehne Česko nostalgii: ČT1 vysílá nejslavnější seriál
15.08.2026

V úterý podlehne Česko nostalgii: ČT1 vysílá nejslavnější seriál

Na první pohled obyčejný příběh maturantů, několik lásek, hádek, průšvihů a blížící se zkouška dospělosti. Jenže seriál z roku 1980 dnes nabízí i...

Měla mít 400 milionů dolarů a Oscara. Plány Pergnerové zhatila těžká závislost
15.08.2026

Měla mít 400 milionů dolarů a Oscara. Plány Pergnerové zhatila těžká závislost

Poprvé se na televizní obrazovce objevila v roce 1994, tehdy jí bylo dvacet let. Uváděla hitparádu Eso, diváky a divačky vítala pozdravem „Čágo...

Zvedne nová řada vlnu kritiky? Extraktoři 2 jdou za hranu. Poradce při natáčení trpěl
15.08.2026

Zvedne nová řada vlnu kritiky? Extraktoři 2 jdou za hranu. Poradce při natáčení trpěl

Napsat a natočit dobrý špionážní thriller není snadné, zvlášť když už pracujete na druhé sérii a snažíte se navázat na obrovský úspěch té první....

Farma Česko má novou vítězku: Otočila finále, ve kterém už byla na pokraji porážky
14.08.2026

Farma Česko má novou vítězku: Otočila finále, ve kterém už byla na pokraji porážky

Ještě chvíli a bylo rozhodnuto. Prohrávala ve finále Farmy Česko 0:4 a její soupeř Zdeněk měl vítězství na dosah. Jenže právě v okamžiku, kdy už se...

Mladý herec natáčel nový seriál ve vězení. Skončil na pohotovosti
14.08.2026

Mladý herec natáčel nový seriál ve vězení. Skončil na pohotovosti

Marsell Bendig (vlastním jménem Marcel Bendig) je bratrem zpěváka Jana Bendiga. V minulosti ho diváci mohli vidět například v seriálu Lynč,...

Milion je na dosah a atmosféra houstne. Farma odhalila, komu už nejde jen o zážitky
13.08.2026

Milion je na dosah a atmosféra houstne. Farma odhalila, komu už nejde jen o zážitky

Chybí už jen krůček do finále. Na Farmě se řezalo a dojilo. Přestože nikdo nepřišel vyhrát peníze, na Zdeňkovi i Pájovi je znát, že vidina peněz je...

Po rozchodu našla novou lásku. Ani tenhle vztah ale oblíbené herečce nevydržel
13.08.2026

Po rozchodu našla novou lásku. Ani tenhle vztah ale oblíbené herečce nevydržel

Herečka Marta Dancingerová si své soukromí střeží jako oko v hlavě. V minulosti se jí povedlo utajit rozchod s dlouholetým partnerem a otcem syna...

Farma míří do finále. O milion se bojuje ostošest, jedna ze soutěžících už má smůlu
12.08.2026

Farma míří do finále. O milion se bojuje ostošest, jedna ze soutěžících už má smůlu

Zlatý týden pokračuje a farmáři si užívají volno i spánek. Jediný Lukáš si přivstal a než se probudili ostatní, práce kolem zvířat už byla hotová....



Nejnovější diskuze