Ikona českých pohádek, která dnes září na divadelních prknech. Jak se změnil život herce, jenž okouzlil celé generace?

Ikona českých pohádek, která dnes září na divadelních prknech. Jak se změnil život herce, jenž okouzlil celé generace?

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Václav Vydra, přední český čert, nás okouzlil v řadě oblíbených pohádek, ale i v dalších filmech, seriálech a také na divadle. Bohatá kariéra mu sice nezajistila odpovídající důchod, alespoň však našel svou životní družku v herecké kolegyni Janě Bouškové.
Obsah článku
  1. Ustrašený princ a hlavně povedený čert
  2. Stěžejní hrdina odsuzovaných Kameňáků
  3. Nedostatečný starobní důchod
  4. Životní láska z konzervatoře

Ustrašený princ a hlavně povedený čert

„Tatínek vám vyhlásí válku!“ Kdo by neznal ta slavná slova z oblíbené pohádky S čerty nejsou žerty (1984)? Václav Vydra tam měl možná jenom nepatrnou roli, ale všem se nám s ní nesmazatelně vryl do paměti. Jeho bohatý princ, jenž prchal před pozlaceným jablkem, nás dnes baví stejně jako před lety.

Nejedná se přitom zdaleka o jedinou pohádku, v níž zužitkoval svůj jedinečný komediální talent. Často exceloval jako prvotřídní pekelník. Starého čerta ztvárnil např. v Troškově pohádce Z pekla štěstí (1999) a v jejím pokračování, které následovalo o dva roky později. Čertovského učitele si zahrál v pohádce Peklo s princeznou (2009), kde zdůrazňoval, že čerti nemají ocas, ale huňku. Ocas má přece každý vůl. V Čertovinách (2017), dalším počinu Zdeňka Trošky, pak Václav Vydra propůjčil hlas starému čertovi.

Stěžejní hrdina odsuzovaných Kameňáků

Nesmíme ovšem Václavu Vydrovi upřít mnoho dalších působivých rolí, a to nejen ve filmu, ale i v seriálech nebo na divadle. Už během studií na konzervatoři natočil několik televizních inscenací a hostoval v Divadle na Vinohradech, načež začal působit i v kladenském divadle a Městských divadlech pražských.

Bylo mu šestnáct let, když debutoval v psychologickém dramatu Návraty (1972), ovšem až během 80. let přišly výraznější a zajímavější příležitosti, včetně Svatební cesty do Jiljí (1983) a Panoptika Města pražského (1987). Pochopitelně nemůžeme zapomenout na jeho role v komediích Copak je to za vojáka… (1987), Tankový prapor (1991) a Černí baroni (1992).

Léta 90. přinesla řadu dalších rolí, hlavně těch pohádkových, a léta následující po roce 2000 už patřila sérii ostře kritizovaných Troškových Kameňáků. Jak určitě víte, tyhle filmy staví na prakticky nepřetržité plejádě vtipů, z nichž jsou uplácány příběhy obyvatel jednoho jihočeského městečka – Kameňákova. Zdeněk Troška dal dohromady hned tři Kameňáky, čtvrtý film režíroval Ján Novák a Vánoční Kameňák potom F. A. Brabec. V každém z nich ztělesnil Václav Vydra hlavní roli Pepana Nováka, otce rodiny a v prvních třech dílech kapitána městské policie, v dalších dvou pak samotného starostu.

Nedostatečný starobní důchod

Přestože už mu bylo 69 let, zůstává aktivní na divadelních prknech i před kamerou. Nejnověji si zahrál např. v romantické komedii Deník shopaholičky (2025) po boku Barbory Seidlové a Lukáše Langmajera. Objeví se rovněž v novém rodinném seriálu Polabí (2025) Bisera Arichteva. Předtím zaujal v úspěšných krimi seriálech Pod hladinou (2023) a Na vlnách Jadranu (2023).

Nadále hraje částečně proto, aby si v důchodu zajistil finanční jistotu. Ačkoli vystupoval v desítkách filmů a seriálů, bez práce by podle všeho neobstál. V rozhovoru bez okolků prohlásil, že z penze stanovené státem by si nedokázal uhradit ani základní výdaje, uvádí mj. web ahaonline.cz.

Příjemný byl ten nedoplatek od státu za tu dobu, co jsem ještě pracoval, ale jinak je to docela smutný pohled. Po tolika letech práce bych čekal něco jiného, ale to bych nesměl žít v Čechách.

Životní láska z konzervatoře

V roce 2006 se Václav Vydra oženil po dlouholetém soužití se spolužačkou z konzervatoře, herečkou Janou Bouškovou. Už tehdy do ní byl po uši zamilovaný, ale ona jeho lásku neopětovala. Zakoukala se do divadelního kolegy Petra Svojtky, na jehož žádost o ruku kývla po tříměsíční známosti, přestože ji od toho přátelé odrazovali.

Byl už jednou rozvedený, z manželství měl dceru a vědělo se o něm, že psychické problémy utápí na dně sklenky. To ale Janu Bouškovou tenkrát nezajímalo, důležité pro ni bylo jen to, že se s ním cítila skvěle. Štěstí jim do vztahu vneslo i narození synka Honzy. Svojtka ale rád jezdíval na oji mezi tramvajovými vozy a při jedné takové jízdě spadl pod tramvaj, zřejmě i kvůli tomu, že byl pod vlivem alkoholu.

Herečka tak na dítě zůstala sama, ale netrvalo dlouho a do života se jí vrátil Václav Vydra. Stalo se tak během jízdy vlakem v roce 1983. Jeho láska k Janě Bouškové nikdy nevyprchala, dokonce pak kvůli ní opustil manželku Danu Homolovou. Soužití s Bouškovou bylo šťastné, byť v něm chyběly vlastní děti. Po život ohrožující zkušenosti v porodnici se už radši o miminko nepokoušeli.

Další drama Janu Bouškovou potkalo po ošklivém pádu z koně. Když tehdy ležela v nemocnici, uvědomila si, že nechce zemřít jako vdova, a požádala Václava Vydru o ruku. Jsou spolu tedy už přes čtyřicet let a jejich manželství zůstává naplněné radostí.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: