Kam se vypařil Péťa Bajza z Bylo nás pět? Sám nehraje, ale na spolupráci s Jamesem Bondem kývnul

Kam se vypařil Péťa Bajza z Bylo nás pět? Sám nehraje, ale na spolupráci s Jamesem Bondem kývnul

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Dětská role v seriálu Bylo nás pět byla zároveň jeho životní rolí. Ačkoli pak Adam Novák účinkoval v dalších filmech a seriálech, herectví ho neokouzlilo natolik, aby mu chtěl věnovat celý život. Zlákala ho výtvarná tvorba a scénografie. Inspiraci čerpá v horské přírodě daleko od ruchu měst.
Obsah článku
  1. Napořád už Péťou Bajzou
  2. Díru do světa udělal, ale ne jako herec

Napořád už Péťou Bajzou

Nyní pětačtyřicetiletého Adama Nováka si budeme navždy spojovat s rošťáckým úsměvem malého chlapce z rodinného seriálu Bylo nás pět. Ten byl natočen podle knižní předlohy Karla Poláčka už v roce 1994, tedy před více než třiceti lety. Dodnes ale na něj s nostalgií vzpomínáme a rádi se znovu podíváme, když ho televize vysílá.

Režiséru Karlu Smyczkovi se povedlo stvořit něco milého a nesmrtelného, jistě i díky šťastné ruce při obsazování hlavních rolí. Adam už tenkrát ve skutečnosti chodil do osmé třídy, ale přesto vzhledově dokonale pasoval na všeobecné představy o tom, jak by měl vypadat Péťa Bajza.

V seriálu se objevila i jeho sestra Sandra Nováková, do níž tam byl vlastně zakoukaný. Herečka dnes září mimo jiné v seriálu Ulice, kde je ovšem mnohými diváky kritizována za neměnný výraz a umělý úsměv. Do role Adriany Peškové se prý nehodí, ale zpátky k jejímu bratrovi…

Vlastně si společně zahráli i v jiných projektech, už v roce 1993 v německo-českém seriálu Správná šestka a v pokračování oblíbeného pohádkového seriálu Václava Vorlíčka Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek. Ačkoli měl Adam nesporný talent a účinkování v seriálech mu hodně dalo, nebylo to něco, kolem čeho by toužil vystavět budoucnost. Byl už dost velký na to, aby se nechal opít slávou a pozlátkem. Navíc ho trápilo, že mu natáčení bralo spoustu času a že kvůli němu přišel o partu přátel mezi spolužáky, musel totiž opakovat ročník.

Naštěstí mu tenkrát byl oporou právě režisér Karel Smyczek, jenž ke všem dětským hercům dokázal přistupovat s laskavostí a až otcovskou starostlivostí. Toho si Adam, jenž vyrůstal bez táty, obzvláště cenil a dodnes na to s láskou vzpomíná.

Díru do světa udělal, ale ne jako herec

Adam Novák si zahrál v několika dalších seriálech a filmech, včetně komedie Taková normální rodinka (2008) a Zdivočelé země (1997). Dlouho také vystupoval na prknech pražského divadla Rokoko, např. v představení Rychlé šípy. Scházela mu však svoboda, kterou mu kariéra pod vlivem režisérů, scenáristů a dalších kolegů nemohla poskytnout.

Místo herectví ho lákalo výtvarné umění, koneckonců vystudoval uměleckoprůmyslovou školu. Místo aby tak byl v životě závislý na různých konkurzech, začal být závislý čistě sám na sobě a vlastní inspiraci, což se mu evidentně vyplácí. Možná kolem sebe nevybudoval ohromnou fanouškovskou komunitu, ale má jistě dostatek věrných následovníků, kteří jeho tvorbu oceňují a kupují.

V současnosti žije v přírodě Jizerských hor s manželkou a dětmi, užívá si tamní klid a pohodu, daleko od ruchu velkoměsta. Neznamená to ovšem, že by zcela zanevřel na filmový průmysl, naopak si v něm vybudoval jméno na poli scénografie a výtvarné tvorby. Podílel se i na úspěšných zahraničních projektech, včetně bondovky Casino Royale.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře