Do hereckého nebe se odebrala herečka především divadelních rolí Milena Asmanová

Do hereckého nebe se odebrala herečka především divadelních rolí Milena Asmanová
Do hereckého nebe se odebrala herečka především divadelních rolí Milena Asmanová Další fotografie v galerii >
Foto: Nicvandum / www.shutterstock.com
Milena Asmanová, herečka narozená v Brně v říjnu roku 1930, zemřela letos 3. ledna. Bylo jí devadesát let. Pro studium herectví si vybrala Prahu a po škole začínala v divadlech v Mostě a v Pardubicích.

Divadelní kariéra

Nakonec se usadila ve Státním divadle v Ostravě (později Národní divadlo moravskoslezské), kde působila od roku 1960 až do roku 1993, kdy ukončila stálé angažmá odchodem do důchodu. Tím ale její práce v divadle neskončila a hostovala zde až do roku 2000. Diváci ji mohli vidět v představeních: Balada pro banditu, Návštěva staré dámy, Rychlé frézy, Strýček Váňa a Šumař na střeše.

Filmové a seriálové role

Ve svém životě se nevyhýbala ani příležitostem v televizních filmech a seriálech a stihla toho opravdu hodně. Poslední roky ji diváci mohli vidět v menší roli v krimi seriálu Policie Modrava (2015-2019) z prostředí Šumavy. Předtím si zahrála v cyklu povídek U nás doma.

Pamětníci si určitě budou pamatovat herečku jako Karolínu v seriálu Kamenný řád (1975). Seriál byl ve své době velice odvážným počinem. V době těžké normalizace a kolektivizace zemědělství se objevila televizní sága vyprávějící o životě rodiny hospodařící na svém gruntu (selský statek). Seriál patří k nejpodařenějším projektům ostravské televize, a přestože kromě Beka a Töpfera jsou herecké tváře málo známé, je i dnes seriál zajímavým pohledem na tehdejší dobu, na střet moderní doby a starých přetrvávajících tradic a dobře vykresluje i charaktery lidí.

Práce s nastupující generací mladých herců

Marie Asmanová odvedla kus dobré práce i jako oblíbená pedagožka na ostravské konzervatoři. Své herecké zkušenosti předala například herečce Zuzaně Bebarové nebo Michalu Kovalčíkovi, známému spíše jako Ruda z Ostravy. Na své studenty byla přísná, ale sama jim šla příkladem.