Kozoroh 1: Konspirační teorie z filmu se přenesly do reality a svět se ptal, jak to bylo s lety do vesmíru

Kozoroh 1: Konspirační teorie z filmu se přenesly do reality a svět se ptal, jak to bylo s lety do vesmíru
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Patnáct let před tím, než svět pobláznil seriál Akta X, kde tvůrci dráždili fantazii diváků konspiračními teoriemi o bytostech z vesmíru, se lidé po zhlédnutí filmu Kozoroh 1 zabývali otázkami, co je vlastně na událostech z dobývání vesmíru, které jsou doložené pouze kamerovými záznamy, pravdivé.

Pečlivě napsaný a zrežírovaný příběh z dílny Petera Hyamse, který představil světu fiktivní vládní tajemství, které muselo být střeženo za každou cenu, je aktuální i dnes, stejně jako to bylo v roce 1977, kdy se film točil.

V příběhu mají být plukovník Charles Brubaker (James Brolin), podplukovník Peter Willis (Sam Waterston) a velitel John Walker (O.J. Simpson) největší nadějí NASA pro vyslání pilotované mise na Mars. Jenže uprostřed odpočítávání ke startu jsou tři astronauti vyjmuti z kabiny a mise pokračuje bez nich.

Tři zaskočení muži jsou transportováni na vzdálenou pouštní základnu, kde slyší nahrávky z předchozích zkoušek mise, jak pronášejí předstartovní věty protokolu, a poslouchají, jak hlas z World News oznamuje start první pilotované mise na rudou planetu.

Jakmile se usadí na tajné základně, ředitel NASA James Kelloway (Hal Holbrook) jim vysvětlí bizarní situaci. Při kontrolách bylo zjištěno, že systémy podpory života na Kozorohu 1 selhaly a astronauti by na jeho palubě zahynuli. Zrušení mise nepřicházelo v úvahu, protože by to byl poslední hřebík do rakve NASA a konec financování vesmírných programů.

Kelloway spolupracoval s tajným týmem, aby misi zfalšoval. Kosmonauti nejprve odmítají s tímto plánem souhlasit, ale je jim řečeno, že pokud tak neučiní, doplatí na to jejich rodiny. Brubaker, Willis a Walker neměli jinou možnost než se podrobit příkazům, ale nakonec se nedokázali smířit s narůstající vinou za lež, kterou pomáhali páchat.

Situace nabere zvrat, když při fingovaném návratu kapsle Kozoroha 1 selže. Celý svět tak vidí katastrofu, kterou posádka nepřežila.

Osud opravdové posádky se neukazuje v nejlepších barvách a ředitel NASA je rozhodnutý tajemství střežit a posádky se zbavit, aby tajemství nikdy nebylo prozrazeno. Když to astronautům dojde, nechtějí jen čekat a berou osud do svých rukou. Útěk však pro dva z nich neskončí šťastně. Brubaker se jako jediný snaží dostat přes pustinu do civilizace.

osm hlavních postav filmu
osm hlavních postav filmu | Zdroj: Warner Bros. Pictures / © Česká televize

Mezitím reportér Bob Caulfield (Elliot Gould) dostane tip od řídícího technika Elliota Whittera, který říká, že přenosy, které astronauti prováděli, nemohly pocházet z hlubokého vesmíru. NASA se však snaží zbavit každého, kdo jejich téměř dokonalému představení neuvěřil. A příběh pokračuje.

Nápad na film

Příběh se začal rodit dlouho před napsáním scénáře, když Peter Hyams, který tehdy pracoval v bostonské kanceláři CBS, pomáhal s natáčením snímků Apolla na Měsíci. Během své práce byl Hyams svědkem simulací zkonstruovaných NASA, které byly vysílány v televizních zprávách a ukazovaly světu, co se děje s plavidlem ve vesmíru, když letělo ke svému cíli. Jak se na to Hyams díval, začal si všímat, jak reálně simulace vypadaly.

Hyams vyrůstal stejně jako jeho rodiče v době, kdy věci v novinách byly pro lidi zaručeně pravdivé a nikdo je nezpochybňoval. Když ale potom sledoval práci CBS, došlo mu, že je lidem předkládaná simulace letu a přistání, protože nebyla reálná možnost, jak jim zprostředkovat v daný okamžik realitu.
Program NASA na Měsíci byl příběhem pouze s jedinou kamerou. Za normálních okolností mají všechny velké příběhy množství kamer pro důkladné pokrytí. Když se objevily některé velice zdařilé záběry vesmírných dobrodruhů, došlo mu, že se musely natáčet ve studiu…

Vzhledem k povaze své práce v CBS měl Hyams přístup k obrovskému množství výzkumů NASA, jako jsou knihy misí a schémata velitelských modulů, ze kterých mohl čerpat inspiraci. Scénář začal psát mezi lety 1974 a 1975 s plánem vytvořit celovečerní film, který by sám režíroval. V Hollywoodu však narazil na betonovou zeď (moc kritické téma), a tak nakonec film vznikl díky tomu, že se jeho přítel a producent Paul Lazarus obrátil na Sira Lewa Gradea, jehož britská produkční společnost byla k takovému nápadu vstřícná.

Vzhledem k negativnímu vykreslení vládní agentury NASA ve filmu byla téměř nulová šance na spolupráci při filmování. Producent Lazarus ale s NASA spolupracoval na minulém filmu Futureworld (1976). Lidem v agentuře se práce producenta líbila, a tak nakonec sami nabídli potřebné rekvizity i prototyp lunárního modulu k natáčení Kozoroh 1. Dlouhou dobu ale NASA oficiálně asistenci popírala. 

Ve vysílání 19. dubna na ČT2 večer.

Zdroje článku: