Opět po stopách zapomenutých a ztracených československých seriálů

Opět po stopách zapomenutých a ztracených československých seriálů
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Některé seriály, o kterých se už ani nepíše a upadly bohužel v zapomnění, by se přece jen občas měly vrátit. Historii nikdo nezmění, a to ani tu naši. Paradoxně by tak taková díla nemusela sloužit k propagaci minulého režimu, jak často slýcháváme, ale k poučení.

Televizní diváci by dokonce atmosféru seriálů s propagandistickou tématikou pochopili i bez toho, aby k nim někdo dotáčel komentář nebo dokument.

Pátá stanice

Při pátrání po starých seriálech můžete narazit i na kuriozity. Jednou z nich je i koprodukční (ČSSR a SSSR) budovatelský seriál z roku 1985, který se soustředil na výstavbu ropovodu Družba, jenž vedl ze Sovětského svazu.

Osou děje byla samotná náročná výstavba ropovodu, jež byla provázena nejrůznějšími problémy i úspěchy. Seriál se dotkl také mezilidských vztahů, lásek a osobních krizí.

To nejzajímavější bylo, že po listopadu 1989 se Pátá stanice z televizního archivu na Kavčích horách ztratila. Pachatel výmazu magnetických pásů není známý. Nedochovaly se ani žádné písemné materiály. Scénárista již zemřel a na seriál zapomněli všichni, a to včetně režiséra Vladimír Kavčiaka, produkčního a bývalého šéfa dramaturgie.

Rozhodně bylo zajímavé i herecké obsazení: Vladimír Brabec, Emil Horváth ml., Martin Huba, Jozef Adamovič, Jana Hlaváčová, Veronika Žilková, Ladislav Frej st., Karel Augusta, Jan Přeučil, Břetislav Slováček, Pavel Zedníček, Blažena Holišová, Milena Dvorská, Zora Jandová, Maroš Kramár. K seriálu nahrála skupina Olympik píseň „Svítit a hřát“. 

Otázkou je, kdo se za seriál tak moc styděl, že se postaral o to, aby se už na obrazovkách neobjevil.

Černá země (1985)

Seriál Aloise Müllera, natočeného podle knižní předlohy Vojtěcha Martínka, sice z archivu nikdo neukradl, ale v běžném televizním vysílání na něj nejspíš nenarazíte. Ani zde se zajímavý příběh neubránil tolik kritizované agitaci. Přestože nejde o úplně cíleně propagandistický seriál, i zde je hlavní dobro dělnické třidy. To by ale neměl být důvod k tomu, proč seriál nevysílat, třeba alespoň na ČT 2 v nějakém cyklu věnovanému předlistopadové tvorbě (před listopadem 1989).

Seriál je dobře obsazen a má svoji výpovědní hodnotu. Když se v roce 2013 objevil v neatraktivním vysílacím čase na obrazovkách, lidé si natáčeli budíky, aby se na něj mohli podívat.

Příběh je zasazený do období konce 19. století až po první světovou válku. Život v dělnických koloniích rozhodně nebyl žádný med a bezvýchodnost situace v nich zlomilo nejednoho člověka. Seriál však připomíná i zásadní události našich dějin, jako bylo všeobecné hlasovací (volebního) právo zavedené v rakouské monarchii.

Život na Ostravsku nebyl nikdy jednoduchý a seriál ho poměrně dobře divákům přibližuje. Hlavní hrdina je člověk plný životní energie, která mu přes nepřízeň osudu, zaviněnou sociálními poměry prvních dvou desetiletí 20. století, pomáhá překonávat těžké životní podmínky. Nakonec dochází i k jednoznačnému přesvědčení, že životní štěstí je třeba budovat na zcela jiných základech, než se je snažil vybudovat jeho otec.

V pětidílném seriálu se objevili herci zvučných jmen jako Otto Lackovič, Viktor Maurer, Jiří Pleskot, Karel Vochoč, Vladimír Javorský, Jaroslava Obermaierová, Radoslav Brzobohatý, Ilona Svobodová, Magdalena Reifová, Zdeněk Řehoř, Vlado Müller, Martin Dejdar, Jiří Langmajer, Petr Vacek, Veronika Jeníková, Pavel Vítek, Jan Hartl, Jan Teplý st., Boris Rösner, Jiří Schmitzer, Valerie Kaplanová, Ilja Prachař, Eva Holubová, Vítězslav Jandák, Zdeněk Podhůrský a řada dalších.

Překvapivě seriál v tichosti nabízí iVysílání ČT.

Zdroje článku: