Letiště: Kdo roli ve filmu vyhrál a jak se dělá umělý sníh

Letiště: Kdo roli ve filmu vyhrál a jak se dělá umělý sníh
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Ředitel Lincolnova letiště Mel Bakersfeld zažívá velmi krušné hodiny svého života. Kvůli zapadlému letadlu je provoz odkloněn a omezen, takže letadla jsou směřována cestou, která se nelíbí místním obyvatelům. K tomu všemu se přidává i let pod vedením pilota Vemona Demeresta

Ten i se svou milenkou, letuškou Gwen je v nebezpečí, na palubu letadla se dostal sebevrah s kufříkem s bombou. Ta vybuchne, několik cestujících včetně Gwen je zraněno. Letadlo je ale stále schopno letu. Jak dopadne pilotův boj s časem?

Letadlo z filmu byste hledali marně, skončilo tragicky

Letadlo, ve kterém se celé drama odehrává, je letadlo Boeing 707, které tvůrcům filmu zapůjčila společnost Flying Tiger Line – dnes již patří pod společnost Fedex. Po skončení natáčení letadlo putovalo od jednoho majitele k druhému. Osudným se mu stal březen roku 1989, kdy byl zničen při přistávání v brazilském Sao Paulu.

Cesta ke slávě jedné z letušek

Zajímavou cestou k získání role se může chlubit také Patty Poulsenová, která ve filmu vystupuje jako letuška Joan. Právě Patty je skutečnou letuškou v American Airlines a svou roli doslova vyhrála – soutěžila v soutěži krásy letušek, kde jednou z cen byla role ve filmu.

Kolik si herci snímkem vydělali?

Hlavní hrdina filmu Dean Martin si přál, aby roli jeho filmové milenky Gwen Meighenové ztvárnila Petule Clarková, ta ovšem roli odmítla. Škoda pro ni, protože jen samotný Dean Martin získal 10 procent z hrubých příjmů, takže jeho plat se navýšil o dalších sedm miliónů dolarů navíc. Také jeho kolega Burt Lancaster si díky filmu přišel také na slušné peníze, a to i přesto, že film označil jako „nejhorší brak, který kdy byl natočen“.

Filmaři si museli poradit i s nepřicházejícím sněhem

Ačkoliv se děj filmu odehrává na Lincolnově letišti, natáčení probíhalo na mezinárodním letišti v Minneapolis/St. Paul. Filmaři si toto místo vybrali kvůli sněhu, o který tu nebyla nouze. Jenže jakmile se začalo natáčet, po sněhu nebyla ani památka, a tak museli tvůrci použít bělené piliny. Skutečná sněhová bouře přišla až v pozdějším průběhu natáčení, kterou všichni využili.