Zdravotní škola: Seriál plný emocí potěší diváky, kteří si oblíbili příběhy, jež nabídla třeba Nemocnice na kraji města

Zdravotní škola: Seriál plný emocí potěší diváky, kteří si oblíbili příběhy, jež nabídla třeba Nemocnice na kraji města
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Dánský seriál by obstál i ve večerním vysílání, ale ČT bohužel zvolila méně atraktivní odpolední čas. Ani upoutávkami na reprízu seriálu nijak neupozorňuje. Není ani známo, zda odvysílá všech pět sérií, které vznikaly v letech 2018 až 2022.

Seriál vypráví příběh mladých dívek a chlapců, kteří se chtějí stát zdravotníky a pomáhat druhým v poválečném Dánsku. Děj se začíná rozvíjet v roce 1952. Několik let po konci II. světové války se dánské zdravotnictví potýká s akutním nedostatkem sester, a proto se pokroková ředitelka zdravotnické školy v městečku Frendenslund rozhodne pro odvážný experiment. Úplně poprvé v dánské historii otevře škola své dveře i mužským studentům.

Rozšíření řad v dosud ryze ženské profesi má své příznivce i odpůrce. Na škole se ale schází pestrý kolektiv nadšených mladých lidí, které i přes různé rozdíly pojí touha pomáhat a prožívat společně studentská a pracovní dobrodružství.

Erik bude muset bojovat s doktory i se systémem

Všechno není úplně růžové a průkopníci mužského pohlaví to nemají zpočátku vůbec lehké. Erik, bývalý voják a jeden z prvních studentů, se potýká s nedostatkem peněz, kdy nemá ani na učebnice a čelí šikaně od lékařů, kteří se obávají, že ztratí svůj status „alfa samců“ a o zájem sester se budou muset dělit.

Vedoucí lékař a sestra na oddělení jsou ze staré školy a ztrpčují život mladým studentům. Studenti chtějí něco změnit, ale bojují proti zkostnatělým pravidlům nemocnice, předsudkům a zastaralým konvencím. Navzdory shonu a porušování pravidel mezi studenty narůstají city a studenti spolu chodí o volných večerech do jazzového klubu a pořádají na pokojích diskrétní večírky. Erika upoutá krásná spolužačka z vyššího ročníku, která patří do jedné velmi vlivné místní rodiny.

Humor, romantika i napínavé okamžiky

Romantický dánský seriál byl opakovaně nominován na filmové ceny a získal si velkou diváckou popularitu.  Na obrazovky přináší „dietlovskou atmosféru“ seriálů, které si dokázaly získat přízeň několika generací diváků.

V ději je zakomponovaná i celá řada úsměvných témat. Například gynekolog ženy ošetřovat může, muž v profesi zdravotní sestry z mravopočestných důvodů naopak nikoliv. Perfektní zasazení do dobového kontextu (pacienti kouřící při vizitě, studentský sesterský klub vymyšlený moudrou a statečnou dívkou) ilustrují severskou původnost a svobodomyslnost příznačnou pro skandinávský životní styl. Hlavní hrdinové se dopustí i spousty chyb a přešlapů, ale tím spíše si získávají diváckou oblibu. Kvalitní scénář umožnil natočení komplexních epizod s výborným režijním zpracováním a s prostorem pro vývoj postav.

Seriál je v odpoledním vysílání České televize od 18. března.

Zdroje článku: