Hvězdné války: Proč jsou stormtroopeři úplně marní ve střelbě
Foto: Akkharat Jarusilawong / shutterstock

Hvězdné války: Proč jsou stormtroopeři úplně marní ve střelbě

Stormtroopeři jsou základní vojenskou jednotkou Impéria ve Hvězdných válkách. Bílá a plastově vypadající zbroj je jejich symbolem asi stejně, jako jejich šíleně špatné míření při střelbě. Proč jsou tak marní při střílení? To si vysvětlíme v dnešním článku.


Stormtroopeři měli v ságách Hvězdných válek vždy špatnou mušku. To jsme si mohli všimnout již ve čtvrté epizodě, v Nové naději, ve které se vojáci v bílém představili jako zcela marní střelci. George Lucas podporoval myšlenku imperiálních stormtrooperů jako elitních bojových jednotek, nicméně v průběhu natáčení jednotlivých dílů vedla přesnost těchto vojáků, tedy spíše nedostatek přesnosti, k neustálým vtipům. Ale kde je ten zakopaný pes? Proč mají tak hroznou mušku?

Zdroj: Stefano Buttafoco / Shutterstock

Důvod špatných střeleckých schopností můžeme najít v seriálu Star Wars Povstalci, v osmé epizodě druhé série, která se nazývá „Gravitační past“. V tomto díle se jedi Kanan Jarrus a kapitán Rex přestrojili za stormtroopery, aby zachránili své přátele, kteří taktéž patřili k povstalcům. V průběhu střeleckého souboje s reálnými jednotkami impéria procedil jedi kritickou poznámku mířenou na kapitána Rexe „Teda, páni, ty vážně střílíš jako stormtrooper“, jelikož při střelbě neustále míjel své cíle. Rex na to reagoval v afektu a řvaním „To kvůli té helmě. Nevidím“. Následně přilbu sundal, hodil jí po dalších přibíhajících vojácích impéria a svou palbou dokázal svá slova. Bez přilby si každý a jeden paprsek našel svůj cíl.

George Lucas podporoval myšlenku imperiálních stormtrooperů jako elitních bojových jednotek

Stejnou narážku vypustil z úst i Luke v Nové naději, který jednoduše řekl, že v přilbě nevidí. V seriálu je tato informace ještě konkrétnější. Rex nejdříve střílel s nasazenou přilbou a nemohl nikoho trefit. No po jejím sundání měl mušku zcela dokonalou. Tento fakt dokazoval, že přilba nejen že zhoršuje výhled, ale také znemožňuje účinnou střelbu. To samozřejmě nijak nedokazuje, že by stormtroopeři nebyli hrozní i bez přilby. Bez ní by byli alespoň o něco lepší a přesnější než obvykle.

Zdroj: SkillUP / Shutterstock

Proč by někdo vědomě dával do výstroje přilbu, která znemožňuje účinnou střelbu, je zcela nepochopitelné a asi to tak i nadále zůstane. Možná špatný výsledek výběrového řízení při zadávání zakázky na tvorbu brnění, nebo úspora nákladů na výrobu.

 
Autor: Jan Bratt
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Sci-fi

Zajímavá fakta o filmu INTERSTELLAR, který inspiroval jednoho ze spolupracujících fyziků k vědecké studii
82%

Zajímavá fakta o filmu INTERSTELLAR, který inspiroval jednoho ze spolupracujících fyziků k vědecké studii

Film režiséra Christophera Nolana oprášil všetečnou myšlenku o cestování v časoprostoru. Scénář k filmu napsal bratr režiséra Jonathan původně pro Stevena Spielberga, ten ale neustále realizaci odkládal, a tak Jonathan nabídl scénář bratrovi.

Když se Willovi Smithovi připletli do cesty mimozemšťané, nedal jim šanci
74%

Když se Willovi Smithovi připletli do cesty mimozemšťané, nedal jim šanci

V roce 1996 se stal k údivu všech film Den nezávislosti nejvýdělečnějším filmem roku a vůbec jedním z nejzábavnějších filmů s tématikou mimozemšťanů v žánru sci-fi. Film režíroval Roland Emmerich a v jedné z nejvýznamnějších rolí se předvedl mladý Will Smith.

Dustin Hoffman, Brad Pitt, Will Smith, Bruce Willis: neohrožení hrdinové filmového plátna v boji se smrtelným virem

Dustin Hoffman, Brad Pitt, Will Smith, Bruce Willis: neohrožení hrdinové filmového plátna v boji se smrtelným virem

Zimní lenošení si můžete zpříjemnit u některého z filmů s aktuální tématikou virové nákazy ohrožující svět. Tvůrci filmů už toto téma začali zpracovávat v minulém století, a tak si můžete vybírat z celé řady zajímavých snímků s výborným hereckým obsazením.

Terminátor: Od noční můry po kultovní film
87%

Terminátor: Od noční můry po kultovní film

Válka robotů a lidí vrcholí a pro roboty to nevypadá moc dobře. Jednotky lidského odboje zaútočily na středisko robotů, ale ti chvíli před útokem poslali do minulosti robotický endoskeleton obalený lidskou tkání. Jediný cíl robotického vojáka zněl: Zabít Sáru Connorovou, matku nenarozeného velitele lidského odboje. Příběh Terminátora snad není nutné představovat. Kultovní snímek získal miliony fanoušků po celé zemi a dostalo se mu několik pokračování. Co ale stálo za převratnou myšlenkou?

Zajímavé sci-fi, jen bez zelených mužíků

Zajímavé sci-fi, jen bez zelených mužíků

Star Wars, Vetřelec, Terminátor, Matrix a nespočet dalších patří mezi klasické představitele žánru sci-fi. Existují také filmy, které používají možnosti tohoto žánru svébytně a staví ho na hranu s žánrem jiným. Vznikají tak rozporuplné a zajímavé filmy. Na tři z nich se dnes podíváme.


Další články z rubriky Sci-fi