Velikonoce s Českou televizí: Už tradičně se vrací divácky oblíbené pořady, ale žádné velké překvapení se nekoná

Velikonoce s Českou televizí: Už tradičně se vrací divácky oblíbené pořady, ale žádné velké překvapení se nekoná
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Velikonoce jsou prvním velkým svátkem v roce, kdy se příroda probouzí a zve na pěkné procházky. Je to také čas rodinných návštěv a pohody, kdy se doma schází velká rodina. Někomu spíše vyhovuje poklidnější atmosféra, a to přichází na řadu posezení u televizních přijímačů.

Bílá sobota

Podle tradice by se na Bílou sobotu měly péct mazance a beránci, barvit velikonoční vajíčka a rovněž plést pomlázky. Když je pomlázka hotová, měla by se na ni uvázat jedna bílá stuha. V tento den se lidé též oblékali do nového či slavnostního oblečení a převlékaly se peřiny. A kde se vzal název tohoto dne? Bílá barva je znakem čistoty a zároveň barvou roucha křtěnců, kteří se při velikonoční vigilii neboli během velké noci, nechávali pokřtít.

V televizním programu ČT však nic výrazně svátečního nenajdete.

Hned ráno se můžete pobavit s komedií Což takhle dát si špenát v režii Václava Vorlíčka. Veselá, a především bláznivá komedie bohužel doplácí na to, že je ve vysílání tak často, že ztratila kouzlo výjimečnosti. Rozhodně však potěší dostaveníčko s Vladimírem Menšíkem, Jiřím Sovákem, Františkem Filipovským, Stelou Zázvorkovou a dalšími hereckými legendami, které jsou už roky v hereckém nebi.

Pokud nedržíte půst, po obědě můžete k odpočinku shlédnout první část pohádky Marie Růžička (druhá část je v neděli). Nejde sice o nejoblíbenější návštěvu do světa pohádek, ale v polistopadové tvorbě patři pohádka k těm povedenějším.

Točilo se na Zvíkově a herec David Suchařípa zavzpomínal na natáčení v jednom rozhovoru.

 Kastelán nás nabádal, abychom v jedné místnosti radši netočili. Štábu to ale přišlo nesmyslné, a na jeho radu nedbal. V korunní síni najednou monitor úplně zčervenal seshora, jako by někdo rozléval červenou barvu, a zničil se. Totéž se stalo s druhým i třetím monitorem, který museli přivézt z Prahy.

Pověst ale také vypráví, že kdo se odváží v korunní síni přespat, toho do roka stihne smrt. Není známo, zda právě tohoto prohřešku se dopustil režisér pohádky Aleš V. Horal a představitel prince Daniela Jiří Kuldan. Oba však byli skutečně do roka mrtví. Režisér zemřel za nevyjasněných okolností a herec spáchal sebevraždu. Se štěstím vyvázl další herec, Václav Kotva, kterého při natáčení píchla vosa a v nemocnici ho zachránili na poslední chvíli.

Ivana Andrlová v pohádce
Ivana Andrlová v pohádce | Zdroj: © Česká televize

Velikonoční neděle

Tento den je oslavou nového života. Po půstu si také lidé mohou dopřát plné stoly dobrot. S tímto svátkem se pojí i množství lidových tradic a jedním z jeho symbolů je pečený beránek. Tradičně se jedla například nádivka z různých druhů masa, vajec, pečiva a mladých kopřiv.

V neděli po vydatném obědě můžete strávit dojemnou chvíli s Babičkou z roku 1971 a s výbornými herci, mezi které určitě patří Jarmila Kurandová. Libuše Šafránková, Míla Myslíková, Květa Fialová, Libuše Geprtová, Jan Hrušínský a řada dalších.

Velikonoční pondělí

Velikonoční (Červené) pondělí je už tradičně spojeno s koledováním a s pomlázkou. Chlapci v tento den tradičně chodí koledovat s pomlázkou, za což od děvčat většinou dostávají malovaná vajíčka. Po několika dnech, které se nesly v duchu křesťanství, je pondělí svátkem více světským s množstvím tradic.

Tradice se drží i ČT a nabízí pásmo pohádek.

Už po ránu na obrazovkách bude děti těšit Dáda v pohádce Koloběžka První z roku 1984.

Kdo by neznal pohádku o obyčejné dívce, která dostane za úkol ke králi přijet – nepřijet, oblečená – neoblečená a přinést dar – nedar. Pohádky Jana Wericha se chopila scenáristka Helena Sýkorová a v režii Ludvíka Ráži, s výborným hereckým obsazením a s pomocí melodických písniček autorské dvojice Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák tak vznikla půvabná televizní klasika. Pojďme tedy znovu obdivovat chytrost Zdeničky, která nejenže vynalezne koloběžku, ale pro svůj důvtip se nakonec stane královnou Koloběžkou První.

Spolu s Dagmar Patrasovou se v pohádkovém příběhu ocitly Jan Čenský, Jitka Molavcová, Petr Kostka, Milena Dvorská, Pavel Zedníček a Zdena Hadrbolcová

Na obrazovky zavítají také pohádky Zlatovláska (1973), Kouzla králů (2008), Království potoků (2005) nebo Tajemství staré bambitky 2 (2022).

Zdroje článku: