Romantika inspirovaná skutečnými životními příběhy aneb film versus realita

Romantika inspirovaná skutečnými životními příběhy aneb film versus realita
Romantické příběhy nemusí být nutně pouze výtvorem spisovatelek tzv. červené knihovny. Život sám umí být inspirativní a leckdy nás může zaskočit. Proto se v literatuře a ve filmu tvůrci často inspirují reálnými příběhy, i když si je většinou poupraví a obohatí.

Může to potkat i vás (USA 1994)

Nicolas Cage, Bridget Fonda

Dojemný příběh o newyorském policistovi, který vyhraje v loterii a o svou výhru se rozdělí se servírkou. V roce 1984 se Robert Cunningham podělil o výhru 6 milionů dolarů se servírkou Phyllis Penzo. Scénář dodal tomuto příběhu milostnou zápletku, která v reálu neexistovala. Bez ní by to byl trochu jednoduchý, i když neobvyklý příběh. Phyllis pracovala 24 let jako servírka v newyorské pizzerii. Robert navštěvoval podnik pravidelně a byl mezi personálem velmi oblíbený. Jednou požádal servírku o 3 čísla a sám přidal další 3. Ze srandy pronesl, že jí dá polovinu výhry jako spropitné. Po slosování přišel i s manželkou a se servírkou se o výhru podělil.

Čistá duše (USA 2001)

Russel Crowe, Jennifer Connelly

Film našel inspiraci v příběhu Johna Forbese Nashe, nositele Nobelovy ceny za ekonomii. Nadaný matematik a vědec, který výrazným způsobem ovlivnil ekonomické teze, byl vždy trochu jiný a svou touhou objevovat nové věci trávil veškerý čas. Proto neměl žádný společenský život. I tak se zvládl oženit a založit rodinu. Jeho žena si však jednoho dne začala uvědomovat, že stav manžela se zhoršuje a už nejde o pouhé nadšení pro práci, ale spíš o duševní onemocnění. Její tušení ji potvrdili lékaři a stanovili jako diagnózu schizofrenii. S Johnem to nebylo snadné a zcela ponořený do práce, léčbu odmítal. Ve filmu i v životě s ním manželka přesto zůstala.

Skutečný John F. Nashe i manželka zemřeli v roce 2015 při autonehodě.

Russell Crowe předvedl v roli schizofrenického vědce opravdový herecký talent a byl za svůj výkon mnohokrát oceněný.

Dosáhnout na měsíc (Brazílie 2013)

Gloria Pires, Miranda Otto

Méně známý brazilský snímek vychází z reálného příběhu americké básnířky Elizabeth Bishop, která jede navštívit svoji kamarádku ze studií nekonvenční architektku Lotu de Macedo Soares. Mezi ženami však vzniká mnohem víc než přátelství. Jenže v roce 1951 milostný vztah dvou žen nebyl společností tolerovaný, což vztah trochu komplikovalo.

Ve filmu se prolíná láska, opouštění, deprese, strach, bolest a alkohol.

V reálném příběhu spolu ženy měly vztah dlouhá léta a poslední roky se Bishop potýkala s alkoholem a Soares měla silné deprese. V roce 1967 spáchala sebevraždu.

Bonnie a Clyde (USA 1967)

Warren Beatty, Faye Dunaway

Příběh gangsterské dvojice udělal z Faye Dunaway idol mladé rebelující generace. Tvůrci se inspirovali dvojicí psychopatických lupičů a vrahů, kteří ve třicátých letech řádili naprosto nepředvídatelným způsobem a neměli zábrany střílet do lidí.

Filmaři tak z Bonnie Parker (1910) a Clyda Chestnuta Barrowa (1909) udělali hrdiny mladé generace a ztracené duše, které si jen zvolily špatnou cestu a neodhadly následky svých činů.

Ve skutečnosti šlo o chladnokrevné zabijáky, pro které neměl život žádnou cenu a loupeže a popravy pro ně byly jen adrenalinovou zábavou.