Obsluhoval jsem anglického krále, excelentní spisovatel v rukou excelentního režiséra

Obsluhoval jsem anglického krále, excelentní spisovatel v rukou excelentního režiséra
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Šestý hrabalovský projekt režiséra Jiřího Menzela v jeho typickém poetickém vyprávění s lehkostí a grácií popisuje osudy malého českého číšníka toužícího po bohatství a slávě. Film získal pět Českých lvů a byl nominován na ceny evropských festivalů.

Číšník Jan Dítě, kterého hraje Ivan Barnev a následně Oldřich Kaiser, se z prodavače párků vypracuje přes pikolíka v restauraci na číšníka v hotelu Tichota až do pražského hotelu Paříž, kde se mnohému přiučí od vzdělaného vrchního Skřivánka (Martina Huby), který je hrdý na to, že měl tu čest obsluhovat anglického krále. Dítě si jde neúnavně za svým snem stát se milionářem s vlastním luxusním podnikem a krásnou ženou. Jeho sen se mu nakonec splní, ale co vše musí malý český číšník obětovat?

Příběh vychází ze vzpomínky číšníka na předválečnou dobu z hospody v Sadské, kam jezdil Hrabal na chatu. Ten paměti přepsal do novely za 18 dní. Před natáčením filmu se o Hrabalovo dílo a jeho filmová práva doslova strhl boj. Nejprve se k nim hlásil Karel Kachyňa, pak bylo rozhodnuto, že film natočí Jan Svěrák, ale na poslední chvíli štěstí padlo na Jiřího Menzela. Dnes si můžeme pouze představovat, jaký film by vznikl pod taktovkou režisérů Kachyni nebo Svěráka. 

Co jste o filmu nevěděli

Vojáci bez končetin, kteří vystupovali ve scéně u bazénu, byli skuteční invalidé.

Hotel Tichota byl opravdu používán pro potřeby nacistů. V hotelu si Říše pro své potřeby vychovávala českou mládež.

U scény s nahými dívkami u bazénu se tvůrci filmu setkali s delikátním problémem. Děvčata totiž přišla na scénu s vyholeným pohlavím, což nekorespondovalo s obdobím za druhé světové války, kdy se film odehrává. Ochlupení jim bylo zpětně vytvořeno v pražském studiu pro zvláštní efekty. 

Během natáčení se ozvalo neuvěřitelných 3333 klapek.