Benedetta: Lehce lechtivý příběh od režiséra Základního instinktu jde do kin 2.12. 2021

Benedetta: Lehce lechtivý příběh od režiséra Základního instinktu jde do kin 2.12. 2021
Pokud byl Vatikán pobouřený provokativním filmem Šifra mistra Leonarda, co asi nastane, až se představí tento snímek, který se točil v přísném utajení právě kvůli obavám z církevních spolku.

V režii Paula Verhoevena, který také spolupracoval na scénáři s Davidem Birke, vznikl dobový snímek zakládající se na skutečném příběhu. Hlavní roli si zahrála belgická herečka Virginie Efira, která už s režisérem v minulosti spolupracovala.

Příběh je o charismatické Benedettě, která žila v 17. století v klášteře v Toskánsku. Nečekejte ale jen náboženský příběh, protože Benedetta je také o nespoutané vášni a rozehrané hře plné intrik, která sahá až do nejvyšších pater církve. Lehce erotické drama (v kině +15) se představilo v soutěži na FF v Cannes a vysloužilo si pro svou odvážnost bouřlivé reakce diváků i kritiků.

Legendární Benedetta Carlini je považovaná za mystickou a uctívanou postavu se smutným koncem. Svůj život zasvětila Bohu, ale trpěla náboženskými a erotickými vizemi, což ji službu trochu komplikovalo. A ještě horší, než erotické představy jeptišky byly v té době erotické představy ženy o ženách. Právě za to byla Benedetta odsouzená.

Natáčelo se v Montepulcianu a v lokalitách Val d´Orcia a Bevagna, v Itálii a v také na pár místech ve Francii. Natáčení v silně věřící zemi nebylo jednoduché a produkce pracovala s maximálním utajením. U natáčení byli vždy jen nepostradatelní lidé a nic se z natáčení nesmělo vynést ven. Štáb se tak chtěl vyvarovat reakcí místních katolických sdružení, které by mohly natáčení zkomplikovat.

Snímek láká diváky na pohled na náboženství, na moc a manipulace, které nejsou nikdy daleko. Je to také o zázracích, v pravém slova smyslu, o stigmatech, pravdě, lžích, a to vše je okořeněno špetkou černého humoru.

Benedetta byla jako dítě z bohaté rodiny „věnována“ Bohu a kontrakt byl za přesně stanovených podmínek dojednaný abatyší (Charlotte Ramplingová). Už po příchodu na sebe upozornila tím, že při modlení spadla soška Panny Marie. Později měla stigmata, která všichni v klášteře viděli, ve vizích hovořila s Ježíšem, prorokovala budoucnost a všichni ji uctívali. Jenže na druhou stranu se bláznivě zamilovala do mladé dívky, která přišla do kláštera z rodiny, kde ji zneužívali příbuzní. A lásce se nedá poručit. Sama už nevěděla, který život je skutečný a který jen v její fantazii.

A potom se na obloze objevila kometa. To nebylo v té době šťastné znamení. Nebylo hlavně pro Benedettu. Přijíždějící nuncius v ní neviděl člověka dělajícího zázraky, ale obvinil ji z rouhání, kacířství a zakázané lásky.

Film je natočený tak, aby nestál na ničí straně a je na divákovi, aby si našel odpovědi.

 

Zdroje: