Jana Preissová oslavila 73. narozeniny. Jaký byl životní příběh baletky Anny z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku?
Foto: Pavel Gwužď / Nextfoto

Jana Preissová oslavila 73. narozeniny. Jaký byl životní příběh baletky Anny z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku?

Oblíbená česká herečka Jana Preissová letos už oslavila 73. narozeniny. Pro mnoho diváků je stále půvabnou baletkou Annou z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Její život ovšem vždycky neběžel podle naplánovaného scénáře.

Navždy baletkou Annou

Jana Preissová se narodila 7. února roku 1948 jako jediné dítě konstruktéra a dámské krejčové. K herectví měla blízko už od raného věku, kdy se s rodiči věnovala ochotničení. V hojné míře se účastnila i školních recitačních soutěží. Ač dítě z neherecké rodiny, byli to právě Janini rodiče, kteří ji k umění vedli.

Chtěla se nejprve stát baletkou, letuškou nebo lékařkou. Nakonec se ale dostala na DAMU a po škole zakotvila v prvním angažmá v Divadle Na Zábradlí. Svým talentem záhy okouzlila a stala se respektovanou herečkou, s níž se diváci mohli setkat v řadě filmových rolí.

Čtěte také: Je mu 73, ale pořád je k sežrání. Pár zajímavostí ze života Jiřího Bartošky

V domovském divadle nakonec vydržela dvacet let. Ztvárnila zde celou řadu působivých rolí, například Mášu ve Třech sestrách či Lady Macbeth v Macbethovi. V roce 1990 se stala členkou činohry Národního divadla.

Debutem na filmovém plátně se pro ni stala komedie Rozmarné léto z roku 1967. Diváci si ji zřejmě stále budou pamatovat hlavně jako maminku Tomáše Holého z filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) a Jak dostat tatínka do polepšovny (1978). Objevila se i v seriálech Dobrá čtvrť nebo My všichni školou povinní.

Čtěte také: Dokonalý muž, dokonalá žena: Nejkrásnější česká herecká dvojice oslavila 44. výročí svatby

Stále aktivní herečka

Po několika letech se pak před filmovou kameru postavila znovu ve filmu Ženská na vrcholu. Snímek z roku 2019 je zatím jejím posledním televizním počinem. Filmovou maminku tentokrát v zimní komedii Lenky Kny hrála Anně Polívkové. Poprvé se také jako kolegové „na place“ potkali s Bolkem Polívkou.

Ač na filmovém plátně působila křehká blondýnka bezmála étericky, v soukromém životě to neměla jednoduché.

Čtěte také: Kvůli Libuši Šafránkové utekla Naďa Urbánková ze země a na truc se vdala. Dnes se "Popelka" raději drží v ústraní

Musela se vyrovnat s nevěrou a nemanželským potomkem svého manžela i psychickými problémy staršího syna Martina. Ten se po vzoru rodičů rozhodl věnovat herectví, slavné jméno mu však pozici neulehčilo a jeho podlomená psychika ho dokonce dovedla k pokusu o sebevraždu.

Čtěte také: Role Pyšné princezny byla pro Alenu Vránovou osudová hlavně díky dopadu na osobní život

 
 
 
 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy