David Duchovny slaví 60 let, ale věk ani sledování mimozemských stop v seriálu Akta X mu sexappeal rozhodně neubírá
Foto: www.shutterstock.com

David Duchovny slaví 60 let, ale věk ani sledování mimozemských stop v seriálu Akta X mu sexappeal rozhodně neubírá

David Duchovny slaví 60 let, ale věk ani sledování mimozemských stop v seriálu Akta X mu sexappeal rozhodně neubírá Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com

David se narodil 7. 8. 1960 v New Yorku, ale v jeho povaze se kombinují geny ruského otce a skotské matky. Vyrůstal od jedenácti let jen s matkou, a přestože se jevil jako velice inteligentní mladík, škola ho zrovna moc nenaplňovala.


Studentem se sportovním nadáním

Jen tak mimochodem získal na Princetonské univerzitě bakalářský titul z anglické literatury a na Yale University pokračoval v magisterském studiu. Postgraduální studium už nedodělal, protože zájem o ostatní aktivity zvítězil. Hodně se věnoval sportu, hlavně basketbalu a zkusil štěstí v natáčení reklam.

Začátek kariéry

První zkušenosti před kamerou pro něj byly tak zásadní, že se rozhodl pověsit univerzitní studium na hřebík a soustředit se na hereckou dráhu. Začal sbírat drobné zkušenosti v malých rolích, jako byly snímky Podnikavá dívka (1988) nebo Beethoven (1992). Štěstí mu přálo, role ve filmu Kalifornie (1993), kde se potkal s mladým Bradem Pittem mu vynesla dost pozornosti na to, aby se stal jedním z kandidátů nově plánovaného projektu – seriálu o hledání stop po mimozemšťanech.

Po stopách mimozemšťanů

Nakonec si ho Chris Carter do seriálu AKTA X vybral a partnerkou se mu stala Gilian Anderson. Ač to v seriálu působilo, že jsou dva hlavní představitelé sehraná a přátelská dvojice, v reálu spolu rozhodně přátelé nebyli. Bylo to dáno tím, že Gilian měla oproti Davidovi směšný honorář, přestože její role nebyla o nic méně významná.

David se nakonec po devíti sériích rozhodl odejít a věnovat se jiným projektům. V březnu 2015 stanice Fox ohlásila pokračování série i s Davidem. S celou sérií jsou spjaté i dva celovečerní filmy Akta X (1998) a Akta X: Chci uvěřit (2008). A ač některé díly v seriálu byly trochu nudné, oba celovečerní snímky mají svěží rytmus a jsou překvapivě velice poutavé.

Mezitím David stihl pár filmů jako například komedii Vrať se mi (2000) nebo sci-fi komedii Evoluce (2011).

V postavě Hanka našel David své druhé já

Hodně zásadním projektem se pro něj stal seriál Californication, který se rozběhl v roce 2007 a kde ztvárnil hlavní roli – kontroverzního spisovatele Hanka Moodyho. Osobnost hrdiny je Davidovi hodně blízká, ať už v pohledu na život, nebo v hodně pestrém sexuálním životě.

Za účinkování v rozsáhlých seriálových počinech má 6 nominací na Zlatý glóbus a dvě trofeje získal. V soukromém životě má dvě dospělé dcery s manželkou Téou Leonim, ale ani otcovství ho od jeho častých milostných dobrodružství neodradilo.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Novinky

<< Předchozí článek Další článek >>