Tak jsme se dočkali. Konečně máme kosmonauta z Čech, i když jen ve filmu

Tak jsme se dočkali. Konečně máme kosmonauta z Čech, i když jen ve filmu
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Nejde o životopisný snímek o Remkovi, který se stal prvním kosmonautem ve vesmíru, který nebyl sovětské ani americké národnosti. Milovníci žánru si na Netflixu mohou vychutnat zajímavý snímek o příběhu hrdiny v hlubinách vesmíru.

Americký film vznikl na motivy románu českého emigranta Jaroslava Kalfaře a láká na „hereckou operu“ populárního Adama Sandlera, který hraje Jakuba, kosmonauta cestujícího k Venuši. Na rozdíl od Vladimíra Remka, který strávil na palubě kosmické lodi Sojuz 28 necelých 8 dní ve společnosti sovětského kosmonauta Gubareva, na Jakuba čeká delší a osamělejší pouť.

Husí kůži budou mít všichni, kdo nemají pavouky jako domácí mazlíčky. Jakub není na své pouti nekonečným vesmírem úplně sám a společnost mu dělá vesmírné stvoření (hodně přerostlý pavouk) Hanuš. Hanuš nemusí být skutečný a možná jde jen o výplod mysli osamělého kosmonauta, který musí trávit stovky dnů jen se svými myšlenkami a vzpomínkami.

Kdo je autor knižní předlohy?

Autor knižního bestselleru Jaroslav Kalfař patří k Čechům, kteří dokázali prorazit za velkou louží. Když odjel do USA v roce 2003 s matkou, bylo mu patnáct let. Angličtinu se učil s pomocí animovaných filmů. To mu šlo tak dobře, že vystudoval univerzity v New Yorku a na Floridě. V roce 2017 vydal svůj první román v angličtině.

Kosmonaut z Čech nabídl čtenářům nejen vesmírné dobrodružství, ale nechal je nahlédnout do historie naší malé země očima mladého člověka. V příběhu nechybí humor a dojde i na zabijačku.

Adam Sandler
Adam Sandler | Zdroj: DenisMakarenko / Depositphotos

Jakub putuje vesmírným plavidlem někam k Venuši, aby přivezl domů důležité vzorky. Je jasné, že mysl muže si potřebuje najít nějakou zábavu, a tak Jakub vzpomíná na své dětství, hlavně na prarodiče, u kterých vyrůstal po smrti rodičů. Po sametové revoluci mu zůstalo břímě po otci, který byl estébákem. Nejvíce jeho myšlenek se točí kolem milované ženy Lenky a manželství, které vehnal do záhuby touhou po úspěšné kariéře.

Ať už je Hanuš skutečný Aragog, nebo jen výplod Jakubovy fantazie, stává se jeho spřízněnou duší a pomáhá mu srovnat si životní priority a přežít několikaměsíční izolaci.

Film dal velkou příležitost Adamovi Sandlerovi, který je spíše hercem komických rolí, ale podle režiséra Johana Rencka je také velice inteligentní a zajímavý člověk.

Role pro Sandlera znamenala i dlouhou přípravu. Během pandemie byl často v kontaktu s autorem knižní předlohy a nechával si na dálku vyprávět o naší moderní historii. Musel také trénovat simulovaný stav beztíže, a to zavěšený na lanech.

Carey Mulligan
Carey Mulligan | Zdroj: imagepressagency / Depositphotos

Manželku kosmonauta si zahrála Carey Mulligan a před kameru se postavila i hollywoodská hvězda Isabella Rossellini jako velící důstojnice Tuma.

Zdroje článku: