Nejdříve milovaná, nakonec zatracovaná Adina Mandlová. Jaký byl život této hvězdy 30. let 20. století?
Foto: Jari Hindstroem / shutterstock

Nejdříve milovaná, nakonec zatracovaná Adina Mandlová. Jaký byl život této hvězdy 30. let 20. století?

Vlastním jménem Jarmila Anna Františka Marie Mandlová se narodila 28. ledna 1910 v Mladé Boleslavi. Později si jméno změnila na Adina Mandlová a v Německu ji znali i pod pseudonymem Lil Adina. Byla československou herečkou a hvězdou, byla stejně krásná jako chytrá – a dokázala okouzlit každého muže. Ve 30. letech 20. století to byla hvězda první kategorie, pak ale přišla válka.

Nelehké dětství

Adina Mandlová to neměla lehké už v dětství, kdy jí zemřel otec – a o pár let později měla být zneužívána svým otčímem, to jí bylo jen čtrnáct let. V pouhých osmnácti letech už měla za sebou i první potrat a pokus o sebevraždu, se svým osudem ale bojovala dál. Jako herečka byla uznávaná, muži ji obdivovali, dokonce si i čtyři vzala.

Její první manžel si po roce společného života vzal život, protože měla herečka milence. I když ji ale okolí obdivovalo, ona sama se sebou poměrně dost bojovala, byla psychicky nevyrovnaná, a nakonec její kariéru pohřbila válka.

Kolaborovala s nacisty?

Za války natočila Adina Mandlová jeden německý film, styky s Němci však udržovala příliš moc a okatě, takže byla po válce zatčena a držena na Pankráci. Nakonec musela být propuštěna pro nedostatek důkazů, ale v očích Čechů už zůstala kolaborantkou, co se spřáhla s nacisty. Adině Mandlové tak nezbylo nic jiného než emigrovat. Její kariéra v československém filmu byla navždy ztracená.

Návrat do Československa

Herečka tak odešla do Anglie, kde se provdala za Josefa Kočvárka, sňatek ale uzavřela pouze z praktických důvodů. Potřebovala vízum a pas. Pár spolu dlouho nebyl, Adina se pak ještě provdala za bohatého Geoffreyho, s ním ale byla také jen krátce. Nakonec zůstala až se svým posledním manželem, návrhářem Benem Pearsonem, který byl sice homosexuál, ale možná i proto spolu měli krásný a přátelský vztah.

Poprvé se Adina Mandlová vrátila do Československa v roce 1966, a to téměř po dvaceti letech. Zkoušela složit zkoušky na muzikál, Hello, Dolly!, roli však nedostala, a tak se vrátila do Anglie, kde pracovala pro svého manžela v jeho obchodě.

Adina Mandlová si po smrti svého manžela v roce 1990 přála dožít ve své rodné zemi, a tak se i vrátila za pomoci příbuzných a přátel. 16. června 1991 zemřela v nemocnici v Příbrami ve věku 81 let, a to jen krátce před začátkem natáčení unikátního dokumentu o jejím životě.

Zdroje:

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy