Lékořicová pizza: Malý výlet do časů gramofonových desek s komedií, kde je v hlavní roli dobová atmosféra

Lékořicová pizza: Malý výlet do časů gramofonových desek s komedií, kde je v hlavní roli dobová atmosféra
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Nekonvenční retro romantická oddechovka zabloudila do sedmdesátek v USA. Divák nedostane strhující dějovou linku, ale možná se nechá pohltit pocity té doby, které se nedají ignorovat. Méně známé herce doplňuje pár hvězd, jako je Sean Penn nebo Bradley Cooper.

Film z roku 2021 napsal a režíroval Paul Thomas Anderson. Hrají v něm Alana Haim a Cooper Hoffman ve svých filmových debutech. Děj se odehrává v roce 1973 a sleduje vztah mezi dospívajícím hercem (Hoffman) a znuděnou mladou ženou (Haim).

Film byl uveden ve Spojených státech v roce 2021 a získal si uznání kritiků i diváků. Na Oscarech potom získal tři nominace v kategoriích o nejlepší film, režii a původní scénář. Americký filmový institut ho vybral jako jeden z nejpovedenějších filmů roku 2021.

O filmu

Alana Haim a Cooper Hoffman
Alana Haim a Cooper Hoffman | Zdroj: FTV Prima / Metro-Goldwyn-Mayer

Svérázné romantické komediální drama Lékořicová pizza je příběhem o tom, jak Alana Kaneová (Alana Haimová) a Gary Valentine (Cooper Hoffman) dospívají, řeší každodenní život a propadají první lásce v kalifornském San Fernando Valley v roce 1973. Film oceňovaného režiséra Paula Thomase Andersona zachycuje zrádnosti a nepředvídatelnosti srdečního vzplanutí. V tomto případě je to o velké platonické lásce s rozdílem deseti let. Kluk je na svých patnáct let až moc dospělý, ona zase v pětadvaceti ještě nedospěla a zatím se hledá. Někde se jejich osudy střetnou a spojí.

Film ocení především ti, co hledají poklidný příběh s vůní starých časů.

Zajímavosti:

 • Americké romantické komediální drama Lékořicová pizza z roku 2021 natočil režisér Paul Thomas Anderson (Hříšné noci, Magnolia, Opilí láskou, Až na krev, Mistr, Inherent Vice, Nit z přízraků) podle vlastního scénáře.
 • Alana Haimová je především muzikantka a zpěvačka známá z hudební kapely Haim, kterou založila se svými sestrami Danielle a Este. Ty se objevují ve filmu ve vedlejších rolích sester hlavní hrdinky. Rodiče si zahráli jejich skutečný otec Moti a matka Donna.
 • Paul Thomas Anderson napsal scénář přímo pro Alanu Haimovou. V létě 2019 jí nabídl hlavní roli ve filmu. Anderson je blízkým rodinným přítelem Haimových a režíroval několik hudebních videoklipů kapely Haim.
 • Cooper Hoffman je synem zesnulého herce Philipa Seymoura Hoffmana (Capote, Soukromá válka pana Wilsona, filmová série Hunger Games, Než ďábel zajistí, že seš mrtvej), se kterým režisér Anderson spolupracoval na filmu Mistr.
 • Paul Thomas Anderson prozradil, že Coopera Hoffmana natáčí a režíruje pravděpodobně jeho celý život – v domácích filmech, ve kterých se objevuje ve společnosti Andersonových dětí. Anderson se blízce přátelil s hercem Philipem Seymourem Hoffmanem a obsadil ho do pěti svých filmů (Mistr, Opílí láskou, Magnolia, Hříšné noci, Tvrdá osma). Podle Hoffmanovy matky byli nejlepšími přáteli.
 • Bradley Cooper hraje skutečného filmového producenta Jana Peterse, který chodil se slavnou herečkou a zpěvačkou Barbrou Streisand.
 • Sean Penn hraje skutečného herce Freda Geynna, který se proslavil v seriálu The Munsters.
 • Ve filmu se také objevuje dlouholetá partnerka režiséra Paula Thomase Andersona, herečka Maya Rudolphová (Ženy sobě, Šprtky to chtěj taky), jejich čtyři děti a mnoho z jejich skutečných sousedů, se kterými se přátelí.
 • George DiCaprio, který je otcem slavného herce Leonarda DiCapria, hraje muže, jenž prodá hlavnímu hrdinovi svoji vodní postel. V sedmdesátých letech 20. století, kdy se film odehrává, byl George DiCaprio známou osobností jihokalifornské undergroundové umělecké scény.
 • Alana Haimová se kvůli filmu týden učila řídit velký nákladní vůz. Ve scéně, ve které couvá s náklaďákem po dlouhé cestě z kopce dolů, je to skutečně ona.
 • Název filmu Lékořicová pizza (Licorice Pizza) byl inspirován názvem dnes už neexistujícího jihokalifornského řetězce s hudebními nahrávkami. Licorice Pizza je slangový výraz, kterým se označovaly LP desky – černé jako lékořice a kulaté jako pizza.
 • Paul Thomas Anderson věnoval film zesnulému herci a režisérovi Robertu Downeymu Sr., který je otcem Roberta Downeyho Jr. (Iron Man, Avengers, Oppenheimer).
 • Natáčení filmu probíhalo od srpna do listopadu 2020 ve čtvrti Encino, která je součástí oblasti metropole Los Angeles.
 • Pracovní název filmu byl Soggy Bottom (Promočený spodek). Stejný název má firma hlavního hrdiny, který prodává vodní postele.
 • Hudbu k filmu složil Johnny Greenwood, který je hlavním kytaristou v kapele Radiohead.
 • V online databázi Rotten Tomatoes, která sdružuje recenze profesionálních kritiků, má film Lékořicová pizza velmi vysoké hodnocení 91 %. V podobně zaměřené profesionální online databázi Metacritic má film vysoké hodnocení 90 %. Uživatelé Česko-Slovenské filmové databáze dali filmu hodnocení 66 %.

Film zařadila do svého vysílání televize Prima Max 29. května večer.

Zdroje článku:
 • Press kit FTV Prima,
 • Autorský text