Měl by Prokop přenechat ředitelskou židli zkušenějším?

Měl by Prokop přenechat ředitelskou židli zkušenějším?
Poslední týdny jsou pro nového pana ředitele vyloženým utrpením. Když Prokop přebíral funkci po Ireně, nejspíš doufal, že bude moci vnést do školy svěží vítr a nové nápady. Místo toho se jen potýká s potížemi, na které kvůli své nezkušenosti nemůže stačit. Nechá si nakonec pomoct od Ireny?

Jak nezkušený ředitel obstojí tváří v tvář šikaně a zbrani?

Už na samém začátku, kdy se Irena rozhodla odletět do Peru a předat ředitelskou funkci svému zástupci, vyjádřil profesor Kalina jisté pochybnosti. Prokop přece nemá s prací ředitele žádné zkušenosti, nebylo by tedy rozumnější přijmout zpátky Boženku Puklickou? Irena však projevila velkou důvěru vůči Prokopovi. Je mladý, schopný a jistě si povede na výbornou. I když je pravda, že ji zarazila jeho volba zástupce. Sama by si Otíka na to místo asi nevybrala.

Kalinovy pochybnosti a skepticismus ovšem nezmizely. Určitě by bylo záhodno, aby Boženka na Prokopa dohlížela a v případě potřeby poskytla užitečné rady. Ani tenhle návrh bohužel nepadl na úrodnou půdu.

Prokop věřil, že si se vším poradí. To ale ještě netušil, že bude muset čelit největším hrozbám, s jakými se ředitelé a kantoři vůbec mohou setkat – drogám na půdě školy, drsné šikaně studenta, dokonce i střelné zbrani.

Prokop se snažil Šimona uklidnit. Zdroj: TV Nova

Prokop rozhodně nečekal, že bude řešit takové hrůzy

Nic nemohlo Prokopa připravit na události příštích týdnů. Bývaly dny, kdy si myslel, že jeho nejhorším problémem je ustavičné papírování a vyřizování e-mailů od rodičů. Vyplňování formulářů, jednání s jinými školami, reagování na dotazy a přání kolegů, to všechno mu bralo čas a vyčerpávalo ho. Kdyby ale věděl, že ho čeká něco daleko horšího, milerád by se vrátil k papírům na pracovním stole.

Aféra kolem marihuany, kterou do školy přinesla Žofka, nebyla nic příjemného, ale nějakým zázrakem se ji povedlo vyřešit. Žofka se snad poučila, Dušková byla zasypána argumenty a poněkud uklidněna, i když tedy dceru odhlásila z pěstitelského kroužku. Anežka nakonec odjela na vysněnou stáž, a tak všechno dobře dopadlo.

Avšak den, kdy Šimon přinesl do školy zbraň, se všemi znovu pořádně otřásl – víc než kdy dřív. Prokop se snažil situaci zvládnout. Byl to právě on, kdo se pokusil mladíka uklidnit a přimět, aby zbraň složil. To se ale nakonec podařilo až Jirkovi. Přestože zbraň nebyla nabitá, Šimon jí mířil na spolužáky a odstartoval tím strašlivou kauzu, která Prokopa trýzní každý další den.

Mladý pan ředitel jistě nepočítal s tím, že bude muset jednat se sociálkou, inspekcí, policií, vyděšenými rodiči i kolegy a s Irenou Landovou, která se za školu stále cítí odpovědná, a právě proto se rozhodla přiletět z Peru. Chce Prokopovi nabídnout pomocnou ruku a cenné konzultace. Tuší, že sám si s řešením tak ožehavé záležitosti, jako je šikana, zřejmě neporadí. Prokop ale jakoukoli pomoc zvenčí odmítá. Má pocit, že při jednání s rodiči by nevypadalo dobře, kdyby mu stál někdo za zadkem. Kromě toho cítí potřebu vyřešit tento problém sám. Ale skutečně na to stačí?

Zdroj článku:
  • Autorský text