Karel: Ojedinělý pohled do soukromí a do duše Karla Gotta v celovečerním dokumentu z roku 2020

Karel: Ojedinělý pohled do soukromí a do duše Karla Gotta v celovečerním dokumentu z roku 2020
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Renomovaná režisérka Olga Malířová Špátová natáčela s Karlem Gottem po dobu celého jednoho roku a díky jeho upřímné otevřenosti vznikl nezvykle osobní a zajímavý pohled na život našeho nejslavnějšího zpěváka.

Film přináší pohled na život Karla Gotta ve veselém stylu, jak si sám přál. Nechybí v něm Gottův nadhled a osobitý humor. Dokument není a neměl být přehlídkou nesporné slávy Karla Gotta a jeho pěveckého talentu a úspěchů. Režisérka Olga Malířová Špátová vstoupila se svou kamerou tam, kde sláva končí a kde se z fenomenálního Zlatého slavíka Karla Gotta stává pouze Karel, nadšený malíř, milující manžel a táta svých dcer. Tvůrci totiž zachytili Karla Gotta nejen při jeho vystoupeních nebo při setkáních s fanoušky u nás i v Hamburgu, ale především v jeho domácím prostředí. Ať už v Praze, na chalupě, nebo na vsi, kde trávil dětství.

Zpěvák se ve filmu vydává po stopách svého života na místa, která sehrála v jeho životě důležitou roli. Odhaluje neznámé zákulisí koncertů i svůj život s rodinou a soukromí, které si jinak snažil s pokorou a láskou chránit.

Díky upřímné otevřenosti Karla Gotta mohou diváci vidět autentický a jedinečný filmový portrét, plný nečekaných vzpomínek.

Náš film nesmí být nuda,

říkal během natáčení Karel Gott režisérce, která využila i množství málo známých archivních materiálů.

Olga má velký dar natáčet se svým úzkým týmem tak, že jsme se častokrát nechali unést spontánní atmosférou a přirozeně jsme ji vpustili do našeho soukromí, díky čemuž jsem se rozpovídal o tématech poměrně důvěrných. Se svým manželem, kameramanem Janem Malířem, se tak vlastně stali součástí naší rodiny,

říkal sám Karel Gott při posledních dnech natáčení.

Slova Ivany Gottové o filmu Karel

Poté, co manželovi, a tím i celé naší rodině, na konci roku 2017 znovu vstoupila do života vážná nemoc, byl si plně vědom toho, jak omezené množství času mu na tomto světě zbývá.

Naučili jsme se společně radovat z každého dalšího dne, žít pouze a jenom přítomností. Zároveň jsme do této přítomnosti přizvali i minulost. Manžel se rozhodl, že chce, aby zde po něm zůstalo něco víc než písně. Dárek pro jeho věrné fanoušky. Obraz jeho životní cesty. Kniha, ale také film.

Začal ještě intenzivněji pracovat na své autobiografii, přitom mi vyprávěl o celém svém životě plném práce a umění. Současně velmi stál o svůj životní filmový dokument. Vím, že mu záleželo na tom, aby vznikl pravdivý film nejen o jeho práci, ale i o krásných a harmonických vztazích v naší rodině.

Karel Gott
Karel Gott | Zdroj: Karel Gott Agency / © Česká televize

Během natáčení Karlovi často nebylo dobře, ale snažil se vyjít režisérce vstříc ve všech jejích nápadech. Točil do poslední chvíle, co jen byl schopen. O to víc mi trhalo srdce, když se mnohé záběry nakonec v dokumentu nepoužily. Stálo ho to úsilí a přemáhání, ale moc chtěl, aby ve filmu bylo vše, co měl na srdci. Vystřihané scény jsem upřímně oplakala, ale nedalo se nic dělat. Natáčecích dnů bylo mnoho a všechno se do stopáže nemělo šanci vejít.

Karel přistupoval k natáčení s naprostým klidem a nechal se točit i v situacích, se kterými by deset let zpátky jen těžko souhlasil… Chtěl, aby jeho příběh byl pravdivý. A hlavně ne nuda.

Ještě v průběhu září, několik týdnů před smrtí, vybíral společně s Olgou hudbu do filmu. Procházeli spolu seznam jeho skladeb a pečlivě zvažovali každou píseň. Tvořivost a touha vše dotáhnout do zdárného konce ho držely nad vodou. Záleželo mu na tom, aby film i kniha byly jeho životními díly. Aby byly zachyceny jeho úspěchy nejenom u nás, ale i v zahraničí.

Jsem šťastná, že se to podařilo a že divák, který třeba ani nebyl manželův fanoušek, možná až díky našemu filmu pochopí, že Karel byl fenomén, jaký u nás neměl obdoby. Milován, troufám si říct, miliony lidí doma, v mnoha zemích Evropy i jiných koutech světa.

Dokumentární film Karel je o lásce, statečnosti, píli, pokoře a lidskosti. O lásce k rodině, o otevřeném a důstojném smíření s nemocí, ale také o pracovitosti a oddanosti milované profesi a drahým příznivcům. A v neposlední řadě o hudbě, kterou můj muž nade vše miloval, která mu byla vším!

Film vypráví pravdivý a upřímný příběh o mimořádně úspěšném, milovaném, slavném, ale přitom skromném, hodném a slušném člověku, jehož já byla tou vyvolenou a šťastnou ženou.

Za to zůstanu až do konce svých dnů hluboce vděčná.

Film najdete ve vysíláni ČT1 13. dubna večer a 16. dubna odpoledne.

Zdroje článku: