Grace Kelly: Život jako z pohádky nebo zlatá klec bez možnosti úniku?
Foto: www.shutterstock.com

Grace Kelly: Život jako z pohádky nebo zlatá klec bez možnosti úniku?

Americká kráska Grace, která byla vychovaná v katolické rodině a pod obdivnými pohledy se červenala, si získala přízeň diváků už od začátku své krátké, ale velice úspěšné kariéry.

Grace Kelly: Život jako z pohádky nebo zlatá klec bez možnosti úniku? Další fotografie v galerii >

Mládí herečky
Grace Kelly se narodila 12. 11. 1929 ve Filadelfii do velice sportovní rodiny a už od raného dětství bylo jasné, že do rodiny moc nezapadá a na rozdíl od svých dvou sourozenců rodičům moc radost nedělala. Její otec byl známý veslař se třemi zlatými medailemi z OH. Matka se pro změnu stala jednou z prvních žen v Americe, která pomohla bořit mýty o poslání žen a stala se vedoucí katedry tělesné výchovy.

Grace k umění a k herectví tíhla už od mládí, jen její nadání nikdo nebral vážně. Ona sama se ale na svou hereckou kariéru poctivě připravovala.

Úspěšné začátky
Když v roce 1947 neuspěla u přijímacích zkoušek na vysokou školu, sbalila se a bez rodičovského požehnání odjela do New Yorku hledat své štěstí. Přes práci modelky a s jejím příjemným vzhledem a kultivovaným vystupováním ji netrvalo dlouho upoutat na sebe pozornost filmového světa a už v roce 1952 oslnila nejen americké publikum ve westernu V pravé poledne, po boku Garyho Coopera. Následoval snímek Mogomba, za který získala Zlatý glóbus a nominaci na Oskara. Toho se jí podařilo získat následující rok za film Děvče z venkova. Kariéra se jí rozjela tak, že natočila ten rok celých pět filmů. A stránky bulváru začala plnit nejen svými pracovními úspěchy, ale také románky s hereckými kolegy, do kterých se velice rychle dokázala zamilovat. Vztah s ženatým Rayem Killandem pobouřil veřejnost natolik, že herečka v obavě o svou kariéru vztah ukončila. Hned ve svých filmových začátcích se stala hereckým miláčkem Alfreda Hitchcocka, což ji přinášelo mnoho zajímavých nabídek.

Jako z pohádky
V roce 1955 se na filmovém festivalu v Cannes potkala s monackým knížetem Rainierem III. A byla to pro oba osudová přitažlivost. Následovala záplava dopisů a darů, které zamilovaný kníže Grace vytrvale posílal, a na žádost o ruku došlo po pár měsících. Neuplynul ani rok od jejich setkání a Grace už balila kufry a rodinu a všichni odpluli do Monaka začít svatební přípravu. Monačané se na svoji budoucí kněžnu těšili a přivítali ji opravdu „královsky“.

A tady by monacká pohádka mohla končit, jenže osud měl s Grace jiné plány. Mladá kněžna se necítila v nové roli moc dobře. Stýskalo se jí po životě u filmu, ale v této oblasti bylo stanovisko Rainiera jasně dané. Kněžna nemůže hrát ve filmu zlodějku a podobně.

Grace tedy plnila své povinnosti manželky a matky a doufala, že časem se přece jen k filmu vrátí. Vládnoucí dynastii porodila tři děti, druhý byl chlapec, čímž splnila svůj úkol postarat se o následníka.

O Monaku
V Monaku to mají jasně dané, že samostatnost a nezávislost na Francii si zachovají za předpokladu, že rod Grimaldi bude mít následníka mužského pohlaví. Zatím se tato povinnost daří plnit, a vláda započatá roku 1297 za zvláštních okolností pokračuje. Ten rok se o Vánocích na pobřeží u brány pevnosti objevil člověk vydávající se za františkánského mnicha a žádal o vstup. Když se brány pevnosti otevřely, prapředek nynějšího knížete vtrhl do pevnosti se svými ozbrojenými muži a pevnost lstí a silou převzal. Tak je to alespoň v legendě, která o nezbedném šlechtickém synkovi se sklonem k pirátství a jeho povedeném dobyvatelském dobrodružství pojednává.

Zazvonil zvonec a pohádky byl konec
13. 9. 1982 se stal jedním z nejsmutnějších dnů v dějinách malého knížetství. Kněžna Grace se s nejmladší dcerou vracela z venkovského sídla, kam se často před palácovým protokolem uchylovala, a v klikatých serpentinách nad městem její auto vyletělo ze silnice.

Nikdo už dnes nezjistí, co se ve skutečnosti stalo. Svědci nehody tvrdili, že těla byla v autě tak, že mohla řídit i tenkrát ještě nezletilá princezna Stephanie a na povrch pronikly i fámy, že kněžna byla v době nehody pod vlivem léků na deprese a alkoholu. Následky nehody byly katastrofální. Grace měla poranění mozku, které nebylo slučitelné se životem, a den po nehodě ji její manžel nechal v nemocnici odpojit od přístrojů. Stephanie byla velice vážně zraněná, měla poškozených několik obratlů, ale její mladé tělo se s tím umělo poprat a za pár měsíců byla v pořádku.

Kníže Rainier se už neoženil a na památku své ženy dal vysadit v Monaku růžovou zahradu. V roce 1993 se Grace stala první filmovou hvězdou, která se objevila na poštovní známce.

DOPORUČUJEME

Novinky