Tip do kina od Kinotipu: Hvězdně obsazené historické drama Poslední souboj vás nadchne

Tip do kina od Kinotipu: Hvězdně obsazené historické drama Poslední souboj vás nadchne
Programy kin teď nabízejí jednu pecku za druhou, nový snímek Ridleyho Scotta ale zůstává malinko opomíjen. Poslední souboj nabízí zajímavou podívanou na manželství bez lásky a křehkost přátelství ve středověké Francii.

Podle skutečné události

Jean de Carrouge (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se ale časem stávají rivalové.

Jean by nejraději celý život strávil na bojišti, Jacques naopak v knihovně a v přítomnosti dam. Jejich cesty se začínají rozcházet ve chvíli, kdy Jean pojme za manželku krásnou a inteligentní Marguerite (Jodie Comer).

Jean a Jacques se po krátkém odloučení rozhodnou zakopat válečnou sekeru, avšak v tu chvíli poznává Jacques Marguerite, na kterou nemůže přestat myslet.

Později Marguerite obviní Jacquese ze znásilnění a rozhodne se řešit tento problém veřejně s pomocí svého manžela. To vyosciluje v boj na život a na smrt mezi Jeanem a Jacquesem, přičemž jestli Jean prohraje, hrozí Marguerite upálení za živa. 

Název filmu Poslední souboj je pak odovozen od skutečnosti, že mezi Carrougem a LeGrisem proběhl skutečně poslední souboj na život a na smrt ve Francii.

Tentýž příběh ze tří pohledů

Nejdříve je celý příběh vyprávěn z pohledu Jeana, který měl očividně sebe samotného od začátku až dokonce za největšího hrdinu, milujícího a pozorného manžela a schopného majitele panství. Když se dozví o tom, že jeho manželka byla znásilněna, je od začátku odhodlán pomoci jí, jak jen to jde.

Poté je odvyprávěn příběh z pohledu Jacquese, který se dle svých slov do Marguerite zamiloval a cítil, že tyto city jsou oboustranné, znásilnění však vylučuje. Nakonec nám vše ještě jednou poví Marguerite, přičemž její pohled na věc se jeví jako nejrelevantnější, alespoň tedy z pohledu člověka z 21. století. 

Skoro není co vytknout

Kromě Matta Damona, Adama Drivera a Jodie Comer se ve filmu objevuje například Ben Affleck, který společně s Mattem Damonem a Nicole Holofcener pracovali na scénáři pro film a musíme uznat, že jak na place, tak se scénářem odvedli skvělou práci.

Zdroj: DFree / Shutterstock

Ačkoliv se může zdát, že slyšet třikrát stejný příběh může být trochu nuda, u tohoto filmu to tak rozhodně není. Od samého začátku je příběh vždy malinko jiný, a to zkrátka diváka nutí dávat pozor.

Kromě hereckých výkonů, scénáře a režie můžeme ocenit také skvělou práci s kamerou, asi jediným minusovým bodem je pak hudba.

Zdroj:

  • autorský text