Eliška a Damián: Žádost o ruku není tak ryzí, jak vypadá

Eliška a Damián: Žádost o ruku není tak ryzí, jak vypadá
Alarm, který Elišce nechal doma nainstalovat Martin (Petr Buchta), se jeví jako nespolehlivý, obzvláště poté, když se objeví Damián. Eliška má však jasno. Buď šla babička v noci vyjídat lednici, nebo alarm spustila Lucie (Hana Drozdová), která jako jediná obyvatelka domu ponocuje.

Damián se rozhodl, že neplánované návštěvy využije k tomu, aby trochu poznal budoucí svět. Nezačne ovšem nejšťastněji a už svým oblečením budí v krčmě, kterou si vyhlédl, pozdvižení. A když dojde na placení za pivo a brambory, situace se hrotí. Mladý šlechtic si zřejmě myslel, že je vše zadarmo. Nakonec se snažil útratu srovnat cenným řádem, ale u hostinského se nesetkal s pochopením a z hospody musel prchnout.

To však Damiána od dobrodružných výprav neodradí. Znovu to schytá v hospodě, kam se vrátí se žhavou novinkou, kterou jsou podivné papírové peníze. Ovšem to už hostinskému došla trpělivost. Ani další návštěvy nejsou zrovna poklidné a čas od času se popere.

Babička už si na podivína z jiné doby zvykla a udělala z něj podnájemníka se ztrátou paměti v důsledku střetu s automobilem. Eliška se ovšem netváří na podivína v historickém kostýmu vlídně a o babičku se bojí. Nakonec ale Damián zachraňuje i ji, když doma v noci potká dva podivné muže. A to ještě netuší, že se o ní zajímá záhadný cizinec Morten (Petr Vaněk).

Eliška a Damián
Eliška a Damián | Zdroj: FTV Prima

Přítel Martin se opakovaně a bez úspěchu snaží Elišku přemluvit k prodeji marmeládovny. Už má i klienta. Jenže Eliščina tvrdohlavost mu narušuje plány. Rozhodne se tedy pro lest. Požádá Elišku o ruku! Společné jmění manželů má své výhody – on tak bude v pozici, kdy se mu bude o prodeji marmeládovny lépe vyjednávat.

Žádost o ruku však nehodlá nijak ošidit. Elišku pozve do její oblíbené restaurace, nechá připravit jídlo, které tam spolu poprvé jedli, objedná živou hudbu a samozřejmě přinese prsten.

Eliška není překvapená, protože odpoledne se bratr Martina a majitel hospody Honza prořekl, že shání slávky, a právě to bylo první jídlo, která tam spolu jedli. Eliška řekne ano, Martina miluje a stejně by se jednou vzali.

Mezitím Matouš v minulosti urputně bádá, jak se zbavit účinků lektvaru, ale moc mu to nejde. A úplně nejhorší je, že už mu dochází výmluvy, kterými Damiánovu nepřítomnost kryje. Všichni si myslí, že se Damián jednoduše snaží ukrývat před Frederikou a sňatkem. On se sice párkrát pokoušel trávit trochu času společně se snoubenkou, ale když mu začaly brnět prsty, bylo jasné, že z rande nic nebude.

Matouš s hrůzou zjišťuje, že doba, kterou přítel Damián tráví v budoucnosti, se prodlužuje. Nemusí být ani velký matematik, aby mu došlo, jaké komplikace to přinese.

A Damián má pocit, že je jeho osud spojený s osudem Elišky. Zřejmě jí hrozí nebezpečí a jeho posláním je, aby ji chránil.

Zdroje článku: