Oblíbení herci, kteří se stali úspěšnými režiséry

Oblíbení herci, kteří se stali úspěšnými režiséry
Clint Eastwood, Ben Affleck, George Clooney. Co spojuje tyto herce? Ze zvědavosti si chtěli vyzkoušet, jaké to je, být ve filmovém světě na druhé straně barikády a z pozice poslušného herce plnícího pokyny režiséra, usednout na režisérskou židli a stát se pomyslným dirigentem filmového ansámblu.

George Clooney

George Clooney je víc než jen pohledný a talentovaný herec. V roce 2002 také on zatoužil po změně a přišel jeho režisérský debut. Režisérské práce se ujmul ve snímku Milujte svého zabijáka. Clooney okamžitě získal potlesk a pozitivní kritiku a v roce 2005 to zkusil znovu s filmem Dobrou noc a hodně štěstí. Film, který získal šest nominací na Oscara a dobrou odezvu od veřejnosti, je točený zajímavou formou v černobílém provedení. Snímek, který moc často nevídáme, zavádí diváka do 50. let a je rekonstrukcí sporu komentátora zpravodajství Edwarda Murrowa a senátora Josepha McCarthyho, který vyšetřoval občany podezřelé ze spolupráce s komunisty. Politická kampaň v období studené války se podobala politickým procesům ve východním bloku.

V roce 2007 se George Clooney pustil do komedie Tvrdé palice, kde si zahrál po boku René Zellweger. Snímek získal průměrný ohlas a reputaci si začínající režisér spravil filmem Den zrady, což je politický thriller z roku 2011 a snímkem Památkáři z roku 2014, o práci speciální vojenské jednotky, která na sklonu 2. světové války pátrala po ukradených uměleckých artefaktech. V obou snímcích si Clooney zahrál a byl i spoluautorem scénáře. V posledním snímku potom i producentem.

Zdroj: Andrea Raffin / Shutterstock

Ben Affleck

Jako herec Ben Aflleck není nijak talentovaný a za svůj úspěch vděčí hlavně svému vzhledu, který mu umožnil hrát řadu romantických a čestných hrdinů. Úplně jiná situace ale přišla s jeho režijním debutem. Kriminální drama z roku 2007 Sbohem, baby, kde se herec ujmul režie a podílel se i na scénáři, vypraví příběh zmizelé holčičky na periferii Bostonu. Hlavní roli vytvořil v té době méně známý bratr režiséra Casey.

V roce 2010 si Affleck svůj režisérský úspěch zopakoval a umlčel tak své kritiky, kteří prohlašovali, že měl s režií prvního snímku jenom štěstí začátečníka. Vznikl kriminální thriller Město, kde je opět i spoluautorem scénáře a zaujal i jako herec. Poutavý a mistrovsky režírovaný film získal potlesk diváků i kritiků na FF v Benátkách, kde byl uvedený mimo soutěž.

Tím ale Affleck neskončil, a i další režijní pokus dopadl výborně. Kromě režie si troufl i na produkci a ve filmu Argo (2012) si opět zahrál. Přestože příběh inspirovaný skutečnými událostmi o dobrodružné výpravě agentů CIA převlečených za filmaře, s cílem zachránit Američany uvízlé v Iránu, byl ještě před premiérou kritizovaný, nakonec opět příjemně překvapil.  

Zdroj: Tinseltown / Shutterstock

Clint Eastwood

Clint Eastwood jistě zůstává jedním z nejzajímavějších režisérů na filmové scéně. Herec, který se proslavil ve filmech Sergia Leoneho a poté ztvárněním řadu drsných chlapíků se zálibou v doutnících, se v pokročilém věku změnil v režiséra, který pracuje opravdu ve velkém stylu. Eastwood vytvořil řadu divácky úspěšných filmů, které získaly také celou řadu ocenění nejen od samotných diváků, ale i od filmových kritiků.

V roce 1986 se ujal režie zábavného snímku Bojové nasazení, kde si zahrál roli válečného veterána, který cvičí nováčky námořní pěchoty. A dokáže téměř nemožné a z nejhorších povalečů vychová dobré vojáky. Ke svým oblíbeným westernům se vrátil v roce 1992, kde si opět k režii přibral i hereckou roli a po boku dalších herců slavných jmen, jako je Gene Hackman a Morgan Freeman vytvořil snímek Nesmiřitelní.  Následoval Dokonalý svět (1993) s Kevinem Costnerem, romantický snímek Medisonské mosty (1995) s Meryl Streep, Vesmírní kovbojové (2000) s Tommy Lee Jonesem, Donaldem Sutherlandem a Jamesem Garnerem. Vždy si ve své režii i zahrál.

Opravdový rozruch způsobil film Million Dollar Baby (2004), který vystřelil do hereckých výšin Hilary Swank v roli nadějné boxerky. Ze sedmi oscarových nominací si snímek odnesl čtyři sošky a přidal k nim řadu dalších cen, včetně Zlatých glóbů a Césara.

V době, kdy se starší herci stahují na odpočinek, Eastwood nejspíš zapomněl, kolik je mu let a pracuje se stejným zapálením jako před léty. V posledních letech tak vznikly pod jeho režijním vedením a s jeho hereckým obsazením další skvělé filmy jako Gran Torino nebo Pašerák.

Zdroj: