Parník Willie (1928): První animovaný zvukový film s Mickey Mousem by dnes přes cenzuru a hyperkorektnost fakt neprošel
81%
Foto: www.shutterstock.com

Parník Willie (1928): První animovaný zvukový film s Mickey Mousem by dnes přes cenzuru a hyperkorektnost fakt neprošel

Parník Willie (1928): První animovaný zvukový film s Mickey Mousem by dnes přes cenzuru a hyperkorektnost fakt neprošel Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com

Za pár let uplyne století od chvíle, kdy byl uveden úplně první animovaný zvukový film s postavičkou Mickey Mouse. První zvuková kreslená groteska by však již dnes vzniknout nemohla. Odmítli by ji zřejmě jak rodiče, tak ochránci zvířat. Co všechno je dnes nemyslitelné?


Parník Willie – Minnie visí za spoďáry a žvýkací tabák ve filmu pro děti

Scénář k první animované grotesce, kde je i hudba, napsal Walt Disney a Ub Iwerks. A jedno je jasné – doba se podstatně změnila. Zatímco dříve by lidé řekli, že Mickey tropí klukoviny, které děti prostě občas zkusí, dnes by z toho bylo obrovské pozdvižení a nařčení z týrání zvířat. A to nehledě na tom, že je v krátkometrážním filmu dokonce myšce Minnie zvednuta sukně a je přenesena z břehu na parník lodním hákem – visí prostě za spoďáry. Dnes by to bylo nejméně na pováženou, možná by se ozvalo i hnutí Me Too.

Další rozporuplnou scénu by představovalo žvýkání tabáku, kterým si na lodi dříve krátili chvíle. No, uznejte, žvýkací tabák, který se následně vyplivuje na zem – to přeci dnešní děti nesmí vidět. Kapitán Pete by tak nejspíš v puse převaloval žvýkačku.

Násilí na zvířatech

Kdyby dnes Parník Willie vzniknul, rozhodně by se musely upravit i scény se zvířaty. Vše začíná tím, že Minnie při přenosu na palubu parníku upustí kytaru i noty k písni Turkey in the Straw. A to vše jí sežere koza. Myšáci si pak z kozy vytvoří hrací skříňku, která skladbu Turkey in the Straw hraje. Mickey začne improvizovat a hledá si hudební nástroje – nejdříve dřevěný sud a pánvičky. Pak ale začne používat i nebohá zvířata. Hraje na kravské zuby, mačká kačenu, tahá selátka za ocas, nebo mává s kočkou nad hlavou.

Propojení animovaného filmu a zvuku s námi zanedlouho bude již 100 let. Už jste viděli krátké video Parník Willie?

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Novinky

<< Předchozí článek Další článek >>