Narodil se před sto lety a dětská srdce si získal beze slov. Po mnoho let byl hrdinou světa dětí


Reakce k článku
Podělte se o svou reakciHvězdou i v zahraničí
Pan Tau neokouzlil jen české děti, ale díky koprodukčním projektům se tento hrdina stal v dětských příbězích Jindřicha Poláka populární třeba i v Německu.
Původně šlo o krátký seriál
Původně bylo natočeno třináct středometrážních snímků, uváděných v kině i v televizi (1969–1972). Pro velký divácký úspěch se v natáčení pokračovalo a vzniklo dalších třináct dílů natočených pouze pro televizi (1973–1975). Stejně tak pro televizi Polák natočil i zbylých sedm dílů (1977–1978).
A díky šikovným sestřihům některých dílů pronikl Pan Tau se svým představitelem Otto Šimánkem i do celovečerního filmu. Tak spatřily světlo světa snímky Poplach v oblacích (1978), Od zítřka nečaruji (1978) a Pan Tau (1988).
Herec vedlejších rolí, Pan Tau byl výjimkou
Otto Šimánek se narodil 28. dubna 1925 v Třešti u Jihlavy a v rodině se tradovalo, že na svět přišel kuriozním způsobem a narodil se v místní lékárně přímo na prodejním pultu. Maminka cestovala do Třešti vlakem a když na ni přišly bolesti, snažila se vyhledat pomoc v lékárně. Jenže malý Otto už se dral na svět, a tak nebyl čas maminku někam přepravit.
Přestože se Otto během druhé světové války vyučil v karlínské Tesle v Praze, divadlo měl rád už od dětství. Když to nešlo jinak, hrál alespoň u ochotníků a později vystřídal několik divadelních angažmá v Praze, ve Zlíně nebo v Ostravě.
Všude se zajímal o pantomimu a stylizovaný herecký projev. Právě to mu později pomohlo tak skvěle ztvárnit Pana Tau.
Přestože Pan Tau zastínil všechny jeho role, před kamerou se objevil už v době, kdy hrál ve Zlíně (Botostroj, Nedělní dostaveníčko).
Po příchodu do Prahy dostal celou řadu příležitostí, přestože šlo především o malé role, z nichž si připomeneme třeba muže ve vlaku ve filmu Vynález zkázy, Michela Ardana v Baronu Prášilovi, družstevníka Arnošta ve snímku Tři chlapi v chalupě. Mihl se v komedii Kdo chce zabít Jessii jako zástupce docentky, jako Miky ve Fantomu Morrisvillu, kardinál ve Svatbách pana Voka či jako průmyslník Alfréd Keletti v bláznivé komedii Pane, vy jste vdova!.
Nevyhýbal se ani seriálům a objevil se třeba v těchto úspěšných projektech: Hříšní lidé města pražského, F. L. Věk, Inženýrská odysea, Arabela, Návštěvníci, Malý pitaval z velkého města, Vlak dětství a naděje nebo Chobotnice z II. patra.
Rodinné a zdravotní trampoty
Rodinný život měl trochu komplikovaný. Z prvního manželství s Hermínou Jakešovou měl dceru, ale když v šestnácti otěhotněla, nevzal to moc dobře, a s dcerou se tak na dlouhé roky odcizil.
Jeho druhá manželka Ludmila Mochová na něj prozradila, že neměl rád doktory a když to šlo, tak se jim vyhnul. Na chalupě ho postihl oboustranný infarkt a přežil i vážnou mrtvici. Rakovinu mu bohužel diagnostikovali v době, kdy už nešlo nic dělat. Život se mu snažil zachránit i přítel z Německa.
Říkal, že ho tam z toho určitě dostanou a že si pro něj jede z Mnichova do Prahy. Měla jsem jen zařídit u lékařů, aby ho převezli, že ho zachrání. Jenže ten den Otto upadl do kómatu, z něhož se už neprobral, a po sedmi dnech zemřel,
svěřila kamerám Mochová během natáčení dokumentu Příběhy slavných.
Otto Šimánek zemřel 8. května 1992 v pouhých 67 letech.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci