Poručík Krejcárek už bude honit zločince na druhém břehu. Zemřel Jiří Krampol

Poručík Krejcárek už bude honit zločince na druhém břehu. Zemřel Jiří Krampol

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Patriot ze Žižkova se vydal na dlouhou pouť za manželkou, za přítelem Miroslavem Šimkem a dalšími celoživotními přáteli, kteří už nás opustili. Málokdo o něm věděl, že se vyučil soustružníkem kovů a teprve potom si šel plnit své sny a absolvoval DAMU v roce 1962.
Obsah článku
  1. V Semaforu našel přítele i žánr, který si zamiloval
  2. Zanechal stopu i ve filmech a seriálech
  3. Bavil nás i moderováním a skvělým dabingem
  4. Z manželek se staly kamarádky

Na rozdíl od mnoha svých kolegů nešel sbírat zkušenosti do malých divadel mimo velkoměsto, ale rovnýma nohama začal kariéru v Praze, nejprve v Divadle na Fidlovačce a poté v prestižním Divadle Na zábradlí. Tam byl celých deset let.

V Semaforu našel přítele i žánr, který si zamiloval

Teprve v roce 1983, kdy nastoupil do legendárního Semaforu, dokázal naplno uplatnit svou humornou stránku, když vytvořil autorskou dvojici s Miloslavem Šimkem. Napsali spolu mnoho povídek, vymysleli hromadu scének, které divákům předvedli. Od konce devadesátých let se Jiří Krampol věnoval hlavně samostatným projektům jako herec na volné noze.

Jiří Krampol na oslavě v červnu 2025
Jiří Krampol na oslavě v červnu 2025 | Zdroj: Pavel Gwužď / Nextfoto

Zanechal stopu i ve filmech a seriálech

Pohledný a urostlý mladík se neschovával ani před kamerami a televizním a filmovým projektům se věnoval už od padesátých let. První výraznou roli ztvárnil ve filmu Bylo nás deset (1963) a ještě téhož roku si zahrál s Jiřinou Bohdalovou ve snímku Pršelo jim štěstí. Díky urostlé postavě ztvárňoval často urostlé a rázné muže. Určitě si ho vybavíte v komedii Parta hic (1976) nebo v Pumpařích od Zlaté podkovy (1978). Milovníci seriálů si ho určitě vybaví jako hospodského Cirkla v populárním seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře (1985) a jako poručíka Krejcárka v právě reprízovaném seriálu Malý pitaval z velkého města (1982). Za připomenutí stojí i jeho pozdější role podnikatele v komedii 2Bobule, kde perlil jako starostlivý otec, který nahání potencionálního zetě.

Bavil nás i moderováním a skvělým dabingem

Do povědomí široké veřejnosti se dostal moderováním pořadu Nikdo není dokonalý na TV Prima. Tohoto divácky úspěšného projektu natočil v letech 1997 až 2013 přes 500 dílů. Pyšnit se mohl i téměř třiceti filmy, kde propůjčil svůj hlas Jeanu-Paulu Belmondovi. Nahradil tak v dabingu svého hereckého kolegu Jana Třísku, když emigroval. Později, po úmrtí Františka Filipovského, se ujal i dabování francouzského komika Louise de Funèse, což nebyl snadný úkol.

Z manželek se staly kamarádky

Jiří Krampol byl velice aktivní i v soukromém životě a k oltáři to stihl hned čtyřikrát. Postupně řekl své „ano“ hlasatelce Janě Fořtové, právničce Haně Suvajdžičové, modelce Martě Krampolové a nakonec učitelce v mateřské škole Haně Krampolové, se kterou byl až do její smrti v roce 2020. Poté už vážný vztah neměl, přestože mu bulvár přisuzoval mladé přítelkyně. S bývalými manželkami vycházel velmi dobře. Volný čas trávil i v pokročilém věku sportem, dokud mu to zdraví dovolilo, dokonce posiloval a stal se propagátorem veteránského vzpírání.

Ve stáří ho dlouho trápily zdravotní problémy, ale snažil se udržovat si stále dobrou náladu a být aktivní. Dlouho se bránil pobytu v domě s pečovatelskou službou, nakonec si ale svůj poslední domov pochvaloval a do poslední chvíle se účastnil společenského života.

Nebudu přece sedět s lahváčem u televize,

prohlásil odhodlaně.

V posledních dnech se však jeho stav prudce zhoršila a nejbližší přátelé za ním chodili do nemocnice, kde nakonec svůj boj o život prohrál. Tento svět opustil včera večer, bylo mu 87 let.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře