Slunovrat (2019): Horor s hlubším přesahem
74%
Foto: Anna Jurkovska / Shutterstock.com

Slunovrat (2019): Horor s hlubším přesahem

Švédský snímek Slunovrat je jedním z nejvíce nedoceněných hororů současnosti. Možná je to proto, že se velmi svébytným způsobem tomuto žánru vymyká. Má ale řadu neopomenutelných předností.


Jsou horory a horory. Jedny z nich mají polekat, spíše než znepokojit, a dojem z nich se vytratí ještě dříve, než odejdete z kinosálu. Ty druhé vás možná nevylekají, ale možná vám ještě dlouhou dobu bude zle. Přesně takový je Slunovrat. Tvůrci plně zanevřeli na typickou potemnělost a chladnost mysteriózních plátků. Vezmou nás do vesnice prozářené ostrým letním sluncem, kde zrovna probíhají oslavy slunovratu. 

Právě tam se vydává také parta kamarádů, mezi kterými je také Christian (Jack Reyonor) a jeho přítelkyně Dani (Florence Pugh). Kdesi uprostřed švédského venkova, na míle daleko od civilizace, je uvítají tamní, oděni v bílých šatech s květinovými věnci. To je pro horor velmi neobvyklý výjev, který možná mnohé diváka nalákal hned z plakátu. Kdo by nechtěl být svědkem toho, jak se z milé folkórní slávy, která evokuje nám dobře známé české venkovské tradice, vyklube dost zvrhlý rituál? 

Už trailer napovídá, že se z parády, která se koná pouze jednou za 90 let, vyklube něco podezřelého. Divákovi však ani nedá šanci tušit, o co přesně půjde. Tak se dlouhou dobu chová i samotný film, podává pouze malé střípky čehosi nečistého a rozuzlení není vůbec předvídatelné. Jak postupně atmosféra houstne, dojde vám, že kamera je od éterických scén dokkáže záhy přesunout k ryzím násilnostem, které se neštítí předvést v jejich plném rozsahu. V tomhle ohledu je film příjemně vyvážený. 

Je tu další, velmi podstatný aspekt. Vztah mezi dvěma hlavními protagonisty už dlouhou dobu skřípe a Dani trpí silnými stavy úzkosti. Právě její postava je tím, co děj potahává tím správným směrem a častými emočními bouřemi kompenzuje chladnost onoho kultu. Zároveň tak kompletuje psychologickou rovinu, která je bezesporu jednou z nejvýraznějších předností, ne však všemi pochopenou. 

Po poměrně dlouhém úvodu, kdy divák ani protagonisté netuší, která bije, je nadcházející spád událostí pouze pro silné žaludky. I v tomto ohledu je ale snímek dokonale vyvážený, surovost je v kontrastu s poetickou atmosférou a mysteriózně-psychologická podstata je doplněna příjemným artovým vizuálním provedením, který ji svým způsobem podtrhuje. To jsou kvality, které dokládají precizní práci, která by si zasloužila větší diváckou přízeň. Zkrátka ale není pro každého.  

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Horory

Další články z rubriky Horory

Nejhorší filmy všech dob: Abraham Lincoln vs. Zombies aneb hustějšího prezidenta jste ještě neviděli
25%

Nejhorší filmy všech dob: Abraham Lincoln vs. Zombies aneb hustějšího prezidenta jste ještě neviděli

2012 byl zajímavý rok pro americké prezidenty. Nejdříve se rozhodl Trump bojovat proti Obamovi, a v létě se dostal do kina film „Abraham Lincoln vs. Vampires“. O měsíc dříve, na jaře, produkovala pekelná produkční firma „The Asylum“ svojí verzi „Abraham Lincoln vs. Zombies“.

Horor Tiché místo: Zatím jsme neviděli druhý díl, přesto se již chystá třetí

Horor Tiché místo: Zatím jsme neviděli druhý díl, přesto se již chystá třetí

Uvedení pokračování Tichého místa bylo plánováno na duben letošního roku. V důsledku pandemie ale čeští diváci druhý díl stále neviděli, přesto je již v procesu tvorby třetí část.

The Old Ways: Nový thriller o exorcismu dokáže vylekat i nejsilnější povahy
75%

The Old Ways: Nový thriller o exorcismu dokáže vylekat i nejsilnější povahy

The Old Ways je zcela nový hororový film o exorcismu. Příběh exorcistického snímku může divákovi připadat velmi realisticky a není tak extrémně přehnaný, jak tomu obvykle u filmů podobného ražení bývá. A to je na filmu to nejstrašidelnější.

Kultovního Vymítače ďábla provázela při natáčení jedna katastrofa za druhou

Kultovního Vymítače ďábla provázela při natáčení jedna katastrofa za druhou

Vymítač ďábla patří dnes již do zlatého fondu kinematografie. A je považován za dokonce jeden z nejlepších hororových snímků. Co všechno jste o tomhle slavném filmu ještě nevěděli?

Strašidelné tipy na Halloween: Nejlepší horory letošního roku

Strašidelné tipy na Halloween: Nejlepší horory letošního roku

Předvečer Všech svatých se blíží. Oblíbený americký svátek si pomalu nachází místo i u nás. Letos v důsledku koronaviru žádné akce sice nehrozí, ale můžeme se z bezpečí domova nechat postrašit hororovými snímky, které nám letošní rok nabídl.


Další články z rubriky Horory