Film vs. realita: “Houstone, máme problém” aneb 5 polopravd ze snímku Apollo 13
84%
Foto: www.shutterstock.com

Film vs. realita: “Houstone, máme problém” aneb 5 polopravd ze snímku Apollo 13

Film Apollo 13 natočený v roce 1995 a oceněný dvěma Oscary, patří k nejvěrohodněji zpracovaným filmům založených na skutečné události. Bylo ale opravdu vše tak, jak je ve filmu?

Film vs. realita: “Houstone, máme problém” aneb 5 polopravd ze snímku Apollo 13 Další fotografie v galerii >

Párty před startem

Párty na rozloučenou by se nikdy nemohla konat krátce před startem. Posádka musí dodržet zpravidla dvoutýdenní karanténu a setkat se smí pouze s nejbližšími příbuznými. Riziko infekce je příliš vysoké.    

Houstone, máme problém

Filmová hláška Toma Hankse v roli Jima Lovella: “Houstone, máme problém,” se dostala na 50. místo v žebříčku nejlepších filmových hlášek. Ve skutečnosti však Jim Lovell prohlásil: “Myslím, že jsme měli problém.” Tom Hanks navrhl úpravu, aby věta působila dramatičtěji. 

Hlavně klid!

I další scény jsou pro film upraveny do dramatické podoby a staly se zdrojem neshod mezi režisérem filmu a členy týmu Apolla 13. Astronauti uvažovali racionálně, navíc byli cvičeni v sebedisciplíně a k emotivním výpadkům vůbec nesmělo dojít. Rovněž konflikt mezi Jackem Swigertem (Kavin Bacon) a Fredem Haisem (Bill Paxton) nemohl nikdy nastat, stejně tak ředitel letu Gene Kranz neztratil nad situací kontrolu a nekřičel na posádku, jak je ve filmu zobrazeno. Jediným cílem celého týmu bylo zůstat v klidu a jednat s přesností, aby se všichni vrátili do bezpečí.

Chybějící měsíční kameny nebránily přistání

Ve filmu se před přistáním ozývá hlášení, že loď je špatně vyvážená, protože neveze několik desítek kilogramů měsíčních kamenů, s kterými se původně počítalo. Ve skutečnosti byl problémem lunární modul, který měl zůstat na Měsíci. Chladící systém modulu vypouštěl vodní páry, které loď vychýlily z kurzu. Pro nápravu stačilo provést další zážeh.  

Ztráta spojení se Zemí

Ve filmu je popsána ztráta spojení se Zemí ve chvíli, kdy je loď v zákrytu odvrácené strany Měsíce. K této situaci ale ve skutečnosti nemohlo dojít. Z pohledu Země se pozorovateli může zdát Měsíc jako nehybný, tedy že se netočí kolem vlastní osy, jelikož jeho rotace je synchronizovaná s rotací Země. Avšak loď při své rychlosti rotaci Měsíce předbíhá a do zákrytu se může dostat pouze při úplňku. A během mise Apollo 13 byl Měsíc právě v půli. Avšak dramatické ač nepravdivé scény přispívají k vyššímu zájmu diváků a film tak získává větší sledovanost.   

DOPORUČUJEME

Novinky