Představitel Grinche Josh Ryan Evans se proslavil díky vlastnímu postižení

Představitel Grinche Josh Ryan Evans se proslavil díky vlastnímu postižení
Joshův úspěch na televizních obrazovkách byl vykoupen dosti krutou daní. Nejenže mu nebyl dopřán zdravý, ale ani příliš dlouhý život. Seznamte se s představitelem mladých rolí, o kterém jste netušili, že pubertou dávno prošel.

Sám říkával, že kdyby byl pouze obyčejným náctiletým, hnědookým a blonďatým hercem, zůstal by bez povšimnutí. Jeho předností se stala vývojová porucha. Josh Ryan Evans se narodil v roce 1982 v Kalifornii. Již v útlém věku mu byla diagnostikována achondroplázie, vrozená nemoc jinak známá jako trpaslictví, kterou trpí také představitel Peter Dinklage ze Hry o trůny. Porucha způsobuje neproporcionální vývoj těla, kdy zpravidla trup dorůstá normálních rozměrů, dolní končetiny ale zůstávají zakrslé. 

V důsledku svého postižení si v dětství prošel celou řadou náročných operací a rekonvalescencí trávil obrovské množství času. Zábavou se mu stalo sledování filmů a seriálů a on sám si vysnil, že se stane hercem. Ve dvanácti letech se začal objevovat v drobných rolích v televizních reklamách. Přestože stárl, stále si s necelým metrem vzrůstu držel mladický vzhled. Také jeho hlas i v osmnácti letech působil dětsky, stal se tak ideálním kandidátem pro role mladých chlapců. 

Ve Spojených státech je známý pro role v sitcomech Family Matters (1989), Ally McBealová (1998), Passion (1999) a další. Ve světě se proslavil díky roli osmiletého Grinche, mladé verze Jima Carreyho ve vánočním filmu Grinch (2000). 

S jeho nemocí bylo bohužel provázáno mnoho dalších zdravotních rizik. Navzdory tomu, že si Josh na přelomu tisíciletí dobýval místo mezi žádanými hollywoodskými herci, více času mu bohužel dopřáno nebylo. V srpnu 2002 podstoupil operaci spojenou s jeho vrozenou srdeční vadou a v důsledku komplikací ve svých dvaceti letech zemřel. Zvláštní náhodou je, že stejný den, kdy herec skonal, byla odvysílána epizoda seriálu Passion, ve které zemřela také jeho postava.