5 nejlepších filmů natočených podle knižní předlohy
Foto: www.shutterstock.com

5 nejlepších filmů natočených podle knižní předlohy

Ne vždy se povede natočit celovečerní snímek podle knihy tak, aby byl úspěšný. Těchto 5 filmů se se svými předlohami dokonale doplňují a perfektně vykreslují spisovatelovu poetiku.

5 nejlepších filmů natočených podle knižní předlohy Další fotografie v galerii >

1. Pán prstenů

Trilogie Pána prstenů si získala diváky všech věkových skupin. Ve filmové adaptaci je téměř všechno perfektní. Výprava, hudba, herecké výkony. Dá se říct, že teprve Peter Jackson udělal z Tolkienových knih bestseller. První díl trilogie získal 4 Oscary. 

2. Pýcha a předsudek

Milovníci klasických románů několik let čekali na zfilmování slavného příběhu z pera Jane Austen, až se roku 2005 dočkali adaptace s úžasnou Keirou Knightley. Ačkoli se na snímek snesla i menší vlna kritiky, máme za to, že se tvůrcům skvěle podařilo vykreslit dobovou Anglii a problémy tehdejších žen. Stejně jak na konci knihy, ani na závěru filmu nezůstane jedno oko suché. 

3. Velký Gatsby

Režisér Luhrmann přiznal, že ani tak nešlo o věrnou adaptaci Fitzgeraldovy knihy, nýbrž o předvedení velké show a vyhranění se. Je pravdou, že se snímek úplně neshoduje s knižní předlohou, minimálně ale zvedl zájem o tuto americkou klasiku. Kdo by se nechtěl při sledování ocitnout také na jedné z párty pana Gatsbyho.

4. Kmotr

Narozdíl od Gatsyho, Kmotr se s knižní předlohou shoduje dokonale. Stejně jako román Maria Puza, také snímek Kmotr skvěle vykresluje rozmach organizovaného zločinu v New Yorku. Není divu, že film vyprodával kina a sbíral ocenění.

5. Přelet nad kukaččím hnízdem

V tomto výčtu úspěšných snímků nemůžeme zapomenout ani na českou stopu, film Přelet nad kukaččím hnízdem vznikl pod taktovkou režiséra Miloše Formana. Po zhlednutí zůstali diváci v kinech nevěřícně sedět a takřka vše v tomto snímku bylo perfektní, od hereckých výkonů až po masky. Film získal dokonce 5 Oscarů. Jediný, kdo měl výhrady, byl autor knižní předlohy Ken Kesey, podle něho byl Jack Nicholson v hlavní roli tragický. 

DOPORUČUJEME

Novinky